Vysoké školy majú strach, varujú pred kolapsom: Hrozí úplné zrušenie vzdelania na Slovensku?

Hrozí koniec vzdelania?

Hrozí koniec vzdelania? (Zdroj: Unsplash.com/Element5 Digital)

#Súčasná kríza postihuje nie len podnikateľov, ale aj vysoké školy, ktoré sa na Slovensku nachádzajú. Slovenská rektorská konferencia má dokonca strach, že o pár rokov by si ani žiadnu vysokú školu nemusel navštevovať. Hrozí úplný kolaps vzdelania?

Slovensko skutočne zažíva jednu z najhorších kríz, aké tu za poslednú dobu boli. O svoje prežitie sa obávajú aj vysoké školy, ktoré majú strach z najhoršieho, a to úplného kolapsu vzdelania. Podľa nich totiž hrozí, že školy budú musieť čoskoro zatvoriť.

„Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití, či prežití vôbec. Vzhľadom na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021, 2022 a plánovaný pokles v roku 2023 v úhrne o 72 mil. eur nie je možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl,“ poznamenala Slovenská rektorská konferencia.

Podľa nich sú pritom vysoké školy dôležité pre množstvo sektorov a sú kľučové pre budovanie znalostnej spoločnosti. „Neexistuje ekonomická oblasť, v ktorej by vysoké školy prostredníctvom výskumu a vývoja nemali významnú úlohu. Vysokoškolské vzdelávanie slúži tak pre verejné, ako aj súkromné účely. Podporuje spoločnosť, ktorá je prosperujúcejšia, bohatšia a vitálnejšia,“ dodala Slovenská rektorská konferencia.

Hrozí koniec vzdelania?
Hrozí koniec vzdelania? (Zdroj: Unsplash.com/Sam Balye)

Situácia je tak vážna, že sa rozhodli vyzvať vládu, aby im pomohla túto krízu vyriešiť. Žiadajú ich, aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň v roku 2020. Taktiež požadujú, aby vláda Slovenskej republiky kompenzovala výpadky spôsobené bezprecedentnou energetickou krízou. Taktiež chcú aby vláda dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako v okolitých krajinách.

Vláde Slovenskej republiky dokonca dali ultimátum, že ak k tejto zmene nedôjde do 17. novembra 2022 hrozí, že vysoké školy na Slovensku zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, www.srk.sk
Odporúčame