Václav a Zuzka robia jedinečnú vec: Z materiálu, ktorý by ľudia už dávno vyhodili, vytvárajú nádherné kúsky

Zuzka a Václav vyrábajú čarovné predmety z dreva pod značkou Muránske

Zuzka a Václav vyrábajú čarovné predmety z dreva pod značkou Muránske (Zdroj: Robene.sk)

#Václav a Zuzka vytvárajú z nadbytočného dreva unikátne výrobky priateľské k planéte. Ich láska k drevu sa pretavila do zero-waste značky Muránske. V rozhovore sa dozviete aj o začiatkoch budovania ich značky a o dôvodoch, prečo podporiť lokálnu tvorbu. Prečítajte si celý rozhovor.

Zuzka prezraďte nám, kto stojí za značkou Muránske, ktorá je známa unikátnymi drevenými doplnkami?

Za značkou Muránske stojím ja s partnerom Václavom. Našej produkty vznikajú v obci Muráň, kde žijeme aj vyrábame všetky naše výrobky z drevených odrezkov, zdravého starého dreva alebo milovaných stromov z rodinných záhrad. Spracovávame nepotrebné drevo, ktoré sa snažíme opracovať tak, aby ľudí opäť očarilo a mohlo im slúžiť v novom šate.

Stojan na písacie potreby štvorlístok.
Stojan na písacie potreby štvorlístok (Zdroj: Robene.sk)

Kedy začalo budovanie značky Muránske a ako vás obohacuje práca s drevom?

Všetko začalo pred jedenástimi rokmi, kedy sme si začali zariaďovať náš prvý spoločný domov. Vďaka rodičom a prarodičom máme obaja blízko k práci s drevom. Najskôr sme sa obaja zaoberali výrobou jednoduchého nábytku pre nás a naše deti. Posledné dva roky sa naša vášeň k tomuto materiálu preklopila do práce a výrobe sa venujeme profesionálne. Rozhodli sme sa, že využijeme nadobudnuté zručnosti a vedomosti na to, aby sme Slovákom prinášali krásne veci z nadbytočného či starého dreva, ktoré nebolo využité.

A začali sa diať pekné veci. Ľudia chcú byť súčasťou myšlienky značky Muránske. Susedia a známi nám volajú, aby sme si prišli vziať staré drevo, ktoré nepotrebujú a aby sme ho zužitkovali na niečo využiteľné. Veľmi sme si obaja priali, aby Slováci dávali šancu výrobkom z dreveného odpadu a ono sa to naozaj deje.

upcyklované vázičky
Zákazníci u nich nachádzajú darčeky priateľské k planéte (Zdroj: Robene.sk)

Ako vyzerá váš bežný deň a výrobný proces? Koľko času trávite tvorením svojej značky?

Počas dňa si pripravujeme drevo, pílime, lepíme, frézujeme, brúsime, natierame, fotíme, komunikujeme a popritom premýšľame, ako ešte viac zvýšiť hodnotu našej práce. Je toho dosť čo robiť, no táto práca nás napĺňa. Muránske milujeme. Pracujeme každý deň s nadšením a veríme, že naše úsilie má zmysel. Práca s drevom nás začlenila do komunity, za ktorú sme vďační.

Pracujete s drevenými odrezkami a snažíte sa vniesť život aj drevu, na ktorom sa podpísal vek. Prečo ste sa rozhodli ísť cestou zero waste? Čo získa človek kúpou vašich výrobkov ?

Každý, kto skúsil opracovávať staré drevo vie, že je to poriadna výzva. Staré drevo sa ľahko štiepi a praská. Výrobný proces si vyžaduje trpezlivosť a ozajstnú zručnosť, výsledkom je však čarovný produkt, ktorý má nádhernú kresbu a nenapodobiteľný odtieň. Takto získame vzácnu vec, kvôli ktorej nemusel byť vyrúbaný ďalší strom, a to nám dáva pocit, že naša práca má hlbší zmysel. Stojí za našu snahu robiť veci komplikovanejšie, pokiaľ to má pozitívny vplyv na našu planétu.

Máte už celkom bohaté portfólio produktov. Od vázičiek cez stojany, až po doplnky do domácnosti. Čo vás inšpiruje, keď vytvárate nový produkt? Vychádzate z potreby zákazníkov alebo hľadáte nápad v originalite daného kusu dreva?

Vytvárame produkty, o ktoré nás ľudia požiadajú, že by sa im páčili. Dizajn je z našej dvojice skôr Václavova parketa.

Máte už predstavu o svojej ďalšej tvorbe alebo pracujete v súčasnosti na ďalších nových výrobkoch?

Aktuálne sa venujeme aj oprave staručkých rámov na obrazy a postupne pripravujeme kolekciu rámov z krajníc. Je to kúzelné, kúsok histórie, poctivá remeselná práca, umenie.

Podložka pod chlebík
Podložka pod chlebík (Zdroj: Robene.sk)

Tešíme sa, že máte na Robene.sk nádherné a unikátne výrobky. Ako sa vám pracuje s portálom, čo oceňujete a naopak, čo by ste vylepšili?

Pracuje sa nám dobre. Vidíme, že každým dňom rastieme. Z Robene.sk sa stáva miesto s parádnou atmosférou. Veľmi nás to teší!

Aká je vaša najväčšia ambícia so značkou Muránske?

Premieňať drevený odpad na poklad, ukázať ľuďom, že sa to dá a inšpirovať zručných ľudí, aby využili svoj talent i trpezlivosť.

Stojan na mobil
Stojan na mobil (Zdroj: robene.sk)

Ako vnímate rozmach handmade tvorby na Slovensku? Máte nejaké obľúbené lokálne značky, ktoré sledujete?

Samozrejme, fandíme lokálnym značkám! Obzvlášť tým, ktoré tvoria z prírodných materiálov. Je pekné, že Slováci vidia hodnotu handmade tvorby.

Zapoj sa do prebiehajúcej súťaže na našom Facebooku o vázičku od Muránske! Držíme palce.


Páčia sa ti lokálne výrobky? Sleduj Robene.sk na Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame