Miluješ sushi no nevyznáš sa v krkolomných názvoch? Poď si spraviť prehľad, naučíme ťa aj správne držať paličky

sushi na tanieri

SI milovníkom sushi? (Zdroj: Unsplash/louis-hansel)

#Nigiri, maki, sashimi a uramaki. Sú malé a okrúhle, podlhovasté, ale aj trojuholníkové. Podávajú sa s lososom alebo tuniakom, v Japonsku ich milujú s krevetami, chobotnicami a mušľami. Sushi rolky netvoria vždy iba ryža, riasy a ryby. Jesť sushi sa musí človek naučiť. Kam patrí pikantná chrenová pasta? Ako správne zaobchádzať s japonskými ryžovými jednohubkami a v čom robí veľa ľudí chybu? Odpovieme na tvoje otázky!

Vieš o tom, že Japonci majú priemernú dĺžku života oveľa väčšiu ako západný svet? Aj preto sa japonská kuchyňa považuje za jednu z najzdravších na svete. Japonci ako národ, všeobecne jedia to, čo je pre nich dobré, skôr ako to, na čo majú chuť.

Ryby, ryža (najmä hnedá), veľa zeleniny, obmedzená konzumácia červeného mäsa a spracovaných potravín, to všetko môže mať zásadný vplyv na tvoju stravu a zdravie. Daj si zelený čaj a poďme si predstaviť základné pojmy.

Sójová omáčka a nigiri

Nigiri je sushi, na ktorých ryby ležia voľne na ryži. Bez ohľadu na to, ako lákavo sójová omáčka vyzerá, do omáčky namoč len rybí filet – nikdy nie ryžu. Ryža nasaje priveľa sójovej omáčky, čím sa vytratí chuť ryby. Ak nevieš, ako správne narábať s paličkami, Nigiri si zober do ruky, jedenkrát namoč a celý kúsok zjedz. Odhryznúť? To robia len amatéri.

Wasabi a edamame

Wasabi je nazelenalá japonská chrenová pasta, ktorej pikantnosť budeš cítiť všade, ak si jej dáš až príliš veľa. Nezáleží na tom či zmiešaš wasabi so sójovou omáčkou alebo si trochu dáš na sushi. Rovnako ako zázvor alebo zelený čaj, ktorý sa tradične pije so sushi, má aj wasabi antibakteriálny účinok.

Na rozdiel od wasabi je edamame veľmi jemnej chuti. Sú to sójové bôby posypané soľou a konzumujú sa ako štartér ku sushi, polievkam a šalátom. Edamame je možné kombinovať so zeleninou a rezancami soba, ryžou alebo quinou. Vychutnať si tieto zelené fazuľky môžeš aj ako slané nízkokalorické občerstvenie. 

edamame
Edamame sú sójové bôby (Zdroj: Wikimedia Commons Alf Melim)

Na čo vlastne slúži zázvor?

Pri každom sushi nájdeš niečo malé, biele, mierne žltkasté. Je to nakladaný zázvor. Buď na kyslo alebo na sladko. Konzumuje sa medzi rôznymi sushi, aby neutralizoval chuť v ústach. V praxi to znamená, že keď si dáš sushi s tuniakom, vyberieš si pár kúskov zázvoru, zješ ho, a potom sa môžeš pustiť na sushi s lososom a nebudeš mať zmiešané chute.

Vedel si, že pre najlepší zážitok sa oplatí jesť rôzne druhy sushi v konkrétnom poradí? 

Obľúbené onigiri

V Japonsku sú onigiri veľmi obľúbené a predávajú takmer všade. V podstate sa jedná o ryžové trojuholníky alebo gule, ktoré sú plnené tuniakom, lososom alebo seitanom. Obalené sú riasou Nori, ktorá drží všetko pohromade. Sú ideálne aj ako jedlo na cesty do obedových krabičiek (bento), bez potreby zohrievania. Ryža môže byť tiež zmiešaná s chutným doplnkom, ako je furikake. Furikake je ako japonská soľ a korenie. Pozostáva z pražených sezamových semiačok, morskej soli, nori, vločiek bonito a štipky cukru.

Jedol si už niekedy onigiri? (Zdroj: Unsplash/samia-liamani)

Ako správne držať paličky

Jedálne paličky sú nenahraditeľnou súčasťou japonskej kuchyne a každodenného života. Medzi palec a ukazovák si vlož prvú paličku a stabilizuj ju zospodu pomocou prstenníka. Vezmi druhú paličku ako ceruzku a pridrž si ju palcom, ukazovákom a prostredníkom. Pohybuj iba hornou hore a dole, dolnú maj pevne v ruke. Spodné konce by mali byt‘ v rovnakej výške. Pomocou paličiek naberaj jedlo smerom nadol v tvare písmena V. Okrúhle a príliš malé kúsky si vyžadujú veľa cviku, ak sa ti to nepodarí na prvýkrát, nevadí. 

Každá kultúra má svoje nepísané pravidlá, inak to nie je ani tu. Preto máme pre teba krátky zoznam vecí, za ktoré by ťa Japonci nepochválili.

  • Vyhni sa zapichovaniu paličiek do ryže vertikálne, neklaď ich ani krížom cez misku. Tento rituál sa vykonáva na japonskom pohrebe, kedy sa takto zapichnuté paličky s miskou ryže postavia pred truhlu zosnulého.
  • Nepodávaj jedlo paličkami ďalej. Prekladanie jedla iným osobam, vlastnými paličkami je tabu.
  • Za neslušnosť sa považuje aj napichovanie jedla.
  • S paličkami v rukách negestikuluj. Najprv ich odlož, až potom sa púšti do rozhovoru.
  • Neolizuj ich.

Aj tebe sa už začínajú zbiehať slinky? Čo tak pripraviť si sushi priamo doma? Inšpirovať sa môžeš napríklad týmto videom:


Máš rad japonskú kuchyňu? Ako si na tom s narabanim s paličkami? Daj nám vedieť dole v komentároch.

Zdroj: hashtag.sk, youtube/innovation, youtube/A Cup of Style
Odporúčame