Vrak potopenej nacistickej lode: Oceán znečisťuje aj po osemdesiatich rokoch

vrak lode

Potopená nacistická loď znečisťuje svoje okolie pri pobreží Belgicka (Zdroj: commons.wikimedia.org /Almokla)

#Vrak lode V-1302 John Mahn leží už od druhej svetovej vojny na dne oceánu pri pobreží Belgicka. Mirror informuje, že podľa vedcov z neho ešte stále unikajú nebezpečné látky, ktoré znečisťujú Severné more.

Pôvodne rybárska loď

V-1302 John Mahn bola pôvodne rybárska loď, ktorú si počas druhej svetovej vojny privlastnila nemecká armáda. Potopená bola po útoku Britského kráľovského letectva počas námornej misie Cerberus, v roku 1942. Odvtedy ubehlo už osemdesiat rokov. Podľa výskumov však z nej doteraz uniká palivo a výbušné látky. Vplyv vraku na znečistenie skúmal tím vedcov v rámci projektu Vraky Severného mora.

 „Chceli sme zistiť, či staré vraky lodí v našej časti mora stále vplývajú na lokálne komunity mikróbov a morské dno,“ vysvetlila Josefien Van Landuyt, jedna z vedúcich výskumu.

Ako sa ukázalo, prostredie okolo vraku je ním stále ovplyvnené. Výskumný tím zaznamenal v sedimente v okolí vraku stopy ťažkých kovov ako nikel a meď, arzén a tiež výbušné zložky. Ako informuje EurekAlert!, čím bližšie k potopenej lodi boli skúmané vzorky odobraté, tým vyššia bola koncentrácia týchto látok.

vrak lode v Severnom mori
Vplyv vraku na znečistenie skúmal tím vedcov v rámci projektu Vraky Severného mora (Zdroj: Flanders Marine Institute/VLIZ)

Nie je jediný

Nejde pri tom ani zďaleka o jediný vrak vojenskej lode, ktorý ohrozuje život v mori.

„Vraky lodí na morskom dne po celom svete obsahujú nebezpečné látky, ako sú výbušniny a ropné produkty, ktoré, pokiaľ by sa uvoľnili, by mohli ohroziť morské prostredie,“ uvádza sa v štúdii.„Predpokladáme, že ešte stále sa vo vrakoch vojnových lodí z prvej a druhej svetovej vojny, ktoré ležia na dne oceánov, nachádza spolu od 2,5 do 20,4 miliónov ton ropných produktov.“

Hrozbou nie sú však len zložky paliva. Toxický vplyv na život v oceánoch má aj približne 1,6 miliónov ton potopenej munície, ako sú náboje či bomby.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najväčších výletných lodí na svete: Niektoré sú ako z budúcnosti, ponúknu ti zipline dráhu či klzisko!

„Široká verejnosť sa o ne zaujíma pre ich historickú hodnotu, no ich možný environmentálny vplyv je často prehliadaný,“ uviedla Van Landuyt. „Hoci vraky môžu slúžiť ako umelé útesy a majú významnú historickú hodnotu, netreba zabúdať na to, aké riziko tieto človekom vytvorené objekty, neúmyselne začlenené do prirodzeného prostredia, predstavujú.“


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, mirror.co.uk, eurekalert.org
Odporúčame