Lenka si zamilovala život na pláži, zostala žiť na Floride: Akí sú v skutočnosti Američania a prečo jedia vyprážané uhorky?

(Zdroj: Archív LV)

#Lenka do USA cestovala po prvýkrát ešte ako vysokoškoláčka a postupne si krajinu za veľkou mlákou zamilovala. Dnes žije s manželom na Floride a užíva si večné leto a krásne pláže. Cíti sa na Floride bezpečne? Akí sú v skutočnosti Američania? A prečo jedia vyprážané uhorky?

Ako sa začal písať tvoj príbeh v Amerike a kde sa v ňom nachádzaš dnes?

Vďaka programu Work and Travel som prvýkrát navštívila USA v roku 2014 na 4 mesiace – prvé 3 som pracovala a posledný mesiac som cestovala po USA. Tento pobyt som si naozaj užila nielen vďaka novým pracovným skúsenostiam, zdokonaleniu sa v angličtine, no najmä vďaka novým priateľstvám s domácimi. WaT program som si preto zopakovala viackrát a vždy v inom štáte (Virginia, Maryland, Florida). V roku 2019 som sa presťahovala do Miami, momentálne žijem v Jacksonville na Floride, kde pracujem pre medzinárodnú spoločnosť.

Vedela si dobre po anglicky ešte pred príchodom do USA? 

Pred príchodom do USA bola moja angličtina na základnej úrovni. Americká angličtina je predsa len trochu odlišná od tej, ktorú ma učili v škole. Používa sa tu veľa fráz, ktoré som nikdy predtým nepočula. Veľký rozdiel urobí aj prízvuk a každý štát má svoje špecifické výrazy a frázy. Tým, že USA je multi-kultúrny štát, každý berie s nadhľadom, keď niečomu nerozumieš a väčšina ľudí nemá problém otázku zopakovať alebo preštrukturovať. Pre mňa bolo dôležité nebáť sa rozprávať a pýtať sa, ak niečomu nerozumiem.

Ktoré kultúrne rozdiely ťa prekvapili najviac?

Pohostinstvo, úroveň obsluhy v reštauráciách a celkový zákaznícky servis, ktorý je na veľmi vysokej úrovni. V reštaurácii vám automaticky prinesú pohár vody s ľadom. Ďalším pravidlom je nechať sprepitné. Či už ste v reštaurácii alebo u kaderníka, sprepitné musí byť.

Bez auta sa takmer nikam nedostanete (ak nežijete vo veľkomeste ako New York, kde je metro samozrejmosťou). Prihovoriť sa ti môže ktokoľvek a ani si to neuvedomíš a zrazu si ponorený do rozhovoru s osobou, ktorú vidíš prvý a pravdepodobne aj poslednýkrát.

Slovo nemožné sa tu nepoužíva – vždy sa dá nájsť cesta, ako niečo vyriešiť.

V čom ťa život na Floride baví?

Celoročným letom. Prírodou, ktorá je nádherná a nejedná sa iba o pláže. Sú tu krásne priezračné prírodné vodné pramene. Väčšina z nich sa nachádza v okolí Orlanda (Ginnie Springs, Blue Springs …). Natrafíš tu na volne žijúce aligátory, masívne morské kravy, pásavce, kojoty a veľa daľších zvierat.

A samozrejme známymi floridskými plážami. Ďalšou zaujímavosťou sú samotní ľudia – tzv. „Florida Men“. Väčšina bizarných situácií, ktoré sa dostávajú na titulky novín, je do značnej miery spôsobená najmä obyvateľmi Floridy.

Lenka do USA cestovala po prvýkrát ešte ako vysokoškoláčka a postupne si krajinu za veľkou mlákou zamilovala (Zdroj: Archív LV)

Otázka z nášho Instagramu: Ktoré sú podľa teba najväčšie mínusy života v USA?

Pitie vody priamo z vodovodu je takmer nemožné a vo väčšine amerických štátov musíte mať špeciálny vodný filter alebo si kúpiť balenú vodu. Život je tu veľmi rýchly a často veľmi stresujúci, ale možností na rozvoj je oveľa viac.

Zdravotníctvo je tu drahé a ide predovšetkým o biznis. V reštaurácii je problém nájsť zdravé jedlo, pokiaľ nežijete v metropolitných mestách ako Miami, a takmer všetko je vyprážané. Raz ma prekvapila ponuka v menu – vyprážané kyslé uhorky.

Otázka z nášho Instagramu: V čom vidíš najväčší rozdiel medzi životom na Slovensku a USA?

Služby sú na vysokej úrovni a zákazník je v USA na prvom mieste. Rodina v USA nie je tak silne spätá ako na Slovensku. Väčšina rodín očakáva, že akonáhle ich deti dosiahnu 18 rokov, tak sa zbalia, odídu a začnú žiť svoj život so všetkými životnými nákladmi.

Pokiaľ sa tu rozhodneš mať deti, rátaj s tým, že sa o ne bude starať opatrovateľka, pretože žena môže zostať na materskej dovolenke maximálne 6 týždňov. Vo veľa prípadoch platí, že rodičia alebo starí rodičia ti s výchovou veľmi nepomôžu, pretože sa má za to, že je to tvoje dieťa, teda aj tvoja zodpovednosť. Týmto by som rada pripomenula všetkým, ktorí majú pri výchove svojich ratolestí plnú podporu svojej rodiny, aby im poďakovali a uvedomili si, aké majú šťastie.


Slováci dostanú konečne možnosť cestovať do USA: Podmienky sú síce prísne, letenky však idú na dračku


Vieš si predstaviť v USA vychovávať dieťa?

Celá moja rodina žije na Slovensku a akonáhle sa rozhodnem mať dieťa, bola by som rada, aby malo možnosť sa s nimi stretnúť. Mnoho slovensko-amerických rodín žijúcich v USA, žiaľ, veľakrát nemá možnosť vidieť svojich blízkych zo Slovenska veľmi často. Majú šťastie, ak sa im podarí návšteva raz za rok. A, samozrejme, v situácii, aká nastala teraz s pandémiou, sú tieto možnosti ešte viac obmedzené. Taktiež podmienky pre pracujúcich rodičov tu nie sú najlepšie a sú dosť finančne náročné. Ak raz budem mať dieťa, bola by som rada, aby vyrastalo v kruhu rodičov, nie opatrovateliek.

O Američanoch sa hovorí, že sú usmievaví a pohodoví, ale údajne aj veľmi neúprimní. Je to pravda?

Z mojej skúsenosti nie sú neúprimní, ale zdvorilí. „Hello, how are you? (Ahoj, ako sa máš?)“ počuješ každý deň viackrát, no Američania sa v skutočnosti nezaujímajú o to, ako sa máš a aký je tvoj deň. Aj keď to v našej slovenskej kultúre berieme tak, že ľudí skutočne zaujíma, ako sa máme, v USA je to brané ako priateľský pozdrav.

Z môjho pohľadu používajú tieto frázy v Amerike na vybudovanie príjemnej priateľskej atmosféry, čo však neznamená, že s tebou chcú byť najlepší kamaráti na život a na smrť. Jednoducho si uvedomujú, že s tebou strávia nejaký ten čas, či už komunikujete v rámci pracovného pomeru alebo sa pravidelne stretávate za účelom rekreácie či športu, a je príjemnejšie stráviť čas s niekym, kto je k vám milý.

Florida je známa temnou minulosťou plnou narkovrážd, Američania majú navyše stále právo zakúpiť si a vlastniť zbraň. Cítiš sa tam bezpečne?

Sú miesta, kde sa cítim bezpečne a potom aj miesta, z ktorých mi behá mráz po chrbte a ktorým sa pochopiteľne vyhýbam. Našťastie som ešte nezažila žiadne negatívne skúsenosti, pri ktorých by som sa doslova bála o svoj život. Ale to je, samozrejme, tiež ovplyvnené tým, že viem, ktorým miestam sa mám vyhýbať a radšej tam nechodím. Ľudia sú tu rôzni a nevieme, kto mal akú minulosť a čím si práve prechádza, preto sa snažím ku každému pristupovať s rešpektom a úctou a na oplátku dostávam rovnaký prístup.

Amerika sa vo filmoch prezentuje ako slobodná krajina, v ktorej môže uspieť každý. Je to skutočne tak?

Vzhľadom na to, že USA tvorí 50 štátov, panuje tu obrovská mobilita obyvateľstva. Môžeš žiť napríklad v štáte Maine a jedného dňa si povieš, že máš plné zuby zimy a jednoducho sa presťahuješ na Floridu, kde si môžete leto užívať celý rok. Je to veľká krajina a práce je tu dostatok.

Ak sa pracovať nebojíš, nájdeš si prácu takmer bez problémov a ak pracuješ dobre a tvrdo, potom je tu kariérny rast oveľa rýchlejší ako na Slovensku. Možností je veľa a je len na vás, či po nich skočíš alebo nie.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame