Tajná zabudnutá reč našich predkov: Archeológovia v Turecku objavili stratený jazyk spred 3000 rokov!

Experti usilovne pracujú na preklade (Zdroj: Freepik/user7350813)

#V Turecku bol objavený tajný text, ktorý bol vyrytý na jednej spomedzi desiatky tisíc starými hlinenými tabuľkami. Tie mali byť napísané v čase impéria počas druhého tisícročia pred Kristom. Nikto ešte nevie, o čo so na nich hovorí, ale zdá sa, že by mohlo ísť o dávno stratený jazyk spred viac ako 3000 rokov.

Záhadné znaky

Odborníci hovoria, že tento záhadný nález sa nepodobá na žiadne staroveké písmo, hoci môže mať nejaké spoločné znaky s písmom blízkeho východu. Podľa Science Alert by mohlo mať spoločné korene s niektorými indoeurópskymi jazykmi.

V úvode nálezu stojí: „Od teraz čítajte v jazyku Kalašmy.“ Tento jazyk odkláňa indície na organizovanú spoločnosť z doby bronzovej, ktorá pravdepodobne sídlila na severozápadnom okraji starovekej Anatólie, neďaleko hlavného mesta, Hattusy. Presne na tomto mieste sa našla aj spomínaná hlinená tabuľka.

Čo na to archeológovia?

Podľa Andreasa Schachnera, vedúceho skupiny archeológov, bolo z nálezu cítiť určitú mieru dôležitosti. Všimol si, že hlinená tabuľka bola pozoruhodne dobre zachovaná v porovnaní s viac ako 25 000 ďalšími, ktoré sa našli na tom istom mieste.

Viac ako storočie historici, archeológovia a lingvisti pracovali spoločne na odhalení a prekladaní archívu kráľovských zmlúv, politických známym jazykom, experti našli aj iné rôzne jazyky. Zdá sa, že tieto nálezy pochádzajú z rôznych etnických skupín, ktoré kedysi ležali v tieni staroegyptského impéria v časti Anatólie od roku 1650 do roku 1200 pred Kristom.

Objav je zaujímavý, no nie prekvapivý

Nedávne objavenie iného jazyka je vzrušujúce, hoci nie príliš prekvapujúce. Zdá sa, že staroegyptské impérium oslavovalo tisíce bohov a bohyní. Keď zabrali čoraz viac územia na veľkom polostrove medzi Čiernym a Stredozemným morom, mali vznikať nové náboženstvá a jazyky. Teda, aspoň podľa dojmov historikov, keďže doposiaľ neboli tieto záhady rozlúštené.

Všetko je v štádiu skúmania

V súčasnosti nie sú k dispozícií žiadne zábery z tohto unikátneho záberu Kalašmaičiny. Experti usilovne pracujú na jej preklade. Vedci však dúfajú, že čoskoro bude možné zverejniť výsledky spolu s fotkami. Malo by sa to udiať niekedy v priebehu budúceho roku. Svet zatiaľ so zatajeným dychom čaká na rozlúsknutie záhady, ktorá prinesie vysvetlenie toho, čo sa na tabuľke píše.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame