Prečo majú žirafy dlhé krky? Ich predchodcovia vyzerali úplne inak, presvedč sa na vlastné oči!

žirafa sa prechádza po savane

Prečo majú žirafy dlhé krky? (Zdroj: Unsplash/Mike Prince)

#Vo svetle brutálnych bojov o životne dôležité zdroje, sa považovalo za samozrejmé, že ikonický krk žirafy sa vyvinul tak, aby dosiahol listy, ku ktorým sa ostatní požierači rastlín asi nedostanú. To, čo sa však Charlesovi Darwinovi zdalo samozrejmé, odvtedy pritiahlo veľkú pozornosť, pričom niektorí biológovia navrhli hypotézu, že tieto predĺžené stavce nie sú na prehliadanie, ale skôr mužské vojnové zbrane v boji za lásku.

Štúdia založená na lebke a stavcoch starodávneho bylinožravca teraz do diskusie pridáva nový dôkaz a uzatvára, že prinajmenšom jeden predchodca žirafy mal skutočne krky postavené na bitie. Skamenelé kosti objavil v severnej Číne pred viac ako 20 rokmi paleontológ Jin Meng, dnes kurátor Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku. Nová analýza objavu od Menga a jeho kolegov odhalila vlastnosti cicavca, ktoré by nám mohli pomôcť lepšie pochopiť sily podieľajúce sa na vývoji jedinečnej anatómie žirafy.

Fosílie nového druhu

Novo popísaný druh Discokeryx xiezhi, pomenovaný po mýtickom tvorovi kozy a jednorožca v čínskej mytológii,  bol určený ako staroveký člen nadrodiny Giraffoidea, ktorá sa potulovala po miocénnej savane asi pred 17 miliónmi rokov. To, čo na D. xiezhi najviac vyniká, nie sú gracilné proporcie, ale skôr podsaditá postava zahalená do lebky pripomínajúcej prilbu stredovekého pešiaka. Ide o typ pokrývky hlavy, ktorá je ideálna na prečkanie jedného alebo dvoch stretov s rivalom.

Na testovanie svojej hypotézy, že lebka D. xiezhiho poskytuje výhody vo fyzickom konflikte, tím výskumníkov použil matematickú techniku ​​na meranie potenciálnych síl, ktoré lebka a stavce dokážu vydržať pri rôznych kolíziách. Zistili, že špecifická štruktúra kostí a ich kĺby boli schopné odolať nejakému mimoriadnemu násiliu, možno viac ako ktorékoľvek iné známe zviera, ktoré útočí hlavou.

Pokrývka hlavy

Tento objav, hoci len vzdialene súvisí s dnešnými žirafami, naznačuje, že boj hlava-nehlava by nebol pre túto vetvu živočíšnej ríše novým správaním. „Živé žirafy aj Discokeryx xiezhi patria do nadčeľade Giraffoidea,“ hovorí prvý autor štúdie, paleontológ Čínskej akadémie vied Wang Shi-Qi. „Aj keď sa ich morfológia lebky a krku veľmi líši, obe sú spojené s mužskými dvornými bojmi a obe sa vyvinuli extrémnym smerom.“

Porovnanie štruktúr a tvarov výbežkov lebiek a rohov starých prežúvavých cicavcov – vrátane iných žirafoidov, oviec a vidlorohov – naznačuje, že príbuzní žirafy vyvinuli širšiu škálu pokrývok hlavy, čím vytvorili dôvod na boj ako hlavný faktor evolúcie.

Žili v rovanakom prostredí

Biotop , v ktorom sa D. xiezhi ocitol, sa tiež veľmi podobal otvoreným pastvinám, ktorým sa moderné žirafy vyvinuli, aby vyhovovali, čo ďalej naznačuje spoločné správanie. „Stabilné izotopy zubnej skloviny naznačujú, že Discokeryx xiezhi žil na otvorených pastvinách a mohol sezónne migrovať,“ hovorí Meng.

Neexistuje žiadny jednoduchý spôsob, ako s istotou demonštrovať vplyv životných faktorov, ktoré ovplyvňujú a formujú črty organizmu. Ešte dôležitejšie je, že prírodný výber nediskriminuje, pokiaľ ide o účel. Ak dlhý krk pomáha v boji, kŕmení a úteku pred predátormi bez toho, aby priveľmi ohrozil kondíciu je evolúciou podporovaný.

predchodcovia žiráf
Takto pravdepodobne vyzerali predchodcovia žiráf (Zdroj: Yu Wang a Xiaocong Guo)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame