Vedci konečne zistili, prečo majú žirafy dlhé krky: Z akého dôvodu ho samce využívajú viac?

Pre skúmanie okolností vedci zhromaždili tisíce fotiek žiráf (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Planéta je plná živočíchov, ktorí sú výrazne priestorovo odlišní od tých ostatných. Tak ako ani ľudia nie sú takmer identickí, nie sú identické ani zvieratá. Niektoré trčia z radu – a to doslova! Ak si aj ty od detstva kladieš otázku, načo je žirafe taký dlhý krk, máme pre teba dobrú správu. Vedci prišli s unikátnou štúdiou, ktorá vysvetľuje túto (nielen) detskú dilemu.

Dôležitá časť tela

Nedávna štúdia, ktorú publikovali vedci, sa zaoberala skúmaním telesných proporcií žiráf. Tie sa pýšia nezvyčajne dlhým krkom, ktorý má dvojakú funkciu. Totiž, samice ho údajne používajú na úplne iné účely než samce.

Podľa dostupných informácií je za samičím dlhočizným krkom absolútne primitívna vec – získanie potravy z korún stromov, pričom u samcov ide o čosi premakanejšie. Ich krk je dlhý preto, aby mali „na vrch“ nad súperom pri konkurenčnom boji. Aspoň tak znejú hypotézy, ktoré sa viažu na múdrosti Jeana Baptiste Lamarcka a Charlesa Darwina

Je za tým evolúcia

Ako sa zdá, skutočnou príčinou je obyčajná evolúcia, ktorá zvieratám umožňuje jednoduchší prístup k potrave. Žirafa ako bylinožravec si tak môže jednoduchšie dočiahnuť listy, ktoré sú vysoko na strome a tým sa vyhnúť konfliktu s konkurenčnými bylinožravcami, ktoré túto možnosť nemajú.

Skutočnou odpoveďou by mohla byť aj polemika vedcov, ktorí tvrdia, že krk zvierat je väčší kvôli výhode pri párení. Samci majú, totiž, krky o čosi dlhšie, než ich polovičky.  „Technicky dlhší krk majú, no všetko na samcoch je väčšie, vo všeobecnosti o 30 až 40 %,“ uvádzajú autori výskumu.

Zaujímavý výskum

Pre skúmanie týchto okolností vedci zhromaždili tisíce fotiek žiráf, ktoré žijú v rôznych podmienkach. Domnievali sa, že by sa mohli zábery zo zajatia a voľnej prírody tak trochu líšiť. Analyzovali napríklad stavbu tela zvierat a rôzne iné parametre, napríklad dĺžku krku k celkovej dĺžke zvieraťa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na vine je genetika: Dominancia jednej ruky je vecou evolúcie, pre toto je menej ľavákov

Odhalili zaujímavé okolnosti – zistilo sa, že kým samice vynikajú v dlhom krku, samci zasa vyčnievajú s jeho hrúbkou. „Namiesto toho, aby sa naťahovali a jedli listy na najvyšších konároch, tak samice často jedia listy z nedostupných častí hlboko v korunách stromov. Sú vyberavé, žerú len niekoľko druhov stromov a dlhší krk im umožňuje dostať sa hlbšie do koruny stromu, kam nikto iný nedočiahne. Samice sú pritom často už vo veku štyroch či piatich rokov gravidné, takže sa domnievame, že práve zvýšené nutričné nároky samíc poháňali vývoj dlhšieho krku,“ ozrejmuje štúdia.

Prečo to tak je?

Ak si kladieš otázku, prečo sú medzi pohlaviami jedného druhu také veľké rozdiely, máme vysvetlenie. Vedci uvádzajú, že evolúciou dlhého krku v dôsledku jednoduchšieho prístupu k potrave, sa rozvinula aj evolúcia, ktorá doslova vychádza z boja, ktorého cieľom je získať samicu.

Mohlo by to byť príčinou, prečo samcom zhrubol krk – práve ten používajú ako nástroj na boj, ktorým sa oháňajú a bránia svoj objekt záujmu. Uvádza sa, že taktiež aj dlhšie končatiny sú dôvodom pre kvalitnejšie párenie tohto druhu.

Na záver autorský tím vedcov uvádza, že posledné tri dekády boli pre žirafy veľmi nepriaznivé. Zaznamenáva sa zníženie ich populácie, ktorého príčinou môže byť nielen pytliactvo, ale aj strata biotopu. Vedci apelujú na verejnosť, ktorú prosia, aby týmto nevinným zvieratám poskytli dostatočnú ochranu. Bola by veľká škoda, keby tvoje pravnúčatá poznali žirafu len z obrázku…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame