Vincent Van Gogh zrejme šetril, kde sa dalo: Na druhú stranu použitého plátna namaľoval svoj portrét

výstava obrazov Vincenta Van Gogha

Na druhej strane plátna diela Head of a Peasant Woman bol objavený autorov portrét (Zdroj: Unsplash/Redd)

#Známe dielo Head of a Peasant Woman, ktorého autorom je Vincent Van Gogh, dlhé roky skrýval tajomstvo. To bolo nedávno odhalené. Na druhej strane plátna sa našiel nový obraz.

Známy Van Goghov obraz z roku 1885 bude súčasťou výstavy A Taste for Impressionism, ktorú chystá Škótska národná galéria. Práve v rámci príprav výstavy bola maľba zröntgenovaná, čo viedlo k významnému objavu.


Unikátne umelecké dielo! Fanúšik prerobil legendárny obraz Vincenta van Gogha v Minecrafte


Skrytý autoportrét

Podľa röntgenovej snímky sa na druhej strane plátna obrazu Head of a Peasant Woman nachádza doteraz neznámy Van Goghov autoportrét. Zakrývajú ho vrstvy lepidla a kartónu, ktoré boli podľa expertov aplikované pred výstavou na začiatku 20. storočia.

„Chvíle, ako táto, sú mimoriadne vzácne. Odhalili sme doteraz neznáme dielo Vincenta Van Gogha, jedného z najdôležitejších a najpopulárnejších svetových umelcov. Je to výnimočný dar pre celé Škótsko a navždy bude v starostlivosti Škótskej národnej galérie,“ povedala pre Daily Mail profesorka Frances Fowle, kurátorka Škótskej národnej galérie.

Na snímke možno vidieť muža s bradou, ktorý má okolo krku voľne uviazanú šatku a na hlave klobúk. Podľa odborníkov vznikol autoportrét neskôr, ako obraz Head of a Peasant Woman. Odhadujú, že nový obraz pochádza z kľúčového obdobia Van Goghovej kariéry, kedy sa presťahoval do Paríža. Tu bol významne ovplyvnený francúzskymi impresionistami. Práve vďaka tomuto vplyvu si osvojil farebnejší, expresívnejší štýl maľby, ktorý z jeho najznámejších diel poznáme.

Aby ušetril, používal jedno plátno viackrát

Vincent Van Gogh často opätovne používal to isté plátno, aby ušetril peniaze. Novými maľbami však tie staré neprekrýval. Namiesto toho ich maľoval na plátno z druhej strany. Hoci je šanca, že sa autoportrét podarí odkryť, bude to vyžadovať mimoriadne precíznu reštaurátorskú prácu. Odborníci hľadajú spôsoby, ktorými by to išlo bez toho, aby hrozilo poškodenie plátna.

Dovtedy si návštevníci galérie budú môcť pozrieť novoobjavený autoportrét  na röntgenovom  snímku prostredníctvom špeciálne zostrojeného svetelného boxu. Ten bude súčasťou pripravovanej výstavy, ktorá potrvá od 30. júla do 13. novembra.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, dailymail.co.uk, nationalgalleries.org
Odporúčame