Tráviš aj ty Vianoce v kruhu veľkej rodiny? Toto sú tie najhoršie otázky, ktoré môžeš dostať

Pravidelné nevhodné otázky istých rodinných príslušníkov sú niečím, bez čoho by sa Vianoce určite zaobišli (Zdroj: Pexels/Nicole Michalou)

#Vianoce sú pre mnohých z nás obdobím, ktoré trávime s rodinou a počas ktorého sa stretávame aj s príbuznými, s ktorými po zvyšok roka nie sme v kontakte. Tieto sviatočné stretnutia majú nepochybne svoje čaro, no nie všetci rodinní príslušníci majú počas sviatkov pokoja a lásky rovnakú predstavu. Dočkať sa tak môžeš dotieravých či priam nemiestnych otázok, na ktoré sa v záujme zachovania rodinnej pohody pravdepodobne budeš snažiť odpovedať čo najdiplomatickejšie. Prieskum, o ktorom informuje portál Metro vyhodnotil päť najhorších otázok, ktorým sa budeš chcieť za každú cenu vyhnúť aj ty.

Sviatky pokoja, lásky a nevhodných otázok

Asi každá rodina má aspoň jedného člena, ktorý si neberie servítku pred ústa, a to ani počas sviatkov. No a ak si k tomu na rodinnom stretnutí dá aj nejaký ten punč, trápne chvíle na seba nenechajú dlho čakať. Často ich odštartuje nepríjemná otázka, na ktorú je takmer nemožné odpovedať úprimne a vhodne zároveň. Práve nevhodným otázkam, ktoré často padnú počas vianočnej večere sa venoval aj prieskum agentúry Haypp.

„Pravdaže, sadnúť si za stôl a vychutnať si skvelé vianočné jedlo, je niečím, na čo sa všetci tešíme. Sme si ale istí, že všetci máme skúsenosť s nepríjemnými rozhovormi, na ktoré by sme najradšej navždy zabudli. Či už sa týkajú zakladania rodiny, kúpy domu, alebo zanechania zlozvykov, akými sú napríklad fajčenie, príbuzní a priatelia vedia byť poriadne dotieraví,“ povedal Markus Lindblad z Haypp. 

Niektorým otázkam je skrátka nemožné sa vyhnúť (Zdroj: Pexels/RDNE stock project)

„Prečo neprídeš častejšie?“

Na prvom mieste sa umiestnila otázka, ktorú uviedlo až 92 % opýtaných a ktorú si tento rok pravdepodobne počul aj ty. Zvyčajne prichádza od starých rodičov a nájsť na ňu vhodnú odpoveď nie je celkom jednoduché. Možno si so starými rodičmi už tak veľmi nerozumieš a možno by si častejšie chodiť aj chcel, ale bývajú ďaleko, no a ty máš školu, prácu a kopu iných povinností.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pociťuješ negatívne emócie počas Vianoc? Takto si s nimi poradíš, neprepadni samote a nenávisti

Prípadne máte odlišný názor na to, koľko návštev je „tak akurát“ a zatiaľ čo tebe za zdá, že k nim chodíš často, oni by ťa najradšej videli každý druhý deň. No stále je tu aj možnosť, že majú pravdu, a naozaj by sa patrilo, aby si k starým rodičom zavítal častejšie.

Na druhom mieste boli otázky týkajúce sa váhy. Zatiaľ čo stará mama má zvyčajne pocit, že bez jej výdatnej kuchyne si určite musel pochudnúť, teta s ostrým jazykom má často kritickejší pohľad na veci. Zvyčajne sa tiež nebojí opýtať sa ťa, že či si zase pribral, prípadne sa opýtať rovno na tvoju váhu. Takéto dotazy zaručene pokazia náladu a pravdepodobne ťa po nich hneď prejde chuť na tie lákavo vyzerajúce koláče, ktoré sú pred tebou naservírované.

Ak sa ťa starí rodičia tieto Vianoce neopýtajú, prečo k nim nechodíš častejšie, tak vedz, že už je neskoro (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Hádky o politike a „kedy bude svadba?“

Jednou z najobávanejších tém rodinných stretnutí je rozhodne politika. Cez Vianoce sa stretáva niekoľko generácii a ak príde reč na voľby či politické preferencie, ostrá výmena názorov je zaručená. Otec so starým otcom, posilnení pár pohárikmi, často nemajú problém povedať si svoje a ty sa silou mocou snažíš ovládnuť, aby si svojou poznámkou neprilieval olej do ohňa. Alebo sa nezdržíš a vianočná nálada je nenávratne preč.

Najmä príbuzné ženského rodu si zase neodpustia otázky týkajúce sa tvojho romantického vzťahu. Ak si nezadaný, chcú vedieť, kedy si konečne niekoho nájdeš. Ak si si už niekoho našiel, pýtajú sa, kedy im konečne príde pozvánka na svadbu, no a ak už máš za sebou aj tú, zaujíma ich, kedy konečne prídu na rad deti. Až 67 % opýtaných v prieskume má dokonca skúsenosť s tým, že sa ich rodinní príslušníci pýtajú na to, ako sa má ich bývalý či bývalá. To ale pravdepodobne nezaujíma ani teba a pochopiť, prečo by to malo trápiť tvoju babku, je nad tvoje sily.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Naše obľúbené vianočné filmy: Uhádneš názov iba podľa opisu deja?

Ak si sa tieto Vianoce stretol s niektorou z týchto otázkou, alebo ťa tvoji príbuzní prekvapili nejakou inou, podeľ sa o ne v komentári.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, metro.co.uk, ladbible.com
Odporúčame