Toto by si mal vedieť predtým, než podľahneš kolagénovému šialenstvu: Podľa čoho vyberať, aby bol naozaj účinný?

Vybrať si ten správny kolagénový nápoj môže dať niekedy zabrať (Zdroj: Freepik/cookie_studio)

#Vybrať si ten správny kolagénový nápoj môže dať niekedy zabrať. Na trhu je mnoho značiek, a určite sa neoplatí vyberať podľa toho, čo odporúča tvoj obľúbený influencer. Zameraj sa na výber vlastnou hlavou a urob si osobný prieskum. My ti prezradíme, na čo sa zamerať, a čo pri produktoch porovnávať.

Pár slov na úvod…

Ok, rozhodol si sa, že budeš brať kolagén. Je to kvôli tomu, že to potrebuješ, alebo len chceš ísť s davom? Nepochybujeme o tom, že kolagén je v ľudskom tele podstatnou zložkou, veď ide o najrozšírenejšiu bielkovinu, a zohráva obrovskú úlohu v tom, akú máš pokožku, vlasy, nechty a v neposlednom rade kĺby. Na jeho príjem by sa mali zamerať najmä športovci!

Výhoda užívania kolagénových doplnkov

  • Zlepšenie stavu pokožky – kolagén môže naozaj dopomôcť k lepšej pružnosti a hydratácie pokožky. Možno si hovoríš, že toto ty nepotrebuješ, ale ver nám – neskôr to oceníš. A mimochodom, pokožka stráca na svojej elasticite už po 20tke…
  • Kvalitnejšie nechty a vlasy – kto by nechcel mať zdravšie a pevnejšie nechty či vlasy? Užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť k podpore týchto dvoch faktorov krásy. A to už za to stojí, nie?
  • Zníženie bolesti kĺbov – opäť si si povedal, že sa ťa to netýka? Ak si športovec alebo aspoň chodíš rekreačne do fitka, tak sa ťa to týka viac, než si myslíš. Aj keď nepociťuješ žiadne zdravotné ťažkosti, skús ho začať piť preventívne, aby nemali šancu sa objaviť!
  • Stojí aj za lepším trávením – ak máš problémy s trávením, skús siahnuť po kolagéne. Môže totiž podporovať zdravú sliznicu čreva, čo pomáha v lepšom a ľahšom trávení. Taktiež vplýva aj na lepšie vstrebávanie živín, čo je dôležité pre každého človeka bez ohľadu na vek.

Typy kolagénu

V dnešnej dobe sa kolagén získava zo živočíšnych, ale aj rastlinných zdrojov. K najznámejším a najbežnejším patrí hovädzí, kurací či bravčový kolagén, ktorý sa vyrába z kostí a chrupaviek týchto zvierat. Obľube sa teší aj morský kolagén, ktorý je rybieho pôvodu.

Ak si vegán, nezúfaj. Vegánske alternatívy kolagénov pochádzajú z rastlinných zdrojov, ako napríklad z hrachovej alebo ryžovej bielkoviny. V skutočnosti síce nejde o kolagén, aký sa prirodzene vyskytuje v tvojom tele, ale tieto mixy rastlinných zložiek dokážu stimulovať prirodzenú tvorbu kolagénu v organizme.

Ako si vybrať?

Zameraj sa na typ kolagénu. Ak zvolíš formu nápoja, tie zvyčajne obsahujú hydrolyzovaný kolagén – to znamená, že sa skladá z menších peptidov, ktoré uľahčujú jeho vstrebávanie v organizme.

Ideálne je užívať 2,5 až 5 gramov denne, vďaka ktorým môžeš na svojom tele pozorovať výsledky už pri krátkodobom užívaní. My však odporúčame užívať kolagén na dlhodobej báze, aby to malo nejaký význam.

Ďalšou vecou, ktorá by ti nemala byť ľahostajná, je aj zloženie. Niektoré zložky sú v zložení možno zbytočné. Taktiež je dobré dávať si pozor na pridaný cukor, umelé sladidlá atď. Vyberaj si také produkty, ktoré sú čistým kolagénom bez pridaných prísad.

A pamätaj na to, že pokiaľ užívaš kolagén, je vhodné ho kombinovať aj s vitamínom C, ktorý umocňuje účinok a vstrebávanie kolagénových doplnkov. Okrem iného, Cčko ti nebude na škodu, dupľom v tomto jesennom období, kedy chrípka číha na každom rohu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame