Mravec altruista: Vybuchujúce mravce bránia kolóniu skutočne obetavým spôsobom

mravce

Vedel si, že existuje živočích, ktorý dokáže vybuchnúť? (Zdroj: commons.wikimedia/Rakeshkdogra)

#Na Zemi žije veľa živočíchov, ktoré nás dokážu udivovať svojim správaním. Vedel si napríklad, že schopnosť obetovať sa pre dobro druhých, sa netýka len ľudského pokolenia? Colobopsis explodens je názov druhu mravca so vskutku altruistickou osobnosťou. V prípade núdze dokáže totiž vybuchnúť, explodovať. Ak by si teda navštívil Áziu, presnejšie Malajziu alebo Borneo, a našiel by si časti mravčích tiel, nemal by si byť až taký prekvapený.

Doslova explodujú

Tak, ako niektorí ľudia, tak aj niektoré zvieratá môžu v prípade núdze reagovať nečakaným spôsobom. Colobopsis explodens je druh mravca, ktorý, ako sa môže na prvý pohľad zdať, je ideálnou korisťou prakticky kohokoľvek. Namiesto bežných hryzadiel má len malé hryzadielka, nemôže protivníka teda poriadne uhryznúť, ani bodnúť. Napriek tomu ho môže nemilo prekvapiť. Hoci aj ľudia vedia v istých situáciách „vybuchnúť“, v prípade týchto mravcov to platí doslova.

Vedci síce túto vlastnosť objavili aj u niekoľkých druhov termitov, ale asi žiadny hmyz nedokáže vybuchnúť s takým odhodlaním. Akt explózie prebieha nasledovne: mravčí jedinec v prípade ohrozenia najprv zdvihne zadnú časť tela ako varovanie. Keďže príslušníci Colobopsis explodens nepatria medzi skutočne veľké mravce, tento akt by sám o sebe zrejme nestačil. Potom však prichádza paráda, ktorá je dobre zachytená v početných videách.

Všetci za jedného, jeden za všetkých

Odvážny mravec sa najprv hryzadlami zahryzne do útočníka. V momente, keď bude obom jasné, že aspoň jeden z nich to neprežije, zadná časť mravca exploduje. Pozorovaním týchto malých bojovníkov v akcii sa zistilo, že takýto protiútok najlepšie funguje aj v prítomnosti viacerých mravcov tohto druhu, bez ohľadu na hierarchiu. Keďže takouto schopnosťou disponujú robotníci, ich úlohou je strážiť mravenisko. V celom tele im prúdi lepkavá tekutina, ktorá môže útočníkovi, hlavne ak je podobnej veľkosti, spôsobiť smrť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ o slávnych dielach musíš zvládnuť, aj keď nie si knihomoľ: Dáš to, či pohoríš?

Výskumy tiež odhalili, prečo sa práve tieto mravce správajú tak, ako sa správajú. Okrem toho, že tak, ako aj v prípade iných druhov mravcov, aj Colobopsis explodens držia ako celok a ochrana svojho domova je teda prirodzeným správaním, je tu aj fakt, že robotníci sú neplodní. Samce tiež dokážu lietať, no zachytiť ich je náročné. Zaujímavé tiež je, že v porovnaní s inými druhmi, sú robotníci – obrancovia Colobopsis explodens menšie jedince. Smutné však je, že stromov dažďových pralesoch, ktoré mravce obývajú, je čoraz menej.

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame