Kráľovský nález hodný zlata: Chceš vedieť, aký vzácny tovar prevážal 500-ročný vrak lode pri Baltskom mori?

Vo vraku lode bol vzácny tovar

Vo vraku lode našli poklad, ktorý nečakali (Zdroj: Pixabay/ArtTower)

#Je skutočne fascinujúce, čo všetko sa dá nájsť vo vraku lode. Archeológovia vraky skúmajú storočia potom, ako sa potopili a mnohé dodnes skrývajú neoceniteľné poklady. Podobný nález sa im podaril aj nedávno. Objavili viac ako 500-ročný vrak kráľovskej lode, ktorý sa nachádza pri Baltskom mori, pri malom švédskom ostrove. Chceš vedieť, aký vzácny tovar prevážal?

Vo vraku lode sa zachoval vzácny poklad

Tento vrak sa rozhodne oplatilo preskúmať. To si mohli povedať vedci, keď odobrali vzorky zvláštneho piesku, ktorý ho pokrýval. Podrobným skúmaním začal do seba zapadať príbeh tejto lode a súčasného nálezu.

Kráľovská loď s názvom Gribshund bola vlastnená dánskym a nórskym kráľom Hansom a pri pobreží ležala od roku 1495. Predpokladá sa, že loď vzplanula a potopila sa, keď sa panovník zúčastnil na politickom stretnutí vo Švédsku.

Okrem toho, Gribshunda viezla skutočne vzácny tovar. Keďže patrila do dánskej námornej flotily, bežne prepravovala rôzne luxusné tovary, medzi ktorými bolo aj korenie. Zázvor, klinčeky, čierne korenie alebo šafran boli v tom čase vyhľadávané a luxusné komodity. Predpokladá sa, že tovar pochádzal z Perzie.

Skúmali vzorky zvláštneho piesku

Vrak lode bol znovu objavený v 60 – tych rokoch 20. storočia športovými potápačmi a odvtedy pri ňom prebiehali sporadické výskumy. Predtým sa našlo niekoľko artefaktov, ale terajší objav prekvapil aj vedcov. Potápači odobrali vzorky zvláštneho piesku, ktorý pokrýval vrak lode. Už na prvý pohľad tušili, že je to niečo, čo na dne mora bežne nie je.

Šafran z 15. storočia vo vode
Pohár so šafranom z 15. storočia (Zdroj: Reuters)

Po vedeckej analýze v laboratóriu potvrdili, že ide o šafran z 15. storočia, s výnimočne dobre zachovalou farbou. Archeológ Brendan Foley povedal: „Baltské more je špecifické – má nízky obsah kyslíka, je veľmi slané. Veľa organických vecí sa dokáže dobre zachovať v takomto prostredí. Nikde inde na svete, by to takto nevydržalo“, ďalej ešte dodal: „ale nájsť korenie v tomto stave je naozaj výnimočné.“

Michael Larsson z Lundskej univerzity tiež študoval nájdený šafran a uviedol: „Toto je jediný archeologický kontext, v ktorom sme našli šafran. Je teda veľmi unikátny a veľmi výnimočný.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame