#Si introvertný typ, ktorý sa nerád rozpráva s ľuďmi cez mobil? Je pre teba videohovor utrpením? Prešli sme si tým viacerí, no online výučba odpor voči videohovorom v niektorých študentoch razantne posilnila. Jedni sa na seba nepozerajú radi, iní sa zasa sledujú, aby sa mali pod kontrolou. Ak patríš k ľuďom, ktorí online hovory nemajú príliš v láske, možno ťa bude zaujímať, prečo to tak je…
Je za tým viac, než si myslíš
Obzerať sa cez webkameru počas hovoru nie je ničím nezvyčajným. Robíme to všetci – počas meetingov, pri pokeci s kamošmi, pri online kurzoch… Je to úplne bežnou praxou, pretože človek má skôr tendenciu pozerať sám na seba, než na ostatných účastníkov konferencie.
Podľa slov psychológa Andrewa Franklina to mnohí robia nevedomky, no iní sa kontrolujú zámerne. „Veľa dospievajúcich sa zaoberá niečím, čo sa nazýva imaginárne publikum. Ide o vieru, že jednotlivci okolo nich skutočne venujú pozornosť každému ich pohybu,“ uviedol psychológ v rozhovore pre portál Business Insider.
Problém teenagerov
Táto prehnaná sledovanosť seba samého je podľa jeho slov skôr výhradou mladých ľudí. Dospievajúci človek má vysokú citlivosť na hodnotenie výzoru od jeho rovesníkov, preto chce, prirodzene, vyzerať stále čo najlepšie. Teenageri si preto dávajú veľký pozor na to, ako vyzerajú a ako sa navonok prezentujú. Podľa prípadov z praxe pána Franklina tento „zlozvyk“ nemusí vymiznúť ani v dospelosti.
Okrem svojho zovňajšku a štýlu ľudia kontrolujú aj svoju mimiku a to, ako sa v danej situácii tvária. Často tieto procesy plynú podvedome zo situácie bez toho, aby si to človek uvedomoval. Skľučuje ho totiž pocit, že na nich niekto upriamene pozerá. „V skutočnosti nie sú skúmaní ani kritizovaní do takej miery, ako si myslia,“ hovorí psychológ.
Nedostatok informácií
Psychológ predpokladá, že za tým všetkým môže byť nedostatočná interaktivita. Predsa len, pri fyzickom kontakte s človekom zažívaš jeho tón hlasu, gestá, mimiku a iné neverbálne prejavy. Rozhovorom v online priestore toto chýba a pre niektorých ľudí to môže spúšťať nepríjemný stres.
„Online ste odkázaní na obrazovku, ktorá môže mať veľkosť stránky. Chýba vám veľa informácií, ktoré by ste možno získali, keby ste boli tvárou v tvár. Ľudia sa tak môžu pri stretnutí cez Zoom ocitnúť v napätí,“ upozorňuje psychológ.
Zdieľať na