Malé, ale podstatné: Ak budeš zanedbávať toto, môže ťa to stáť zdravie aj dobrý výkon v posilke

Vitamíny patria k povinnej výbave športovca.

Vitamíny a minerály môžu mať vplyv na tvoje zdravie aj výkon v posilke (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Vitamíny a minerály sú dôležitou súčasťou nášho tela. Ak chceme, aby všetko fungovalo ako má, potrebujeme sa zameriavať nielen na bielkoviny, cukry a tuky a ich príjem, ale aj na naše zdravie. Keď z tréningu pravidelne vypadávaš kvôli chorobe, je plnenie cieľov veľmi zložité. Živity, ktoré telo potrebuje, nájdeme aj v každodennej strave, no niekedy ich potrebuješ predsa len o čosi viac. Ktoré látky teda patria do tejto skupiny, kedy by si mal jednotlivé vitamíny dopĺňať a čo môže hroziť, ak bude ich hladina príliš nízka?

Mnoho podôb vitamínu B

Medzi tie najznámejšie jednoznačne patrí vitamín B. Často môžeš dopĺňať B komplex, aj keď tento doplnok zahŕňa 8 rôznych B vitamínov. Každý z nich má v našom tele svoju funkciu a zanedbávať by sme nemali ani jeden. Pri ich nedostatku sa môže objaviť napríklad únava, nechuť, zmätenosť, hnačka či kŕče. Poďme si teda bližšie popísať jednotlivé B vitamíny.

B1 sa nazýva aj tiamín a bol prvým objaveným z B skupiny. Je rozpustný vo vode a telu pomáha premieňať jedlo na energiu. Jeho nedostatok je v rozvinutých krajinách veľmi zriedkavý. Nájdeš ho prekvapivo aj v chlebe, ďalej v hovädzom mäse, ryži, hrášku alebo orieškoch. B2 sa pýši názvom riboflavín a medzi jeho základné funkcie patrí rozklad sacharidov, tukov a bielkovín. Nájdeš ho napríklad v tuniaku, červenom mäse alebo sóji. Dôležité je dopĺňanie tohto vitamínu hlavne u tehotných žien.

Vitamínový a minerálový komplex (nielen) pre fitness a kulturistiku nájdeš v super cene na Uber-Nutrition.sk.

Postupnosť čísel neklame, ďalším je vitamín B3, ktorý nesie názov niacín. Medzi benefity, ktoré prináša, patrí napríklad znižovanie „zlého“ a pomoc tomu „dobrému“ cholesterolu. Okrem toho môže tiež pomôcť v prevencii srdcových chorôb, napomáha správnemu fungovaniu mozgu a zlepšuje pleť. Kde okrem doplnkov ho môžeš nájsť?

V šošovici, kuracom mäse či orieškoch. Vitamín B5 alebo kyselinu pantoténovú nájdeš zasa v brokolici, zemiakoch, hubách či hrášku. Prečo by si mal dbať na jeho správnu hladinu? Je nevyhnutný pre vytváranie krvných buniek a pomáha premieňať jedlo na energiu. Okrem toho zabezpečí zdravú pokožku, vlasy a oči alebo správne fungovanie nervového systému.

B vitamíny nájdeš aj v strave, ktorú ješ každý deň (Zdroj: Freepik/jcomp)

Veľa sa hovorí aj o piridoxíne, alebo B6. Napomáha totiž správnemu fungovaniu imunitného systému, na ktorý sa v poslednej dobe kladie veľký dôraz. Okrem toho zohráva rolu pri vývoji mozgu u bábätka počas tehotenstva. Čo sa týka biotínu, respektíve B7, môžete ho nájsť aj pod názvom vitamín H. Taktiež pomáha premene živín na energiu, zlepšuje vlasy, pokožku či pečeň a je dôležitý pre správne fungovanie pečene.

Nájdeš ho vo vaječnom žĺtku, orieškoch, karfiole alebo banánoch. B9 respektíve kyselina listová je pre telo taktiež veľmi potrebnou zložkou. Pri jeho nedostatku hrozia viaceré hrozby, zahŕňajúce napríklad srdcové choroby či zvýšené riziko rakoviny. Vysoké množstvo tohto vitamínu je charakteristické pre špargľu, avokádo aj špenát.

Doplnenie má svoj význam

Posledným z radu „Béčok“, ktoré bežne nájdeš v podobe B-komplexu je B12 alebo kobalamín. Zabezpečuje správne fungovanie mozgu a syntézu červených krviniek, vďaka čomu už možno tušíš, že jeho nedostatkom vzniká chudokrvnosť. Prijímaš ho aj v bežných potravinách, napríklad vo vajíčkach, hovädzom a bravčovom mäse či v mliečnych produktoch.

Aj keď podľa predošlých riadkov určite tušíš, že mnoho z týchto vitamínov dostaneme do tela zo stravy, na škodu nie je ani ich doplnenie. Napríklad u ľudí, ktorí sú v diéte alebo sú vegáni, môže mať veľký význam. Vďaka malej tabletke nabitej tými správnymi zložkami doženú to, čo ich telu môže chýbať.

Vitamín C nie len na prechladnutie

S malým pomocníkom, ktorému hovorovo často vravíme „Céčko“ sme sa stretli už všetci. A možno aj ty si veril v jeho zázračné účinky, keď si mal pocit že na teba niečo lezie a do pohára si hádzal šumivú tabletu. Určite teda vieš usúdiť, že je rozpustný vo vode. Nedostatok tohto mikronutrientu je spájaný s množstvom chorôb, ktoré pramenia zo stresu.

Okrem toho nie je na škodu ani keď ho užívame pri bežnom prechladnutí. Hoci ťa možno nevylieči, jednoznačne ti pomôže. V posledných rokoch sa tiež hovorí o využívaní tohto vitamínu v boji proti starnutiu, stimuluje tvorbu bielych krviniek a znižuje tiež únavu. Dobrým zdrojom sú staré známe citrusy, brokolica, paprika, paradajky a tiež jahody či zemiaky.

Najznámejším zdrojom vitamínu C sú citrusy (Zdroj: Frrepik/Gargonia)

Vitamín D zo slnečných lúčov

Aj napriek menu ide o predkurzor hormónu. Keďže vitamíny si telo nedokáže produkovať samo a musíme ich prijímať v potrave, telo si v istých podmienkach „Déčko“ produkovať vie. Telo ho tvorí, ako odpoveď na vystavenie slnečnému žiareniu, no často ho dopĺňame aj formou doplnkov.

Déčko potrebuješ pre zdravšie zuby a kosti, podporuje imunitu, činnosť mozgu a napríklad aj pľúc a kardiovaskulárneho systému. Jeho nedostatok sa môže prejaviť zhoršenou náladou, stratou vlasov, bolesťou svalov alebo chorľavosťou. Aj keď medzi najznámejšie a najrozšírenejšie formy dopĺňania tohto vitamínu patria doplnky výživy a pobyt na slnku, nájdeš ho aj v strave. Nachádza sa v syre, hubách, tuniaku, losose či žĺtku.

Zinok zlepší hojenie rán aj kvalitu vlasov

Esenciálny minerál, ktorý si tvoje telo nedokáže vytvoriť samé. Pomáha imunitnému systému a preto sa o ňom veľa hovorí najmä v súvislosti s celkovým zdravím. Je prospešný tiež pri syntéze DNA a preukázateľne zlepšuje hojenie rán. Nehovoriac o tom, že môže pomáhať pri akné a skúma sa aj jeho vplyv na spomalenie starnutia.

Zhoršená imunita, stenčovanie vlasov alebo suchá pokožka sú len niektoré z príznakov jeho nedostatku. Zinok môžeš prijímať z mäsa, rýb, vajíčok, orieškov alebo mliečnych produktov. Často ho však dopĺňame formou tabliet.

Vitamíny a minerály často dopĺňame aj vo forme doplnkov stravy (Zdroj: Freepik)

Horčík ukrytý v orieškoch

Alebo magnézium. Postupne sa na Slovensku udomácňujú obe pomenovania tohto minerálu, ktorý je pre telo mimoriadne dôležitý a už si o ňom pravdepodobne počul. Často je spájaný s pomocou pri dosahovaní psychickej pohody. Okrem toho však znižuje tlak, môže pomáhať pri migréne a tiež pri prevencii srdcových chorôb.

Osobitnú rolu hrá horčík v ženskom tele – môže totiž pomôcť zlepšiť predmenštruačný syndróm. Kde ho nájdeš? V mandliach, špenáte, sójovom mlieku, kešu orieškoch alebo avokáde. Mnohí ľudia dopĺňajú aj horčík vo forme tabliet.

Dámy pozor na železo

Nedostatok tohto minerálu je charakteristický najmä pre ženy, ktoré ho zároveň najviac potrebujú počas tehotenstva, no spozornieť by mali všetci. Ide totiž o významnú súčasť nášho zdravia. Viac energie či lepší výkon na tréningu sú len niektorými z benefitov, ktoré železo prináša. V strave ho môžeme prijímať napríklad z morských plodov, špenátu, bielej fazule ale dokonca aj čokolády.

Zdroj: Uber Nutrition

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: hashtag.sk, medicalnewstoday.com, healthline.com
Odporúčame