Najúžasnejšie ziplines na Slovensku aj v Európe sú plné adrenalínu: Spustíš sa nad Kubínskou hoľou alebo priepasťou v Chorvátsku?

Zipline dráha s dvoma ľuďmi

Obľúbená atrakcia zipline sa vo svete stala obrovským fenoménom (Zdroj: Pexels.com/Jeff Vinluan)

#Do Európy dorazil nový fenomén – zipline. Tento adrenalínový zážitok síce už nejaký ten rok poznáme, no v takej paráde, ako je novo spustená dráha na Kubínskej holi, sme ho u nás ešte nevideli. Okrem samotného slovenského unikátu sa pozrieme aj na tie najlepšie dráhy v Európe. Dáš prednosť tej našej, alebo sa vyberieš na výlet za hranice a spustíš sa v obľúbenom Chorvátsku?


Kam na výlet po našej krásnej krajine? Rozprávková lesná sauna, najkrajší viadukt a ďalšie miesta, ktoré musíš zažiť


Čo je zipline?

V prípade zipline ide o „lanovku“, na ktorej nesedíš, ale visíš. Oblečieš si popruh, pripevníš ho kladkou na oceľové lano, ktoré je natiahnuté medzi začínajúcim a konečným bodom, a spustíš sa v určitom sklone. Samotná rýchlosť zipline závisí od sklonu, nefunguje tu totiž mechanika, ale samotná gravitácia. Aj preto ju nájdeš vo vyšších nadmorských výškach, z ktorých sa spúšťaš dolu.

Prvé záznamy o zipline sa datujú ešte do minulého storočia, keď ich počas výprav vo vysokých Himalájach a Alpách využívali horolezci. Túto formu prepravy neskôr používali aj výskumníci v lesoch. Dnes sa z nej stala atrakcia, ktorá sa teší veľkej návštevnosti nielen u nás, ale aj všade na svete. Len v USA majú viac ako 200 zipline lanoviek a neustále pribúdajú nové.

Najdlhšia má takmer tri kilometre

Nie je veľa zipline dráh, ktoré majú dĺžku viac ako kilometer. Zvyčajne nájdeš také, ktoré merajú 600 – 700 metrov. Sú jednak pomalšie, ale aj lacnejšie, no viac si užiješ výhľady. Tá najdlhšia na svete sa nachádza v Spojených Arabských Emirátoch a nájdeš ju pod názvom Jais Flight. Má dĺžku viac ako 2800 metrov, pričom k oceľovému lanu si pripútaný až dvoma kladkami.

Okrem toho, že je najdlhšia, je aj najrýchlejšia. Dosiahneš tu rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu, čo je o niečo rýchlejšie ako jazda na diaľnici. Štart začína vo výške 1680 metrov nad morom a aby si sa spustil, musíš sa vopred zaregistrovať. Cena za jednu jazdu je takmer 100 eur.


30+ najlepších kúpalísk na celom Slovensku: Koľko zaplatíš za vstup a kde sa najviac zdražovalo?


Slovenský unikát

Aj na Slovensku však máme unikát, aký v okolí len tak nenájdeš. Najdlhší zipline na Slovensku sa postaral hneď o niekoľko zaujímavých rekordov. Nielenže má dĺžku viac ako jeden kilometer, zároveň je vďaka nej aj najdlhšou zipline dráhou v celej strednej a východnej Európe. Atrakcia je otvorená každý deň a stojí len zlomok ceny, ktorú zaplatíš v iných európskych krajinách za kratšie zážitky.

Základné informácie

  • Miesto: SKI PARK Kubínksa hoľa, okres Dolný Kubín
  • Dĺžka: 1 234 metrov
  • Výška nad úrovňou zeme: 29 metrov
  • Rýchlosť jazdy: 105 km/h
  • Čas jazdy: približne 2 minúty a 20 sekúnd
  • Otváracia doba: každý deň od 9:00 do 15:30
  • Cena: jedna jazda 25 eur, druhá jazda (v ten istý deň) 21 eur, tretia jazda (v ten istý deň) 17 eur, tandem (dve osoby) 45 eur, darčekový poukaz 27 eur (v cene je zahrnutá administratívna práca)

Na to, aby si sa dostal na štartovací bod, nemusíš vyjsť na žiadny kopec. Dostaneš sa sem pohodlne aj lanovkou. Taktiež sa netreba nikde registrovať, len prídeš, vypíšeš papiere, prejdeš si pokynmi a môžeš ísť na to. Počas jazdy ti organizátori sľubujú krásne výhľady na okolitú prírodu, ale aj adrenalín, ktorý si pred štartom počká aj na tých najodvážnejších.

Postarané je naozaj o všetko – a najmä o tvoju bezpečnosť. Zipline na Kubínskej holi je jeden z najmodernejších na svete, ale aj najbezpečnejších. Protikolízny systém funguje elektronicky, takže žiadny ľudský faktor nemôže zlyhať. Samotný personál bol navyše vyškolený talianskym výrobcom.

Jazda v tandeme je dovolená, no obmedzená

Jazdu nemusíš absolvovať sám. Ak sa rozhodneš ísť sólo, podmienka je mať aspoň 30 kilogramov. Ani deti s nižšou váhou však nie sú ochudobnené o tento zážitok. Jazdu je možné absolvovať aj v tandeme, no platí tu podmienka, že spoločná váha nesmie prekročiť 130 kilogramov. Táto podmienka platí aj pre sólovú jazdu, pretože práve tak je vyrátaná maximálna záťaž natiahnutého lana.

Počas samotnej jazdy musíš dbať o svoju bezpečnosť. Aj preto je zakázané počas jazdy používať mobilný telefón (aj keby mal slúžiť na nakrúcanie) a taktiež nesmieš manipulovať so žiadnou časťou postroja. Vstup je navyše dovolený len s helmou, ktorú ti zapožičajú na mieste. Na zipline visíš za popruh, ktorý je upevnený na tvojom páse, takže počas jazdy môžeš voľne pohybovať nohami aj rukami. Jazda presahuje rýchlosť 100 kilometrov za hodinu, preto sa odporúča vziať si teplejšie oblečenie (napríklad mikinu).

Celý zážitok môžeš navyše niekomu darovať. Stačí kontaktovať prevádzkovateľa cez oficiálny web alebo cez sociálne siete, kde sa s tebou spoja, dohodnú detaily a darček máš vybavený. V tomto prípade však treba rátať s menším manipulačným poplatkom.


V Starej Ľubovni nájdeš unikátnu vec, je najväčšia v strednej Európe: Atrakcia ako z Harryho Pottera!


Najlepšie ziplines v Európe

Aby sme však neostali len na Slovensku, našli sme zopár zaujímavých ziplines aj v Európe. Dnes už nie je problém za pár desiatok eur vycestovať do väčšiny krajín EÚ, preto sme sa pozreli, ktoré blízke krajiny majú najlepšie atrakcie.

Dvojitý zipline v Castelmezzano

Začneme na juhu Talianska. Veľmi zaujímavý je Il Volo dell’Angelo, teda v preklade „anjelský pád“. Spustíš sa z hôr až do neďalekého mestečka, pričom sa ocitneš vo výške viac ako 110 metrov nad zemou. Celá jazda trvá približne tri minúty a dosiahneš pri nej v druhej polovici rýchlosť až 110 kilometrov za hodinu. Jej dĺžka je 1 415 metrov, čim sa radí medzi najdlhšie v Európe.

Unikátnou je však vďaka dvojitej kladke. Tá dokáže naraz uniesť dve osoby, každú so svojím vlastným popruhom. Môžeš si so svojou polovičkou užiť jazdu v tandeme bez toho, aby ste sa tlačili na jednom popruhu, pričom máš počas jazdy uvoľnené ruky. Cena lístka je 45 eur, dvojica zaplatí 78 eur.

Nad priepasťou v Chorvátsku

Síce kratší, no zato poriadne adrenalínový zipline sa nachádza aj v neďalekej obľúbenej dovolenkovej destinácii – v Chorvátskom Cetina Canyon. Zapriahnutý si taktiež za pás, no držať sa musíš aj samotnej kladky, ktorou si na konci budeš čiastočne sám dobrzďovať. To už sa javí ako poriadny adrenalín.

Pridaj k tomu ešte fakt, že sa spustíš nad priepasťou a budeš visieť vo výške viac ako 150 metrov nad zemou. Pod tebou sa budú nachádzať len skaly, stromy a rieka. Dĺžka lana je 700 metrov, no vďaka dobrzďovaniu je na tebe, ako dlho ti cesta bude trvať. Cena sa pohybuje v závislosti od toho, koľko zipline lanoviek si v areáli ochotný vyskúšať – na výber majú až osem.


Hľadáš nenáročnú túru v srdci prírody? Poznáme tie najlepšie, nechýba vodopád ani vyhliadková veža


Keď je most až príliš nudný

Nad riekou Tara v Čiernej Hore vedie most. Ak sa ti však cesta ním bude zdať nudná, vyskúšaj priepasť zdolať vďaka zipline. Atrakcia nad Tara river Canyon s dĺžkou 1 333 metrov je jedna z najdlhších, cez ktorú jednak vedie most, ale aj samotná zipline dráha. Popruh musí byť kvôli bezpečnosti väčší a má aj miesto na sedenie.

Keď už sa rozhodneš spustiť, pod tebou bude 170 metrov ničoho a až potom zalesnená príroda. Zaručene prejdeš z jednej strany priepasti na druhú rýchlejšie ako autá na moste. Cena za inštruktáž a spustenie je 45 eur, pričom je zarátaná aj lanovka, ktorá ťa na štart vyvezie.

Obrovský komplex v Slovinsku

Slovinci si na svojom lanovom komplexe dali poriadne záležať. Zipline Dolinka ponúka rovno 7 odlišných jázd v celkovej dĺžke 4 kilometre. Šesť z nich vedie aj ponad rieku. Komplex je zároveň najdlhším v Európe a navštevujú ho ľudia z celého sveta. Možno aj vďaka veľmi dobrej cenovej politike.

Neplatíš totiž za jednu jazdu, ale rovno za celý komplex. Dospelý zaplatí za 2,5-hodinový vstup 65 eur. Počas neho prejdeš všetky zipline lanovky. Rodinné vstupné je o 10 eur pre každého člena lacnejšie. Za necelú stovku si môžeš vybaviť aj súkromný vstup.

Ktorá z atrakcií ťa najviac zaujala? A už si nejakú z nich vyskúšal na vlastnej koži?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, scoutlife.org, kubinska.sk, wandersmiles.com
Odporúčame