Nevhodná vianočná pieseň? Kým jedni ju milujú, iní by ju najradšej zakázali!

Hit mal v dobe vzniku, teda v roku 1984, iný zámer (Zdroj: Freepik/freepik)

#Máš plné zuby vianočných pesničiek? Nečudujeme sa ti, veď vyhrávajú z každej strany už nejaký ten týždeň. Kým jedni sa z toho tešia, nasávajú atmosféru, iní na vianočné playlisty nekonečne frflú. Medzi výberom tých najhranejších sa nachádza jedna kontroverzná pesnička, ktorá by podľa niektorých ľudí mala byť zakázaná! Poznáš ju?

Jej zámer bol celkom iný

Ladbible uvádza, že vianočná pieseň „Do They Know It’s Christmas“ z dielne Boba Geldofa a Midge Ureho  je podľa mnohých plná kontroverzie. Hit mal v dobe vzniku, teda v roku 1984, iný zámer. Pôvodne vznikol ako reakcia na etiópsky hladomor, ktorý bol prirovnávaný aj k peklu na zemi. Približne 300 000 až 1,2 milióna ľudí zomrelo a viac ako 200 000 detí osirelo.

 

Zisk pre Etiópiu

Pesnička sa hrala každý rok počas vianočného obdobia. Od roku 1985 sa predalo približne 2,5 milióna kópií. Pôvodný plán autorov bol vyzbierať aspoň 70-tisíc libier (takmer 82-tisíc eur) na pomoc Etiópii. Ani vo sne by ich nenapadlo, že len za jediný rok získajú 8 miliónov libier, teda niečo málo cez 9 miliónov eur.

Kritika z každej strany

Posolstvo piesne ale vyvolalo kritiku. Aj napriek tomu, že pesnička vznikla v čase afrického hladomoru, niektorí ju považujú za generalizujúcu a diskriminujúcu.

Ľudia stále nemôžu uveriť tomu, že pieseň ešte nebola vymazaná z hudobnej histórie. Text má byť podľa nich rasistický a nevhodný: „Na Vianoce nebude v Afrike sneh, najväčším darčekom, ktorý tento rok dostanú, je život,“ uvádza časť textu z piesne.

Ďalšia časť piesne, s ktorou verejnosť nesúhlasí, je: „Kde nikdy nič nerastie, neprší ani netečú rieky, vedia vôbec, že je čas Vianoc? Na kontinente v skutočnosti rastú plodiny, majú vodu a severná Afrika ako súčasť Rímskej ríše slávila Vianoce o niekoľko storočí skôr ako Anglicko,“ píše kritik piesne Indrajit Samarajiva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mobil pod vianočným stromčekom: Pozri si novinku, ktorá poteší každého a ušetri kopu peňazí!

Podľa kritika je text piesne neprípustný aj v metaforickom obraze. „Čo táto metafora vyjadruje? Že Afrika je pusté, temné miesto, ktoré musia bieli ľudia zachrániť?“ pýta sa.

Nespokojní užívatelia

Komentáre na sociálnych sieťach na seba tiež nenechali čakať. Jeden z užívateľov napísal: „Prosím, pozorne si vypočujte text a potom sa sťažujte vo svojej rozhlasovej stanici kvôli explicitnému rasizmu a nedostatku vianočnej atmosféry.“

Ďalší užívatelia sa priznali, že textu nevenovali väčšiu pozornosť. Teraz si ho však vypočuli a uznali, že je nevhodný. Je teda záhadou, ako je možné, že sa ešte stále pesnička hráva v rádiách.

Sleduj náš Instagram

 

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame