Udalosti minulého týždňa: Maturity sú za dverami, čo všetko o nich potrebuješ vedieť?

Študent sa učí z notebooku

Študent sa učí z notebooku (Zdroj: Unsplash.com/Tim Gouw)

#Po siedmich dňoch si môžeš znova prečítať prehľad zaujímavých udalostí. Ak patríš aj ty k študentom, ktorých čaká maturita, určite oceníš všetky informácie, ktoré sme si pre teba pripravili. Z noviniek dávame do pozornosti najdlhší visutý most, ktorý otvorili v Česku, americký aukčný rekord či prvú ukážku z nového Avatara. Čo ťa zaujalo najviac?

#1 Všetko o maturitách

Ak patríš medzi študentov, ktorých o pár týždňov čaká skúška dospelosti, tento článok je venovaný práve tebe! Maturita môže byť skutočne len formalitou a netreba sa ničoho báť, pokiaľ si sa aspoň trochu pripravoval počas posledných štyroch rokov na vyučovanie.

V marci si absolvoval písomnú časť maturít a bez ohľadu na výsledok, už ochvíľu ťa čaká ústna maturitná skúška. Presnejšie, pre školský rok 2021/2022 budú maturity prebiehať od 18. mája do 5. júna.

To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť pred maturitou: Dátumy, informácie a niekoľko tipov pre tvoj úspech

#2 Appe začína testovať nové iPhony

Európska legislatíva nepustí. Americký gigant musí prejsť z konektoru lightning na USB-C a preto začína testovať svoje mobilné zariadenia s týmto typom konektoru. iPad či Mac bežne fungujú vďaka USB-C, takže sa neočakávajú žiadne komplikácie.

Túto jeseň však predstavené ešte nebudú. Apple by mal svoju 14. sériu iPhonov ešte potiahnuť s lightning konektorom a na USB-C presedlať až v budúcom roku. V septembri uvidíme, do akej mieri sú predpovede správne.

#3 V Česku otvorili najdlhší visutý most na svete

Na Dolnej Morave vznikal posledné dva roky unikát, aký na svete nemá konkurenciu. Česká republika sa môže pochváliť zápisom do Guinnessovej knihy rekordov s najdlhším visutým mostom na svete.

Je dokonca taký dlhý, že v jeho strede ho musia držať laná, inak by sa pod náporom vetra dokázal rozkývať až do 30 metrov z každej strany. Most je dlhý 721 metrov a dostaneš sa vďaka nemu do výšky takmer 100 metrov nad zemou.

Česko dokázalo postaviť unikát: Prešiel by si sa po najdlhšom visutom moste na svete? Toto je len pre silné žalúdky!

#4 Poznáme dátum ďalších Oscarov

Oscary dnes prežívajú ťažké časy. Aj budúci rok znova zabojujú o tvoju pozornosť. Najprestížnejšie filmové ocenenia zatiaľ neohlásili žiadne zmeny oproti tohtoročnej ceremónii. Už je nám však jasné, že nominácie všetkých 23 kategórii sa dozvieme 24. januára 2023 a znova platí, že filmy vytvorené len pre streamovaciu službu nebudú uznané.

Samotná ceremónia odovzdávania zlatých sošiek prebehne už tradične mesiac a pol po nomináciách, teda 12. marca. Medzi úspešnými očakávame napríklad nového Batmana, ale tešíme sa aj na nové filmy Martina Scorseseho s Leonardom DiCapriom či Chazzelovku Babylon s Bradom Pittom.

#5 V Amerike padali aukčné rekordy

V Amerike padali rekordy. Slávna maľba legendárnej hollywoodskej herečky Marilyn Monroe bola vydražená za neuveriteľnú cenu 195 miliónov amerických dolárov. Portrét zobrazuje herečku v pastelových ružových, žltých a modrých farbách so sýtymi červenými perami.

Autorom známej maľby je výstredný Andy Wahrol, ktorý obraz namaľoval podľa rovnakej fotografie v roku 1964

Známa podobizeň Marilyn Monroe má nového majiteľa: Obraz Andyho Warhola sa predal za neuveriteľnú cenu!

#6 Duna 2 má novú posilu

Filmový epos o planéte Arrakis znovu vstúpil do fázy produkcie. Sequel minuloročného audiovizuálneho zážitku roka naberá ďalšieho herca. Tentokrát sa do tímu pridáva Christopher Walken.

Známy oscarový herec z Lovca jeleňov či Chyť ma, ak to dokážeš si strihne roku samotného cisára Shaddama IV. Po troch rokoch pôjde o jeho prvú filmovú rolu po nakrúcaní seriálov. Samotná premiéra filmu je naplánovaná na jeseň 2023.

#7 Prvá ukážka z Avatara 2

Kamkoľvek ideme, rodina je našou pevnosťou – tieto jediné slová padli v prvej ukážke na snáď najočakávanejší film posledných rokov. Po celých 13 rokoch sa James Cameron vracia, aby sme sa znova pozreli na planétu Pandora a tentokrát aj jej vodné hlbiny plné zaujímavých tvorov a tajomstiev.

Jake a Neytiri už majú nejedno dieťa a vyzerá to tak, že ľudskú hrozbu nadobro odvrátili. Život na Panrode sa akoby zastavil. No ľudia by sa mali na planétu vrátiť, pretože ešte stále ukrýva množstvo bohatstva. Sme už jednoducho takí. Jack musí znova vziať do rúk luk so šípmi a zbrane, aby zachránil svoj nový domov.

Film vstúpi do kín 15. decembra.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com, screenrant.com, oscars.go.com
Odporúčame