Hryzieš si nechty? Poradíme ti ako sa zbaviť tohto zlozvyku predtým, než ti spôsobí problémy!

Tohto zlozvyku je naozaj ťažké sa zbaviť (Zdroj: Freepik/galitskaya)

#Zlozvyky sú súčasťou takmer každého človeka. Či už ide o škrípanie zubami, dupkanie si nohami, hranie sa s vlasmi alebo obhrýzanie si nechtov. Niektoré zo zlozvykov sú bežné a neškodné, no inými si zasa môžeš spôsobiť pridružené problémy, ako napríklad obhrýzaním nechtov. Tohto zlozvyku je naozaj ťažké sa zbaviť, ale ak trápi aj teba, skús nájsť spôsob, ktorým sa ti to podarí. V opačnom prípade sa môžu stať rôzne veci, ktoré zažiť nechceš…

Upravené nechty

Dokonalá manikúra je hlavne výsadou žien, ale zaháľať by nemali ani muži. Upravené a čisté ruky, najmä v okolí nechtov, sú vizitkou toho, ako sa o seba staráš. Úhľadne upravené nechty nedosiahneš, pokiaľ si ich budeš obhrýzať!

Rozumieme, že zbaviť sa niekoľkoročného zlozvyku nebude sranda, ale za pokus to stojí! A mimochodom, vieš kto trpí týmto neduhom najviac? Tí, ktorí majú veľa stresu, sú denne nervózni alebo trpia na úzkosti. Ak sa do tejto skupiny kategorizuješ aj ty, mal by si popremýšľať nad tým, ako s tým pracovať.

Deformácie a infekcia

Kto by si dobrovoľne a zbytočne spôsoboval zdravotné problémy? Nerob to ani ty prostredníctvom tohto zlozvyku. Okrem toho, že ti obhrýzanie nechtov zaručí doživotne nepekne vyzerajúce nechty, ktoré sa štiepia alebo lámu, ťa môžu permanentne bolieť, či dokonca príležitostne zahnisať. Postupne sa môžu dostať do štádia, kedy budú zarastať a deformovať sa.

Okrem samotnej estetickej stránky je tu ešte jeden problém. Ide o baktérie, ktoré sa nachádzajú aj pod akokoľvek vyčistenými nechtami. Ak si spôsobíš obhrýzaním čo i len drobnú ranku, môžeš si raz dva zaniesť infekciu do celého tela. Môže sa u teba rozvinúť napríklad salmonela či mykóza!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýbajú ti spolužiaci? Takto zostaneš v kontakte aj počas letných prázdnin

Ak teda trpíš týmto zlozvykom, a možné zdravotné komplikácie ťa vyľakali, je čas s ním skoncovať. Poradíme ti, ako na to!

Základom je pevná vôľa

Tak ako pri boji s každým zlozvykom, aj pri obhrýzaní nechtov je základom pevná vôľa. Samozrejme, prestať s tým nie je jednoduché – veď ti to predsa pomáha zvládať stres…

Mysli na svoje zdravie, a nájdi si iný stresový ventil. Skús sa zabaviť inak, napríklad stláčaním antistresových pomôcok, ktoré budú fungovať omnoho lepšie, než hryzenie.

Skvelou pomôckou sú tiež horké laky na nechty, vyživujúce séra či doplnky stravy plné zinku, kolagénu a keratínu!

Sleduj nás aj na TikToku

 

 

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame