#Minulosť vždy vzbudzovala v človeku istú dávku zvedavosti. Nie je tomu inak ani v dnešnej dobe, kedy je už takmer všetko preskúmané. Posledné roky však udávajú trend historické fosílie, o ktoré javia záujem nielen vedci, ale aj bohatí zberatelia. Vlastniť kostru vyhynutého zvieraťa je snom mnohých nechutne bohatých ľudí, avšak táto ich sebeckosť vyvoláva mnohé diskusie.
Patria do múzea
Pozostatky vyhynutých tvorov bez pochýb patria do rúk odborníkov. Paleontológovia a múzeá sa o ne postarajú a zreštaurujú ich, aby sa mohli zachovať. Kontroverziu však vyvolávajú jedinci, ktorí majú túžbu zakladať akési súkromné zbierky nepredajných pozostatkov. TheGuardian upozornil nielen na kontroverziu, ale aj etiku tohto typu obchodovania.
Zdroj informuje o nedávnom „obchode“ s takmer kompletnou kostrou stegosaura, ktorá sa vydražila za 44,6 milióna dolárov na aukcii v Sotheby’s. Tento prípad skvelo demonštruje, kam sú zberatelia ochotní zájsť a aké sumy „vysoliť“ za historické kúsky.
Vedci varujú
Nad týmto neetickým obchodovaním zdvíhajú varovný prst najmä vedci. Mnohé z predávaných fosílií by mohli pokojne priniesť nové poznatky o minulosti našej planéty, no miesto toho skončia uzamknuté pred vedeckou činnosťou v súkromných zbierkach.
Okrem toho, takýto spôsob získavania fosílií je nelegálny a spája sa s prísnymi zákonmi o ochrane prírodného dedičstva. Mnohých pašerákov však ani toto neodrádza od vidiny rýchleho zárobku, a tak vykopávajú a pašujú staré pozostatky naďalej.
Zberatelia sa bránia
Zberatelia, samozrejme, oponujú. Ich argumentom je, že odkúpením pozostatkov doslova investujú do vedy a svojimi finančnými príspevkami jej umožňujú lepšie podmienky pre skúmanie historických kúskov. Vysoké ceny sú tak podľa nich prínosom pre vedu a zároveň dôkazom akéhosi luxusu.
Diskusia o tom, či by fosílie mali byť umiestnené len vo verejných zbierkach alebo môžu byť aj súkromným vlastníctvom, je komplexná a často rozdeľuje samotnú verejnosť.
Na jednej strane stojí fakt potreby ochrany cenných zdrojov pre vedecké účely, na druhej strane je právo súkromných zberateľov na vlastníctvo. Dopyt však stále rastie a zostáva len otázkou, či sa podarí vedcom vyhrať a zachovať prírodné dedičstvo aj pre našich potomkov.
Zdieľať na