Koncept prvej vesmírnej lode s nulovými emisiami: Cesta ťa bude stáť viac ako nové luxusné auto

Konccept prvej vesmírnej lodi bez emisií

Konccept prvej vesmírnej lodi bez emisií (Zdroj: Space Perspective)

#Aj keď mnohé firmy sa aktuálne predbiehajú o výstavbu toho najlepšieho vesmírneho hotela, Space Perscpective je predsa v niečom iná. Odlišuje sa najmä tým, že by mala byť úplne bez emisií s vodíkovým pohonom. Nedávno spoločnosť zverejnila prvé fotografie konceptu vesmírnej lode s názvom Neptún.


Svadba vo vesmíre? Žiadny problém, povedzte si svoje „áno“ na obežnej dráhe Zeme


Vodíkový pohon

Spoluzakladatelia Space Perspective Jane Poynter a Taber MacCallum predtým navrhli vzduchové, potravinové a vodné systémy pre vesmírnu základňu Biosphere 2, v ktorej žili dva roky. Tvrdenia spoločnosti o nulových emisiách spočívajú na fakte, že namiesto použitia vysoko energetických rakiet na vyletenie do vesmíru plavidlo vzdoruje gravitácii prostredníctvom vztlaku.

Kozmická loď Neptún bude teda využíva vodík a koncept bude fungovať podobne ako teplovzdušný balón. „Plyn vo vnútri balóna je ľahší ako vzduch a umožňuje Neptúnu vznášať sa nad zemskou atmosférou ako kocka ľadu na vode,“ uviedlo Space Perspective.

„Stáročia prevádzky a vývoja balónov a padákov ukazujú, že let balónom od štartu až po pristátie s tradičnými padákmi ako záložným systémom je zďaleka najjednoduchšie a najbezpečnejšie riešenie,“ hovorí MacCallum. Vesmírna loď bude znovu použiteľná, teda okrem materiálu, ktorý tvorí obal balóna – ten sa na konci každého letu zrecykluje.

Cena lístka

Cieľom spoločnosti je prepravovať jedným plavidlom osem cestujúcich po dobu 6 hodín vo výške viac ako 30 kilometrov nad povrchom Zeme. Tieto výlety chcú sprevádzkovať už do konca roka 2024. Pôvodné plány začať s letmi už začiatkom roka ovplyvnila pandémia a limitujúce technológie.

Priebeh cesty bude zahŕňať dvojhodinové stúpanie, dvojhodinovú vyhliadku z výšky 30 kilometrov a následne dvojhodinové klesanie. Na palube sa bude nachádzať aj Wi-Fi pripojenie. Za to všetko si pasažier zaplatí 125-tisíc dolárov. Spoločnosť Space Perspective však informuje, že už predala prvých 900 lístkov a najbližšie rezervácie sú voľné až na rok 2025. Platiť je množné aj vybranými kryptomenami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lenka si zamilovala život na pláži, zostala žiť na Floride: Akí sú v skutočnosti Američania a prečo jedia vyprážané uhorky?

Je podľa teba s aktuálnymi technológiami reálne zostrojiť vesmírnu loď poháňanú vodíkom?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com, Space Perspective
Odporúčame