Na Slovensku sa ťažil veľmi vzácny kameň, hodnotný skoro ako diamant: Unikátne miesto môžeš navštíviť aj dnes

Slovenská opálová baňa zvnútra

Opálové bane ťa očaria jedinečnou hrou farieb (Foto: Facebook/Slovenske opalove bane)

#Jedinečné tradície, honosné hrady a zámky, ale aj nádherné hory sú dôvodom, prečo sme na našu krajinu tak veľmi hrdí. Slovensko, konkrétne Šarišský región, sa však môže pochváliť aj unikátom, ktorý nám závidí celý svet.


Objav krásy Šariša: Prinášame ti skvelé tipy na miesta, ktoré vyrazia dych každému dobrodruhovi


Medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica sa nachádzajú opálové bane, ktoré do objavenia nálezísk v Mexiku a Austrálii v 19. storočí boli jedinou lokalitou na svete, kde sa opál ťažil.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak opal mine (@slovenskeopalovebane),

Dokonalá hra farieb

Slovenský národný kameň, ako sa opálu zvykne u nás hovoriť, je veľmi cenený nielen na našom, ale aj na zahraničnom trhu. Spomedzi drahých kameňov vyniká nielen vlastnosťami, ale najmä opalescenciou, čiže dokonalou hrou farieb.

V minulosti sa verilo, že opál privoláva lásku, posilňuje najsilnejšie cnosti a dokážu ho nosiť len ľudia s dobrým srdcom. Dnes je tento kameň cenený viac než zlato a dobre opracovaný s dokonalou farbohrou má hodnotu blížiacu sa cene diamantu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak opal mine (@slovenskeopalovebane),

Najstaršie zmienky o tomto mineráli pochádzajú približne z roku 500 pred naším letopočtom. Na našom území sa o opále dozvedáme až v roku 1597. V roku 1922 boli bane z ekonomických dôvodov uzatvorené a zastavila sa aj ťažba vzácneho kameňa.


Neďaleko Slovenska leží baňa, ktorá je európskym unikátom: Ukrýva však aj jedno mrazivé tajomstvo


Po takmer storočí sa opäť obnovila a začalo sa premýšľať aj o sprístupnení chodieb širokej verejnosti. Nakoniec sa tak stalo v roku 2015. Od tej doby sa krásou baní chodia pokochať nielen miestni, ale aj zahraniční turisti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak opal mine (@slovenskeopalovebane),

Opál – drahokam boháčov

Opál preslávil našu krajinu najmä v rámci šperkárstva u najvyššej šľachty. Predsa len, mať korunovačné šperky s opálom boli vymoženosť, ktorú si mohli dovoliť len tie najbohatšie rody. Ten slovenský si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona a cisárovná Jozefína na svojom krku nosila najslávnejší opál, Oheň trójsky.

Aj napriek tomu, že sa ťažil hlboko v baniach, ten najvzácnejší, Harlekýn, sa v nich nenašiel. V roku 1775 ho objavili v koryte miestneho potoka Oľšavica. Tento skvost je v súčasnosti vystavený v prírodovednom múzeu vo Viedni a v minulosti by sa jeho hodnota dala prirovnať hodnote 10-tisícom kráv.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak opal mine (@slovenskeopalovebane),

Bane sú zážitok pre deti aj dobrodruhov

Prehliadka opálového kráľovstva trvá približne hodinu a čaká ťa jeden kilometer podzemných chodieb. Počas nej uvidíš ukážky banskej činnosti, spoznáš odvodňovacie techniky, nazrieš do oddychových priestoroch niekdajších baníkov a na svoje si prídu aj najmenší v detskom rozprávkovom podzemnom svete.


VIDEO Tajomná baňa v Košiciach: To, čo tu našli, ti poriadne zovrie žalúdok


Pre odvážnejších je pripravená 5 hodinová zážitková prehliadka s názvom Po stopách starých baníkov. Počas nej si nielenže užiješ 35 kilometrovú adrenalínovú prechádzku v podzemných banských priestoroch, ale aj si vyskúšaš  ťažbu vzácneho nerastu s použitím rovnakého náradia, aké tu baníci používali pred 150 rokmi.

Zdroj: hashtag.sk ciernediery.sk
Odporúčame