Svet obletela šokujúca simulácia: Takto by vyzerala planéta, keby ľudstvo vyhynulo

Zrazu by nič nebolo také ako predtým (Zdroj: Freepik/outkastdesign)

#Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo sa stane s našou planétou po tom, čo ľudstvo vyhynie? Existujú viaceré dohady, ktoré hovoria o budúcnosti Zeme, no vedci tento raz prišli so zaujímavou simuláciou, z ktorej ti prebehne mráz po chrbte. Aká bude realita ukáže len čas, no video, ktoré obletelo internetový svet naháňa mnohým hrôzu…

Absolútna pohroma

Za roky ľudskej existencie sa Zem prispôsobila tomu, čo s ňou človek urobil. Ak by zo dňa na deň zmizla ľudská populácia, svet by to zmenilo na nepoznanie. Zem je na ľudskom faktore natoľko závislá, že by čelila obrovskej existenčnej pohrome.

Hoci sa tieto katastrofické scenáre stali predmetom viacerých postapokalyptických filmov, zatiaľ v skutočnosti nikto nevie, čo bude nasledovať po vyľudnení. Portál The Conversation sa pozrel na túto tému bližšie a uvádza, že zatiaľ nie je dôvod na paniku.

Návrat k pokoju

Pre spomínaný portál sa vyjadril docent komunitného a regionálneho plánovania na Iowa State University, Carlton Basmajian: „Ako docent mestského dizajnu – teda niekto, kto pomáha mestám a miestam plánovať, ako budú vyzerať ich komunity – je niekedy mojou úlohou premýšľať o takýchto perspektívach.“

Ak by sa teda zo dňa na deň „stratila“ populácia a niekto by sa na Zem o rok vrátil, bol by šokovaný tým, čo by uvidel. Pravdepodobne by si si ako prvú vec všimol obrovský pokoj – svet by jednoducho stíhol a zastal. Zmenou by bola aj čistá obloha a vzduch, ktorý znečisťujú práve ľudia prachom a smogom, ktorý produkujú. „Naše budovy sú hlučné. Naše autá sú hlučné. Naša obloha je hlučná. Všetok ten hluk by ustal,“ uvádza docent.

Život na nule

Zrazu by nič nebolo také ako predtým. Nefungovala by elektrina, voda a ani iné zdroje energie, ktoré sú vo väčšine domácností vo svete celkom bežné. „Vodné systémy vyžadujú neustále čerpanie. Ak nikto nie je pri verejnom vodovode, aby spravoval stroje, ktoré čerpajú vodu, potom nebude žiadna voda.”

Okrem toho, prostredie ľudských príbytkov by bolo zanedbané, plné neporiadku a prachu. „V skutočnosti je vo vzduchu neustále prach, ale nevšímame si to, pretože naše klimatizačné systémy a ohrievače ho rozfukujú. A keď sa pohybuješ po miestnostiach vo svojom dome, držíš prach v pohybe. Ale akonáhle sa to všetko zastaví, vzduch v tvojom dome bude pokojný a prach by sa usadil všade,” uvádza Basmajian.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyhynutie ľudstva môže byť realitou: A tentoraz nie je hrozbou asteroid

Návrat k prírode

Plochy, ktoré sú v súčasnosti udržiavané človekom, by zažili návrat do režimu „divočiny“. Upravené záhradky v okolí domov by boli minulosťou a namiesto toho by sa mestá a dediny podobali na spustošenú divočinu.

 „Na vašom dvore by sa zakorenilo množstvo rastlín, ktoré ste nikdy predtým nevideli. Zakaždým, keď strom vypustí semienko, môže vyrásť malý stromček. Nebol by tam nikto, kto by to vytiahol alebo zrezal,” opisuje odborník.

 

Zánik vybudovaného

Všetko, čo bolo kedysi vybudované človekom, by zrazu nejestvovalo. Ulice by boli plné divých zvierat, vznikali by požiare, ktoré by spôsobovali blesky a veľké množstvo budov či lesov by mohol pohltiť oheň.

Po roku by betón, použitý na budovanie budov či ciest, vyzeral približne rovnako. Muselo by prejsť niekoľko rokov, aby sa na nich podpísal zub času. Betónové časti by ale pomaly praskali a v trhlinách by postupne rástli divoké rastliny. „Deje sa tak preto, lebo Zem sa neustále pohybuje. S týmto pohybom prichádza tlak a s ním aj trhliny. Nakoniec by cesty popraskali natoľko, že by vyzerali ako rozbité sklo, a dokonca by cez ne prerástli stromy,“ opisuje docent.  

„Ak už nič iné, náhle zmiznutie ľudí zo sveta by odhalilo niečo o tom, ako sme zaobchádzali so Zemou. Ukázalo by nám to aj to, že svet, ktorý dnes máme, nemôže bez nás prežiť a že nemôžeme prežiť, ak sa oň nestaráme. Aby to fungovalo, civilizácia – ako čokoľvek iné – vyžaduje neustálu údržbu,” dodáva odborník na záver.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame