Hodiny posledného súdu tikajú už 75 rokov: Pocítime skutočne apokalypsu na vlastnej koži?

Hodiny

Hodiny posledného súdu tikajú už 75 rokov (Zdroj: Pexels/Eddy Silva Official)

#Hodiny posledného súdu tikajú už 75 rokov. Ale nie sú to obyčajné hodiny. Ide o špeciálne vyvinutý nástroj, ktorý by mal merať, ako blízko je ľudstvo k zničeniu sveta. Vo štvrtok boli hodiny nastavené na 100 sekúnd do polnoci. Tento čas sa za posledné tri roky nezmenil.

Hodiny súdneho dňa každý rok stanovujú odborníci z Vedeckej a bezpečnostnej rady Bulletinu po konzultácii s Radou sponzorov, ktorá zahŕňa 11 laureátov Nobelovej ceny. Možno si povieš, že je to dobrá vec, no nie je to tak. Hodiny totiž berú do úvahy aj zlepšenie svetovej situácie.

Majú podnietiť diskusiu

To že sa nepohli ani jedným smerom teda znamená, že sme stále príliš blízko skutočnej apokalypse. Avšak stále nie je dôvod na paniku. Podľa atómových vedcov, ktorý hodiny vytvoril v roku 1947, hodiny nie sú navrhnuté tak, aby definitívne merali existenčné hrozby, ale skôr aby podnietili rozhovory o zložitých vedeckých témach, ako je zmena klímy.

„Sto sekúnd do polnoci odzrkadľuje úsudok rady, že sme uviazli v nebezpečnej chvíli, ktorá neprináša ani stabilitu, ani bezpečnosť. Pozitívny vývoj v roku 2021 nedokázal čeliť negatívnym dlhodobým trendom,“ povedala Sharon Squassoniová, spolupredsedníčka. vedeckej a bezpečnostnej rady Bulletinu, ktorá nastavuje hodiny.

Polnoc ešte nikdy neodbili

Teoretický fyzik a bývalý člen rady sponzorov Bulletinu Lawrence Krauss povedal, že môže byť čím ďalej ťažšie brať hodiny vážne, keďže sa v posledných desaťročiach nebezpečne blížia ku koncu civilizácie. Povedal, že každý rok, keď sa hodiny blížia k polnoci, vedci budú musieť zmerať, koľko dostupných „nehnuteľností“ zostáva, než sa rozhodnú, o koľko ďalej hodiny posunú. Teraz to tikajú v sekundách, kedysi to boli minúty. „Jednoznačne nejde o kvantifikovateľné vedecké hodnotenie, skôr o kvalitatívne. Vždy bol dôležitý pohyb hodín, nie ich absolútna hodnota,“  povedal Lawrence Kraus pre webový portál CNN

Za celý čas svojej existencie hodiny nikdy nedosiahli polnoc. „Keď hodiny odbijú polnoc, znamená to, že došlo k nejakému druhu jadrového výbuchu alebo katastrofickej klimatickej zmeny, ktorá zničila ľudstvo. Takže sa tam naozaj nikdy nechceme dostať a ani o tom nebudeme vedieť,“ povedala Rachel Bronsonová, prezidentka Bulletinu.

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame