Oblohu budú opäť brázdiť vzducholode: Aj keď nebodujú rýchlosťou, vyvažujú to nulovými emisiami

Moderná vzducholoď

Zdroj: Hybrid Air Vehicles)

#Vzducholode sú prepravný prostriedok, ktorý si pravdepodobne nikto z nás na oblohe nepamätá. Tieto gigantické stroje neskôr vytlačili lietadlá, ktoré boli omnoho rýchlejšie, no zároveň omnoho viac zaťažovali našu planétu emisiami. Keďže tie už dnes začínajú byť neúnosné, vyzerá to tak, že návrat k vzducholodiam je jednou z tých najlepších možností.

Rýchlejšie ako auto

Airlander 10, lietadlo podobné balónu s héliovým plynom a hybridnými motormi, bude pripravené na let v najbližších rokoch. Spoločnosť Hybrid Air Vehicles oznámila partnerstvo s Air Nostrum, regionálnou leteckou spoločnosťou v Španielsku, s cieľom uviesť loď do komerčnej prevádzky. Letecká spoločnosť si objednala 10 kusov, ktoré by mali byť hotové v roku 2026.

Pri pohľade na návrhy je jasné, že pôjde o pohodlný a krásny spôsob cestovania. Moderné vzducholode by mali mať kapacitu až 100 cestujúcich a pohybovať sa budú rýchlosťou necelých 130 (80 míľ) kilometrov za hodinu. Je jasné, že nemôžu konkurovať lietadlám, no v hornatých oblastiach (napríklad aj na Slovensku) by mohli byť pokojne rýchlejšou alternatívou ako auto.

Moderná vzducholoď
Moderná vzducholoď (Zdroj: Hybrid Air Vehicles)

Aby toho nebolo málo, táto moderná vzducholoď sa môže pochváliť výrazne nižšími emisiami uhlíka a porovnateľnými časmi ako cestovanie vlakom. Prvé hybridné lietadlá budú produkovať iba 10 % uhlíka v porovnaní s lietadlami používanými v súčasnosti. Spoločnosť očakáva, že prvý rozsiahly let s nulovými emisiami uskutoční do roku 2030.

Žiadna explozívna katastrofa nehrozí

Dosah pre lety s pasažiermi bude cez 700 kilometrov, čo je približne vzdialenosť z Prahy do Košíc. Vzducholode nevyžadujú pristávaciu dráhu ani hangár, len malú rovnú plochu na pristátie, čo znamená, že nie je problém pristáť v podstate kdekoľvek.

Je možné, že pri vzducholodi si hneď predstavím zábery na masívnu explóziu Hindenburgu. Je však dôležité dodať, že táto katastrofa zahŕňala plynný vodík. Hélium sa však nevznieti a už celé roky sa používa vo viacerých plavidlách, napríklad vo vzducholodi, ktorú má spoločnosť Goodyear. Až budúcnosť však ukáže, či sa stanú novým štandardom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Nerdist.com, Hashtag.sk
Odporúčame