Na toto si dávaj pozor: Odhaliť samoľúbosť dokáže maličkosť, narcistu spoznáš už z fotky

Narcista dokáže urobiť dobrý prvý dojem (Zdroj: Freepik/freepik)

#Vo svete plnom „ideálov krásy“ chce zažiariť každý. To, že sa niekto udržiava vo forme z neho narcistu neurobí. Čo si však všímať na osobách, ktoré spoznávaš? Detaily na teba „kričia“ už z fotiek a nie, nie je to dokonalý americký úsmev či nespočetne veľa selfiečiek na profile. Štúdia vraví, že sa stačí zamerať na malý detail.

Nezdravá samoľúbosť

Selflove áno, samoľúbosť nie. Asi tak by sme skonštatovali prípady ľudí, ktorí sú až príliš zamilovaní do svojho zovňajšku. Mať sa rád a prijať svoje vzhľadové a charakterové vlastnosti je základom zdravého vzťahu samého so sebou, no všetkého veľa škodí.

Istá štúdia tvrdí, že existuje skupina ľudí, ktorá má väčšie predpoklady na to, aby prejavovala znaky narcistickej poruchy. Zbadáš to už od prvého pohľadu a stačí ti na to aj obyčajná fotka, ktorú má daná osoba na svojom profile. Zaujíma ťa, čo to je?

Dominanta tváre

Narcista dokáže urobiť dobrý prvý dojem, pôsobiť sympaticky, ale zároveň prejavuje sebecké správanie. Jednoducho povedané, je hrdý na svoje schopnosti alebo vzhľad a dáva to patrične najavo. A z nejakého dôvodu má hustejšie a upravenejšie obočie, ktoré je dominantou jeho tváre.

Tím výskumníkov spracoval štúdiu, ktorá sa zakladá na fotografovaní 40 študentov s neutrálnym výrazom. Každý z nich absolvoval psychologický test, ktorý odhaľuje mieru ich narcizmu. Fotografie ukázali ďalším účastníkom, ktorých vyzvali, aby určili, do akej miery človek vyzerá egoisticky, sebecky a márnivo.

Opýtaní boli v odhaľovaní veľmi dobrí – na základe parametrov obočia presne určili ľudí, ktorí boli v miere samoľúbosti na vyšších priečkach. Najpresnejším faktorom pri posudzovaní bola osobitosť  – výrazné obočie predstavovala jeho hrúbka, farba a vzdialenosť.

Rozšírenie experimentu

Celý experiment sa rozhodli vedci upgradovať. Fotografie narcistov upravili a retušovali tak, aby zmenili ich výzor. Účastníkov zmiatli a nevedeli ich už správne zaradiť. „Ľudia často prehliadajú dôležitosť obočia. Je ľahšie spoznať niekoho bez toho, aby sme mu videli oči, ako bez obočia,“ uviedol odborník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prekvapenie z jaskyne: Maľba znázorňuje nepoznané, historici hovoria o poklade

Ďalej bol účastníkom ukázaný len výrez na obočie. Z výsledkov je zrejmé, že z očí, úst, líc alebo akejkoľvek inej časti tváre dokážeš získať málo informácií o tom, či je niekto príliš sebavedomý. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame