Ľuďom už jedna planéta jednoducho nestačí: Od soboty žijeme na ekologický dlh

Petícia Za klímu, za budúcnosť mladých oslovila.

Petícia Za klímu, za budúcnosť vzbudila pozornosť, prezidentky, influencerov a desiatok tisíc Slovákov (Zdroj: unsplash.com)

#Ekológia sa stáva diskutovanou témou. Aj keď je to dobrým znamením, naša planéta nám každoročne ukazuje, že naše zraky sa na ekologické problémy začali upierať neskoro. Od soboty 22.augusta totiž žijeme na ekologický dlh. Tohtoročný, takzvaný Overshoot Day nastáva o tri týždne neskôr ako pred rokom a prispeli k tomu aj celosvetové opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Celosvetová populácia v minulom roku vyčerpala prírodné zdroje 29. júla a aj keď trend posledných rokov nenaznačoval, že by sa mala situácia zlepšovať, prišlo prekvapenie. To sa udialo aj kvôli opatreniam, ktoré sa začali celosvetovo zavádzať po začiatku pandémie. Dátum, kedy krajiny a tiež celý svet začínajú žiť na ekologický dlh zverejňuje Global Footprint Network.

Táto platforma sleduje nároky ľudí napríklad na využitie krajiny, prírodných zdrojov alebo surovín a materiálov. K historickému posunu dátumu, od ktorého žijeme na ekologický dlh došlo podľa nich vďaka poklesu ťažby dreva a poklesu emisií CO2 z využitia fosílnych palív. Zarážajúci je najmä fakt, že pri našich aktuálnych nárokoch by sme potrebovali 1,6 planéty. Práve to je veľkým problémom a viacerí ľudia na sociálnych sieťach vyzývajú na zamyslenie sa nad tým, aký štýl života vedieme.

Ako sa staráš o našu planétu ty?

Zdroj: hashtag.sk, slovakia.panda.org
Odporúčame