Slovensko si polepšilo v znalosti anglického jazyka: Medziročne sme poskočili o 5 miest a nechali sme za sebou aj českých bratov

Slovensko si polepšilo v znalosti anglického jazyka

Slovensko si polepšilo v znalosti anglického jazyka (Zdroj: Unsplash.com/Annie Spratt)

#Výsledky prinieslo tohtoročné, v poradí jedenáste, jazykové testovanie v podobe Indexu odbornosti anglického jazyka (EPI) spoločnosti Education First, zamerané na prieskum úrovne ovládania anglického jazyka v 112 krajinách sveta, v ktorých angličtina nie je materinský jazyk. Testovania sa zúčastnilo 2,2 milióna dospelých.


Cestovateľka Juli hovorí, že život v bikinách je lepší: Žije na Slovensku, no tieto miesta jej učarovali najviac


Slovensko po dlhodobej stagnácii zaznamenalo mierny vzostup

Úroveň odbornosti anglického jazyka bola na Slovensku vďaka 590 bodom EF EPI Indexu označená ako „vysoká“. Znamená to, že v praxi by mal byť priemerný Slovák schopný pripraviť odbornú pracovnú prezentáciu v angličtine, sledovať televízne programy v origináli alebo si prečítať články z novín.

V porovnaní s európskymi štátmi sa Slovensko umiestnilo napríklad za Poľskom, Maďarskom, Chorvátskom či Rumunskom. Najlepšie výsledky a „veľmi vysokú“ úroveň angličtiny dosiahli štáty ako Holandsko, Rakúsko či Portugalsko. Výborným skóre a znalosťami sa môžu pochváliť aj škandinávske krajiny, Nemecko, Chorvátsko a Srbsko. Za Slovenskom v teste angličtiny skončili napríklad Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Švajčiarsko či Ukrajina.

World Map
World Map (Zdroj: Education First)

Muži prvýkrát v histórii testovania predbehli ženy

Prvýkrát od roku 2014, odkedy sa celosvetovo testuje úroveň anglického jazyka, sa ukázalo, že muži ovládajú angličtinu lepšie ako ženy. Takmer vo všetkých regiónoch sa prejavuje rovnaký trend: angličtina žien zostáva stabilná, zatiaľ čo angličtina mužov sa zlepšuje.

„Vyzerá to, že rok poznačený pandémiou a čas strávený za monitorom počítača lepšie využili muži ako ženy a pracovali na zlepšení svojej angličtiny viac. Vysoká znalosť anglického jazyka znamená kontakt so svetom a rýchlu výmenu poznatkov, vďaka čomu majú ľudia s dobrou znalosťou angličtiny vyššie platy a zaujímavejšiu prácu“, hovorí Zuzana Ihnátová, Country Manager vzdelávacej organizácie EF Education First na Slovensku.

Global Age Gap
Global Age Gap (Zdroj: Education First)

Mladí sú slabo motivovaní a učeniu angličtiny nevenujú dosť času

Od roku 2015 sa dospelí vo veku 30 rokov zlepšili v angličtine trikrát rýchlejšie ako ľudia vo veku 21 – 25 rokov. V tomto roku sa dospelí nad 40 rokov v celosvetovom priemere po prvýkrát umiestnili v pásme mierne pokročilých. Ak sú dospelí motivovaní sociálnymi a ekonomickými výhodami a pravidelne sa stretávajú s angličtinou v rôznych praktických situáciách, môžu svoje znalosti kedykoľvek zlepšiť. Vek v tomto prípade naozaj nehrá žiadnu rolu.

Zaujímavé zistenia z prieskumu o znalostiach anglického jazyka vo svete:

– Prvenstvo si v rámci rebríčka odbornosti angličtiny i naďalej udržalo Holandsko

– Znalosť angličtiny v Európe je stabilne vysoká a stále rastie, čo je ale z veľkej časti spôsobené lepšou znalosťou angličtiny u starších dospelých

– Vo väčšine odvetví nemajú zamestnanci dostatočne silné znalosti angličtiny na to, aby mohli pracovať optimálne. Oblasti, kde sa najčastejšie stretnete s nízkou mierou znalosti angličtiny, sú: vzdelávanie, štátna správa a zdravotníctvo

– Úroveň ovládania angličtiny je prvýkrát vyššia u mužov ako u žien

– Trend rastu úrovne angličtiny v Centrálnej a Východnej Ázii naďalej rýchlo napreduje

Europe Trends
Europe Trends (Zdroj: Education First)

Osobný aj profesionálny rast vďaka lepšej angličtine

Zaradiť sa medzi štáty s „veľmi vysokou“ úrovňou angličtiny je teda skvelá motivácia k tomu, aby sme bez problémov dokázali čítať aj zložité odborné texty, používať adekvátnu odbornosť jazyka v jednotlivých aktuálnych spoločenských situáciách, prípadne vedeli rozlíšiť jemné rozdiely medzi profesionálnou, formálnou a neformálnou angličtinou. V pracovnom prostredí je určite praktické vedieť si dohodnúť podmienky spolupráce, obsah zmluvy či zúčastniť sa pracovného stretnutia v medzinárodnom tíme.

Investícia do jazykového vzdelávania a s tým súvisiaceho profesionálneho rastu je preto jedna z najcennejších. „Svoju aktuálnu úroveň znalosti angličtiny si môžete bezplatne overiť vďaka spomínanému štandardizovanému testu angličtiny na stránke efset.org,“ odporúča Zuzana Ihnátová.

World Ranking
World Ranking (Zdroj: Education First)
Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa Education First
Odporúčame