Čaká nás ďalšia vianočná klasika? Padla posledná klapka novej česko-slovenskej rozprávky Zakliata jaskyňa

Herci s režisérkou filmu M. Č. Solčanskou

Herci s režisérkou filmu M. Č. Solčanskou (Foto: Barbora Jančárová a Vojtech Resler)

#Tvorcovia o nakrúcaní hovoria ako o jednom z najnáročnejších v ich živote. Príčinou je najmä koronavírusová pandémia, ktorá komplikovala nielen filmovanie s ľudskými, ale aj so zvieracími hercami. Prvá klapka rozprávky Zakliata jaskyňa padla v marci a posledná v decembri toho roka.

Rozprávka je posolstvom nádeje, ktorú nielen, ale azda najmä v dnešnej dobe, tak veľmi potrebujeme. Iba v piatok, 10. 12., padla posledná klapka rozprávky, ktorá sa nakrúcala počas 39 filmovacích dní.


Novú rozprávku Tri oriešky pre Popolušku ešte ľudia ani nevideli a už rozprúdila vášne: Bude na Slovensku cenzúrovaná verzia?


Scenár i réžiu mala v rukách Marianna Čengel Solčanská, pre ktorú to bola po 2 politických thrilleroch veľmi príjemná práca: „Je to krásny pocit, som za to vďačná a dúfam, že už žiadny tretí politický thriller nepríde. Ani Únos, ani Sviňu som nemala v pláne nakrútiť. Jednoducho to prišlo a ja som sa k tomu postavila ako k občianskej povinnosti. Ale táto rozprávka je vyslovene príjemná práca.“

Na Vychylovke - Marko Igonda
Na Vychylovke – Marko Igonda (Foto: Barbora Jančárová a Vojtech Resler)

Nakrúcanie počas koronavírusovej pandémie

Pôvodne bolo plánovaných 32 filmovacích dní, napokon ich bolo celkovo 39. Situáciu skomplikovala najmä pandemická situácia na celom svete. „Nakrúcanie bolo prerušené celkovo trikrát. Raz sme sa museli vrátiť do Bratislavy z Kysúc, a potom dvakrát z hradu Pernštejn,“ povedal producent rozprávky, Ľubomír Slivka. „Štáb bol síce pred odchodom na výrobu vždy testovaný, ale nevedeli sme zabrániť individuálnym ochoreniam, ktoré nás počas celého projektu trápili.“

Koronavírus ovplyvnil nielen štáb a hercov, ale aj zvieracích hercov, ktorí mali byť súčasťou rozprávky. Dôležitú rolu tu totiž zohrá vlk, ktorý mal byť pôvodne z Maďarska. Krátko predtým však nakrúcal na Sibíri, po návrate z ktorej museli ísť cvičitelia do karantény. Na čakanie na ukončenie karantény nebol pre tvorcov Zakliatej jaskyne priestor, a tak oslovili českých chovateľov, ktorí na nakrúcanie doniesli 6 svojich zvierat.

Pandemická situácia teda priebeh nakrúcania komplikovala, ale niekedy mu aj pomohla. „Kvôli časovým posunom sme boli nútení použiť aj umelý sneh, ktorý sa inak používa na pokrytie lyžiarskych zjazdoviek. Pre covid tieto ostali zavreté, vďaka čomu sme mohli zasnežovacie stroje využiť,“ hovorí Slivka.

Marko Igonda a Martina Zabranska
Marko Igonda a Martina Zabranská (Foto: Barbora Jančárová a Vojtech Resler)

Medzinárodné lokácie

Tvorcovia pri práci dosť veľa cestovali. Zimná časť sa nakrúcala v obľúbených filmárskych destináciách – v Terchovej, v okolí Súľovských vrchov a v skanzene vo Vychylovke, ale aj v susedných Čechách, v romantických priestoroch zámku Pernštejn. Posledné filmovacie dni prebehli v maďarských filmových ateliéroch MAFILM, ktoré využívajú aj americké produkcie.

V rozprávke diváci navštívia dve slovenské jaskyne, a to Domicu a Driny, kde sa nakrúcali posledné obrazy. Jaskyňu Domica totiž postihli rozsiahle záplavy, a tak boli tvorcovia nútení nájsť za ňu alternatívu. Zaujímavosťou je, že sa nakrúcalo v každom ročnom období, ba často sa v rozličných ročných obdobiach vracali na tie isté miesta. Tvorcovia si to užili, lebo mohli pozorovať život prostredí v rozličných ročných obdobiach.

Režisérka M. Č. Solčanská v akcii
Režisérka M. Č. Solčanská v akcii (Foto: Barbora Jančárová a Vojtech Resler)

Rozprávková práca

Napriek náročnosti zodpovedala atmosféra filmovania dielu, ktoré sa nakrúcalo – bola rozprávková. Herci i tvorcovia spomínajú výborný kolektív, s ktorým išla práca od ruky. V rozprávke uvidíte Marka Igondu, ktorý nie je vo filme Marianny Čengel Solčanskej asi žiadnym prekvapením. „Veľmi dobre sa mi s ním pracuje,” priznala, “Asi je to tým, že mám plnú jeho dôveru a nemusím mu nič vysvetľovať.“

Z filmu Sviňa si ale „doniesla“ aj Petru Dubayovú, ktorá v rozprávke stvárnila jednu z princezien. Jej sestru si zahrala Martina Zábranská, pre ktorú išlo o prvú filmovú hereckú rolu. Naopak, viac ako skúsenými hercami, ktorí sa v rozprávke objavia, sú napríklad Tatiana Pauhofová, srbský herec Predrag Bjelac, ktorý si zahral aj v Harrym Potterovi, či Karel Dobrý.

Rozprávka sa do kín dostane 2. júna 2022. Marianna Čengel Solčanská má jasný odkaz, prečo si ju ísť pozrieť: „Obsahuje v sebe nádej, ktorú všetci potrebujeme a chceme. Myslím si, že je dôležitá, rovnako, ako všetky rozprávky. Dôvod, pre ktorý deťom čítame rozprávky, je, aby sme z nich vychovali dobrých ľudí a ten dôvod pokračuje aj vo filmovom umení.“

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame