Kontinent ležal v zabudnutí 40 miliónov rokov: Výskumníci ho znovuobjavili pri dnešnom Balkáne

kontinent

Vedci pravdepodobne znovuobjavili kontinent (Zdroj: Pexels/Mikhail Nilov)

#Zabudnuté kontinenty nie sú len v rozprávkach, mýtoch a legendách. Jeden z nich sa len prednedávnom podarilo objaviť vedeckým výskumníkom. Vklinený medzi Európu, Afriku a Áziu, tento zabudnutý kontinent – ​​ktorý výskumníci nazvali „Balkanátolia“.

Nový kontinent sa stal bránou medzi Áziou a Európou, keď hladina morí klesla a vytvoril sa pozemný most, asi pred 34 miliónmi rokov. Nízko položený kontinent, ktorý existoval asi pred 40 miliónmi rokov a bol domovom exotickej fauny, mohol „vydláždiť cestu“ ázijským cicavcom na kolonizáciu južnej Európy.

Výskumníci objavili nové fosílne ložisko v Turecku (Büyükteflek) z obdobia pred 38 až 35 miliónmi rokov, z ktorých pochádzajú cicavce. Ich predkovia pochádzajú jednoznačne z Ázie a doteraz boli ich pozostatky objavené skôr v Anatólii. Našli tiež úlomky čeľuste patriace Brontotheres, zvieratám pripomínajúcim veľké nosorožce.

Odrazový mostík pre zvieratá

Predpokladalo sa, že približne pred 34 miliónmi rokov, na konci epochy Eocénu, zmizlo zo západnej Európy obrovské množstvo pôvodných cicavcov, keď sa objavili nové ázijské cicavce, v dôsledku náhleho vyhynutia, ktoré je dnes známe ako Grande Coupure. Nedávne fosílne nálezy na Balkáne však túto časovú os prevrátili a poukázali na „zvláštny“ bioregión, ktorý podľa všetkého umožnil ázijským cicavcom kolonizovať juhovýchodnú Európu až 5 až 10 miliónov rokov pred výskytom Grande Coupure.

Vek týchto lokalít bol revidovaný na základe súčasných geologických údajov a tím zrekonštruoval paleogeografické zmeny, ku ktorým došlo v regióne, ktorý má „komplexnú históriu epizodického utopenia a opätovného objavenia sa“. To, čo našli, naznačuje, že Balkán slúžil ako odrazový mostík pre zvieratá na presun z Ázie do západnej Európy, pričom transformácia starovekej pevniny zo samostatného kontinentu na pevninský most.

Vznik Balkánu je stále otázny

Približne pred 50 miliónmi rokov bola Balkánska ostrovná oblasť izolovaným súostrovím oddeleným od susedných kontinentov, kde sa darilo unikátnej zbierke zvierat odlišných od zvierat z Európy a východnej Ázie, zistila analýza. Potom kombinácia klesajúcich hladín morí, rastúcich antarktických ľadovcových štítov a tektonických posunov spojila balkánsky kontinent so západnou Európou.

Mnohé z geologických zmien, ktoré viedli k vzniku Balkánu, ešte neboli úplne pochopené a je dôležité poznamenať, že tento prehľad je len interpretáciou fosílnych záznamov jedného tímu. To znamená, že fosílne záznamy cicavcov a iných stavovcov žijúcich na ostrovoch sú zvyčajne riedke a nejednotné, zatiaľ čo bohatý pozemský fosílny záznam z Balkánu „poskytuje jedinečnú príležitosť zdokumentovať vývoj a zánik ostrovných biotopov v hlbokom čase,“ uzatvára tím.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame