Willa Smitha pred premiérou nového Aladina všetci kritizovali, potom im spadli sánky: Film si získal malých aj veľkých

Will Smith ako Genie v novej verzii Aladina

Will Smith ako Genie v novej verzii Aladina (Zdroj: Walt Disney Pictures)

#Štúdio Disney sa už niekoľko rokov vezie na vlne remakov svojich obľúbených animovaných (či dokonca ešte kreslených) príbehov. Najplodnejší bol v tomto smere rok 2019, kedy sme sa dočkali nových verzií Dumba, Aladina, Levieho kráľa, pokračovania Vládkyne zla a na streamovacej platforme Disney+ ešte aj Lady a Trampa.


VIDEO Will Smith robí beatbox, rapuje, tancuje a spieva: Pozri si vizuálne premakaný klip z nového Aladina


Medzi najúspešnejšie snímky patrili bezpochyby Leví kráľ a Aladin. Zatiaľ čo v prvom spomínanom sme sa nedočkali žiadneho hereckého výkonu (v celom filme sa objavujú len počítačovo generované zvieratá), v Aladinovi sme si užili celú plejádu hercov.

Najskôr vlna kritiky

Z nich azda najviac vytŕčal Will Smith ako Genie. Ten dokonca zatienil aj herca Mena Massouda, ktorý stvárnil Aladina. Niet sa čomu čudovať, postava džina valcovala aj v animovanej verzii. V nej ho nahovoril legendárny Robin Williams. Pre zaujímavosť, väčšina jeho dialógov bola improvizovaná a Williams nahral až 16 hodín zvukových záznamov, z ktorých si mohli tvorcovia vyberať.

Animák sa dočkal aj dvoch Oscarov, takže bolo jasné, že očakávania v prípade novej verzie boli obrovské. Po prvých ukážkach sa však internetom niesla skôr vlna kritiky než chvály. Mohol za to hlavne fakt, že Genie nebol celý čas modrý ako v pôvodnej verzii. Aj takýto drobný fakt dokázal vyvolať vlnu rozhorčenia. Disney ubezpečovalo, že sa diváci nemajú čoho báť.

Nová verzia Aladina (Zdroj: Walt Disney Pictures)

Will Smith sa vybral vlastnou cestou

A malo samozrejme pravdu. Will aj tvorcovia si uvedomili, že nemá zmysel pokúšať sa prekonať Williamsov nezabudnuteľný výkon. Smithov Genie sa tak vybral svojou cestou. Herec tak svojho predchodcu nenapodobňuje, ale ctí si jeho odkaz, buduje na pevných Robinovych základoch a vzdáva mu hold. A aby toho nebolo málo, Smith dostal za svoj výkon zaslúžene Malinovú cenu vykúpenia.


RECENZIA Filmový Aladin je vizuálne aj príbehovo skvelou jazdou, ktorú si užijú aj milovníci kresleného originálu


Celý projekt je prešpikovaný nádherným vizuálom, ktorý hýri farbami a spolu s veľkolepými kulisami tvorí skvelú zmes, ktorá sadne azda každému. Menším problémom pre deti môže byť v konečnom dôsledku dĺžka, ktorá sa prehupla cez dve hodiny. Vo filme sa ale vždy niečo deje, takže je pravdepodobné, že zostanú sledovať ako prikované. A čo je na tom najdôležitejšie, uspokojil aj milovníkov animovanej predlohy.

Pokiaľ si film nestihol v kinách, nezúfaj. Najbližšie si ho budeš môcť pozrieť v televízii. Stanica JOJ ho totiž odvysiela už túto nedeľu v hlavnom vysielacom čase. Urob si popcorn, namiešaj dobrý drink a o 20:35 sa ponor do magického sveta orientu. Reprízy sa dočkáš na ďalší deň, prípadne v utorok 3. októbra na stanici Plus.

BONUS: Scéna, z ktorej ti padne sánka

Okrem toho tu pre teba máme aj jednu zaujímavosť. Pri sledovaní filmu si určite všímaj scénu pri skladbe Princ Ali. Ide totiž o najrozsiahlejšiu hudobnú scénu celej snímky. Podieľalo sa na nej cez 250 tanečníkov a tanečníc a viac ako 200 komparzistov.

Nová verzia Aladina (Zdroj: Walt Disney Pictures)

Kostymér Michael Wilkinson so svojím tímom vytvoril len pre nich úplne od základu stovky kostýmov. Obrovská kvetinová ťava bola vytvorená z 37-tisíc kvetov, ktoré boli umiestnené na kovovej kostre. Tímu pätnástich výtvarníkov trvala jeho tvorba dlhé tri týždne.

Zdroj: nerdist.com, cinemablend.com, Wikipedia/List of Disney live-action remakes of animated films
Odporúčame