Vyhliadková veža Eliášovka si ťa podmaní: Čakanie v rade tu rozhodne nehrozí

Vyhliadková veža Eliášovka

Vyhliadková veža Eliášovka (Zdroj: Henrieta Hlinková)

#Ak ťa láka príjemná a nenáročná prechádzka s cieľom užiť si výhľad na okolitú prírodu a nečakať v zástupe veľkého množstva turistov, odporúčam navštíviť vyhliadkovú vežu Eliášovka. Tá je so svojou výškou 1 023 metrov nad morom najvyšším bodom obce Litmanová a zároveň najvyšším vrcholom Ľubovnianskej vrchoviny. Pár metrov od nej prechádza slovensko-poľská štátna hranica.


Autorka: Henrieta Hlinková
Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.


Nachádza sa v severovýchodnej časti obce Litmanová asi osem kilometrov od jej začiatku. Do vzdialenosti zhruba 1 – 2 kilometre od vyhliadkovej veže je možné dostať sa autom, ak však chceš absolvovať dlhšiu prechádzku, neodporúčam to. Na Eliášovku je možné sa dostať z viacerých strán, najkratšia je okolo pútnického miesta Hora Zvir.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Pavlikovská (@i_kvietkova)

Eliášovka je pre každého

Z tohto smeru stačí sledovať žltú trasu, ktorá ťa dovedie až na vrchol. Výstup na Eliášovku nie je náročný, dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade ide skôr o hodinovú prechádzku po lúke a lese. Od Hory Zvir sa ide krátkou lesnou cestičkou na lúku, z ktorej stačí sledovať žlté značky. Cesta je vychodená, takže stratiť by si sa nemal.

Výstup na Eliášovku
Výstup na Eliášovku nie je náročný (Zdroj: Unipo Press/Henrieta Hlinková)

Počas výstupu sa ti naskytnú krásne výhľady na Levočské vrchy a dokonca aj na Tatry. Ak sa sem vyberieš počas októbra alebo novembra, celú prechádzku ti budú spríjemňovať nádherné jesenné farby, rovnako ako v našom prípade.

Výhľad z veže Eliášovka
Výhľad z veže Eliášovka na jesennú prírodu (Zdroj: Unipo Press/Henrieta Hlinková)

Výstup na hraničné vrcholy má zvláštnu historickú atmosféru. V prípade Eliášovky tu počas druhej svetovej vojny viedla tajná kuriérska cesta, ktorá je momentálne aj súčasťou cesty sv. Jakuba.

Výhľad z veže Eliášovka na poľskú stranu
Výhľad z veže Eliášovka na poľskú stranu (Zdroj: Unipo Press/Henrieta Hlinková)

Kam na výlet v okolí Litmanovej

Ak sa vyberieš pozrieť na Eliášovku, určite by si mal svoj výlet spojiť aj s inými peknými miestami, ktorých je v okolí Litmanovej neúrekom. Približne 2,5 kilometra smerom na sever sa pri obci Jarabina nachádza Jarabinský prielom. Ide o krátke kaňonovité údolie tvorené perejami, vodopádmi a kruhovými baňami, ktoré vymyl potok Malý Lipník.


Spoznaj Slovensko z výšky, tú sú naše najznámejšie rozhľadne: Jedna vyzerá ako hmyz, ďalšia má obrovskú šmykľavku


Z obce Jarabina vedie do prielomu modrá turistická značka, ktorá je dlhá tri kilometre. Iba 11 kilometrov od Litmanovej zase môžeš navštíviť Ľubovniansky hrad, a ak sa vyberieš opačným smerom do Pienin, pri Troch korunách na teba bude čakať majestátny Červený kláštor.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Murcko (@murcko_martin)

Zdroj: Unipo Press
Odporúčame