Z východu až na druhý koniec sveta: Dávid vyrába krásne drevené motýliky, obdivujú ich ďaleko za hranicami

Drewomil má zlaté ruky (Foto: Archív Dávid Uličný)

#Dávid je kreatívny mladík z východu, ktorý svoju záľubu obrátil na biznis s názvom Drewomil. Drevo je preňho ten najlepší kamarát a vo svojej dielni by najradšej aj spal. Vyžíva sa vo vyrezávaní a tvorbe všedných, ale aj netradičných produktov. Čo ho priviedlo k tomuto tradičnému remeslu, ako si ním dokáže zarobiť a aké sú jeho plány do budúcna? To všetko sa dozvieš v našom dnešnom rozhovore.

Najprv tvoril len pre kamarátov

Mladý drevár vyštudoval výrobnú techniku na Technickej univerzite v Košiciach. Aj vďaka tomu objavil svoj talent a zmysel pre umenie. Vyrábaniu drevených výrobkov sa venuje už skoro 9 rokov.  A aké boli jeho začiatky? „Najprv som vyrábal len darčeky pre kamarátov. Postupne sa u nich ujali a rozšírili k ďalším ľuďom,“ prezrádza nám na úvod Dávid. Obrovskou inšpiráciou mu bol najmä otec a dedko. Práve oni už dlhé roky pracovali s drevom. Dodnes mu pri práci pomáhajú a prejavujú obrovskú podporu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Uličný 🇸🇰 (@drewomil),

V brandži sa inšpirujú navzájom

Proces výroby nie je jednoduchý. Dávid najskôr zbiera inšpiráciu, až potom tvorí. „Nápady získavam pozorovaním prostredia a okolia, v ktorom žijem. Vo veľkej miere ma ovplyvňujú aj sociálne siete Facebook, Instagram a YouTube, kde sledujem rôznych zaujímavých ľudí a stránky. Avšak, veľa vecí sa učím práve od ďalších majstrov. V podstate sa inšpirujeme navzájom.

Cieľavedomý kutil je vzorom sám pre seba. Inými sa neriadi a nie je zástancom ani žiadneho motta. Podľa neho takí ľudia jedno rozprávajú, a druhé žijú. „U mňa sú na prvom mieste len pravdovravné skutky a výsledky,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Uličný 🇸🇰 (@drewomil),

Zákazníkom ide často iba o cenu

Minimalizmus sa stáva v poslednej dobe veľmi in, avšak Dávid po tomto modernom trende nesiaha. Obľubuje klasické ornamenty, poctivú drevorezbu, a samozrejme, pekný folklórny motív. Pri tvorbe je pre neho najdôležitejšia trpezlivosť a vytrvalosť, o cene sa často diskutuje.

„Pre mňa tvoria podstatu mnohé faktory, ako je produktivita, kvalita, a s tým súvisiaca cena. Pri tej sa ale často do veľkej miery prispôsobujem. Jeden malý poctivo vymakaný detail dokáže výrobok predražiť aj dvojnásobne, čo ľudia niekedy nevedia oceniť, pretože je pre nich prvoradá len cena. Veľmi dôležitá je komunikácia, aby zákazník pochopil, čo daný produkt robí a ako funguje,“ vysvetľuje Dávid.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Uličný 🇸🇰 (@drewomil),

O výrobky je záujem aj v zahraničí

Všetky svoje diela predáva prostredníctvom webových stránok určených pre šikovných a kreatívnych ľudí. Avšak, jeho drevené produkty sa šíria aj ďaľekým svetom. Neraz ich už distribuoval do Českej republiky, Poľska, Holandska, Nemecka a dokonca aj do Spojených štátov.

Dávida najviac baví výroba drevených motýlikov a kravát, rôzne krabičky, hodinky, rámiky, darčeky pre svadobčanov či masívny nábytok. Za svoj doposiaľ najväčší úspech považuje práve drevených motýlikov a drevené kravaty, o ktoré je najväčší záujem. „Jeden z posledných veľmi pekných výrobkov je aj drevená mini kaplnka,“ dodáva mladý umelec, čim potvrdzuje svoju všestrannosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Uličný 🇸🇰 (@drewomil),

 „Drevo je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou Zeme, je všade okolo nás. Má vynikajúce vlastnosti a myslím že najbližších 100 rokov bude ešte veľmi dôležitou súčasťou našich životov, hovorí o tom, ako vníma svoju profesiu. Na záver nám odkázal, že pracuje aj na nových projektoch, ktoré budeme mať možnosť čoskoro vidieť na jeho sociálnych sieťach. Avšak jedným dychom s humorom dodáva, že aj keby mal 15 životov, tak nestihne všetky svoje nápady realizovať. Kreativita Dávidovi rozhodne nechýba a my sa tešíme na jeho ďalšie výtvory!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Uličný 🇸🇰 (@drewomil),

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame