Kompostovanie smrdí, všade máš mušky a dážďovky ti lozia po byte: Je to pravda alebo mýtus?

kompostovanie v byte

Kompostovanie je možné aj v byte, ukážeme ti, ako! (Zdroj: kompostuj.me)

#Vermikompostovanie je trend, ktorý si osvojilo už mnoho zelených domácností. Nerecyklovaný, komunálny odpad je častým problémom nejednej skládky. Rozkladá sa, zapácha a predovšetkým produkuje metán, čo je skleníkový plyn zapríčiňujúci globálne otepľovanie planéty.

Zriadenie si vlastného kompostéru s dážďovkami dokáže znížiť množstvo odpadu v každej domácnosti až o 60 %. Navyše tak prichýliš množstvo produktívnych kamarátov, ktorí ti z nepotrebného odpadu vyprodukujú to najlepšie hnojivo na kvety i zeleninu. Ak si o kompostovaní za pomoci dážďoviek doteraz nepočul, práve v tomto článku sa dozvieš, prečo by si to mal vyskúšať.

Čo je vermikompostér a ako funguje?

Vermikompostér je v skutočnosti veľmi elegantná (napríklad) trojdielna nádoba, v ktorej sú umiestnené dážďovky spolu s bioodpadom. Komunálny odpad sa vďaka tráviacemu traktu dážďoviek mení na hodnotný kompost. Aby sme však išli pekne poporiadku, predstavíme si jednotlivé podlažia tohto kompostéru.

  1. nádoba – V prvej nádobe nachádzajúcej sa na prízemí sa zhromažďuje tekutina, ktorú dážďovky vyprodukovali. Nesie špecifický názov – dážďovková voda alebo čaj. Ak si zadovážiš vermikopostér, budeš si ju môcť načapovať pohodlne z kohútika zabudovaného v spodnej časti nádoby.
  2. nádoba – V tejto nádobe na „prvom poschodí“ žijú dážďovky. Tie vytvárajú kompost z tvojho bioodpadu. Keď sa ti podarí časom zaplniť celé prvé pochodie, pridáš jednu nadstavbu – 3. nádobu. Vďaka sitku umiestnenému na spodku 3. nádoby, môžu dážďovky prejsť do ďalšieho poschodia. Ružové obrúčkavce teda obývajú druhú i tretiu nádobu.
  3. nádoba – Či už je to druhé alebo tretie poschodie, vždy býva prikryté vrchnákom. Tu umiestňuješ svoj bioodpad. Môžu to byť zvyšky zeleniny, ovocia, kávová usadenina či dokonca papier. Dážďovky totiž potrebujú aj suché komponenty v bioodpade, akými sú napríklad spomínaný papier či drevené piliny. Je dôležité, aby sa suché i vlhké prvky kombinovali, nevzniká tak pleseň a dážďovky majú ideálne prostredie na vytváranie kompostu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompostuj.me (@kompostuj.me)

Ako začať a čo si zadovážiť?

Možno si si už všimol, že kompostovanie s dážďovkami má nejaké pravidlá. Nie je to však nič zložité, naopak pri správnom postupovaní ti starostlivosť o kompost nezaberie viac ako 10 minút týždenne. Stačí sa oboznámiť so základnými princípmi a zadovážiť si dážďovky. Jednoduché, však? Tu je náš nenáročný zoznam.

Zadováž si kompostér. Na internete si môžeš objednať vermikompostér naozaj jednoducho. Majú k dispozícii rôzne farby a ak ho dobre zladíš s interiérom, skvelo poslúži aj ako módny bytový doplnok.

Zakúp si dážďovky. Na kompostovanie sa používajú konkrétne kalifornské dážďovky, no nemusíš sa obávať, hravo si ich kúpiš online. Môžeš sa však spoľahnúť aj na mapku, v ktorej sú vyznačené lokality s výskytom kalifornských dážďoviek na Slovensku a zaobstarať si ich vlastnoručne.

Vytvor podstielku pre dážďovky. Nezačni hádzať do vermikompostéru bioodpad bez rozmyslu. Aj takéto kompostovanie má svoje jednoduché pravidlá, jedným z nich je príprava podstielky. Tá tvorí 2 – 3 cm prvého poschodia. Podstielku môžeš vystavať z kúskov natrhaných novín či papiera, z natrhaného kartónu alebo z rolky toaletného papiera. Ďalej môžeš použiť seno, slamu, lístie, hobliny alebo aj kokosovú drť. Podstielku nezabudni mierne navlhčiť, dážďovky patria medzi vlhkomilné živočíchy.

Ubytuj dážďovky. Keď už máš pripravenú podstielku, môžeš do nej nasťahovať dážďovky. Do kompostéru umiestni 150 – 300 g dážďoviek. Ak máš menší kompostér zabývaj menej dážďoviek, ak väčší, tak viac. Nezabúdaj ale na to, že čím viac ružových priateliek zabývaš, tým rýchlejšie sa ti bioodpad premení na kompost. Po umiestnení obyvateľov ich pekne prikry, nemajú totiž rady svetlo. Ideálne bude, ak na nich navrstvíš zakúpenú zmes. Tá pozostáva zo starých listov, zeme, kúskov dreva – podobá sa na akúsi rašelinu alebo na vrchnú vrstvu zeminy v lese s čiastočkami odumretých rastlín. Táto vrstva zabezpečí dážďovkách ochranu, miesto na množenie a v neposlednom rade, bude slúžiť na prikrytie tvojich zvyškov jedla, aby nesmrdeli.

Nakŕm dážďovky. Posledným krokom vermikopostovania je samotné kŕmenie. Vrchnú časť, ktorou si zakryl dážďovky odhrň a vsyp rastlinný bioodpad. Zo začiatku je vhodné kŕmiť dážďovky najmä šupkami zo zeleniny či ovocia, neskôr môžeš prdať aj nejaký ten list z kvetov, či hrubšie zvyšky ako napríklad tekvicu. Väčšie kúsky nezabudni pokrájať na približne 2 cm, prípadne rozmixovať na kašu. Viac ilustračných obrázkov nájdeš na konci článku v našej galérii.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompostuj.me (@kompostuj.me)

Dážďovky stačí kŕmiť raz, maximálne dvakrát za týždeň. Ak sa ti bioodpadu nahromadí viac, pokojne ho uskladni do chladničky alebo mrazničky a počkaj na ďalšie kŕmenie. Ak sa bojíš, či by im starší, nahnitý odpad chutil, odpoveď na túto otázku ťa možno prekvapí, dážďovky v skutočnosti milujú odpad, ktorý už nie je najčerstvejší. Keďže je mäkký a zvädnutý, ľahšie sa doň môžu pustiť a jeho rozloženie bude trvať podstatne kratšie.

Akým druhom bioodpadu ich môžem kŕmiť a čo je naopak nevhodné?

Do kompostu je treba vkladať suchý i vlhký odpad, aby mali dážďovky ideálne prostredie na tvorbu kompostu. Prebytok vlhkého – dusíkatého odpadu spôsobuje pleseň a naopak veľké množstvo suchého odpadu bohatého na uhlík spomaľuje tvorbu kompostu. Preto je dôležité kombinovať suchý i vlhký odpad. Medzi vlhký odpad, ktorým môžeš svoje dážďovky patrí:

Vlhké/dusíkaté zložky

  • ovocie i zelenina
  • rôzne šupky, ohryzky z jablka
  • kávová usadenina
  • časti rastlín, zelená vňať z petržlenu, tráva
  • dokonca vylúhované čajové vrecúška – v tých sa darí dážďovkám rozmnožovať

Suché/uhlíkaté zložky

Suché zložky sa umiestňujú, na rozdiel od vlhkých, na najvyššiu vrstvu hliny a zvyškov. Zabraňujú nadmernej vlhkosti, regulujú klímu a čo je veľmi dôležité, zabezpečujú, že tvoj odpad nebude vôbec zapáchať. Je dôležité, aby bola suchá zložka vždy prítomná. Ak ideš napríklad kŕmiť a zistíš, že suchá zložka zvlhla navrstvíš na ňu ďalšiu suchú zložku.

  • podrvené škrupiny z vajíčok – dodajú vytvorenej pôde vápnik, ktorý je pre rastliny dôležitý
  • škrupiny z orechov
  • čistý, nepotlačený papier alebo noviny
  • kartón a rolky z toaletného papiera
  • seno, lístie, tvrdými drevitými časťami rastlín

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompostuj.me (@kompostuj.me)

„Pri skúšaní rôznych suchých zložiek sa mi overilo používať najmä papier a kartón, napríklad z kúpených topánok. Lístie aj seno mi kvôli vlhkosti začalo plesnivieť a musela som ho vyhodiť. Pleseň totiž v komposte nesmie byť prítomná. Ale niekomu to môže fungovať, treba skúšať“ Soňa

Určite ťa zaujíma, čo je naopak pre dážďovky v kompostéri absolútne nevhodné. Vyvaruj sa mliečnym výrobkom, zvyškom jedál živočíšneho a mäsitého pôvodu, kostiam, oleju, tuku či presoleným jedlám. Nevhodné sú taktiež šupky citrusových plodov, ktoré často obsahujú rôzne chemické postreky. Jeden pomaranč je v pohode, ale zvyšky celého pomela tam nedávaj.

Rovnako nevhodný je textil, sklo, plasty, kovy či trus mäsožravých zvierat. Ak chceš mať len ten najlepší kompost, ktorý opakovateľne zužitkuješ ako hnojivo, určite sa vyvaruj týmto škodlivým prvkom. Aj pre dážďovky totiž platí heslo: „Si to, čo ješ!“


Vieš správne recyklovať krabice od pizze či polystyrén? Máme pre teba niekoľko super tipov


Výhody, ktoré kompostovanie prináša

Prvou, snáď najväčšou výhodou je, že takto môžeš kompostovať, aj keď bývaš v byte. Je to nenáročné, nezaberá to veľa miesta a čo je najhlavnejšie – budeš mať doma bohatú zásobu kompostu či dážďovkového čaju. Vermikopost by sme taktiež mohli pokojne titulovať ako najlepšie biohnojivo na svete. Kompost produkovaný dážďovkami zlepšuje štruktúru a vývoj koreňového systému rastlín, obohacuje pôdu o mikroorganizmy a zlepšuje jej štruktúru či schopnosť zadržiavania vody.

Hnojivo skvelo podporuje klíčenie a rast rastlín, no predovšetkým zvyšuje množstvo plodov až o 20 %. Živiny vyprodukované dážďovkami sú pre rastliny ľahko vstrebateľné a rastliny tak príjmu až 90 % živín z kompostu, zatiaľ čo pri bežnom komposte je tento podiel len 50 %.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompostuj.me (@kompostuj.me)

Spomínaný dážďovkový čaj môžeš rovnako všestranne využiť na prihnojenie rastlín. Výluh z dážďoviek zrieď v pomere 1:10 s vodou a touto zmesou veselo polievaj svoje kvety. Rovnako vhodný je však aj na rajčiny, ktoré chráni pre hubovými chorobami či dokonca pred praskaním plodov. V neposlednom rade však týmto kompostovaním chrániš našu planétu, znižuješ množstvo skleníkových plynov a dokážeš takto recyklovať až 60 % komunálneho odpadu z domácnosti.

„U nás doma máme vermikompostér už vyše roka, slúži dvom ľuďom a stále sa nám nepodarilo zaplniť ani prvé poschodie. Vegetariánom by sa to, samozrejme, podarilo rýchlejšie, ale je to malý zázrak. Predstav si, že varíš zeleninovú polievku, šúpeš niekoľko druhov zeleniny, šupky potom pokrájaš alebo rozmixuješ a dáš ich dážďovkám a za týždeň sú  fuč. Je z nich hnojivo. Niekedy som po týždni vkladala do kompostéra viac než pol kila- kilo šupiek, dva týždne a nebolo vidieť, že tam niečo bolo. Dážďovkový čaj už odoberamé každý týždeň a ak sme kŕmili niečím šťavnatým, stáva sa, že je ho aj niekoľko deci.“ Soňa

Najčastejšie otázky

Nebude mi kompostér v byte zapáchať? Ak budeš dodržiavať správny pomer suchého a vlhkého odpadu naozaj sa žiadneho zápachu nemusíš obávať. Rovnako dávaj pozor, aby si dážďovkám nenasypal príliš veľa odpadu. Radšej ich kŕm menej a uisti sa, či im dávaš primerané dávky potravy. To, že sa o kompostér staráš naozaj správne spoznáš po známej vôni lesa. Áno, dobre vyvážený kompostér skutočne vonia ako prechádzka lesom.

Nebudú sa mi v byte túlať dážďovky? To naozaj nehrozí. V kompostéri majú dostatok potravy, svoje teritórium, a predovšetkým tmu. Dážďovky sú vlhkomilné a citlivé na svetlo, preto sa naozaj nemusíš obávať, že by opustili svoj pohodlný domček.

Nebudem mať v byte mušky? Pri dodržiavaní všetkých rád sa ti nestane, že by vermikopostér obletovala nejaká muška. Bioodpad, ktorý sa chystáš podávať dážďovkám skladuj v chladnom priestore, ideálne v chladničke. Veko kompostéra dôsledne zatvor. Tak predídeš akýmkoľvek atakom zo strany mušiek a nemusíš sa ničoho obávať. Ďalšou dôležitou vecou pre vyhnutie sa muškám aj zápachu je, vždy jedlo poriadne zakryť suchou zložkou. Daj pozor, aby ti nevykúkala ani jedna šupka z cibule či jablka.

Kam umiestniť kompostér? Naše odporúčanie je jednoznačne kuchyňa alebo komora. Je to miesto, kde sa konzumuje a kde sa nachádza najviac potravín, preto ti automaticky napadne nakŕmiť dážďovky napríklad chutnými šupkami od zemiakov, ktoré si práve dočistil na kašu. V letnom období ho ale pokojne môžeš presunúť na balkón. Ideálna teplota pre vermikompostér je totiž 15- 20 °C. Nemal by byť na priamom slnku ani na mraze.

Čo ak nebudem dlhší čas doma? Môžem nechať vermikompostér osamote? Vôbec sa nemusíš báť, dážďovky sú nenáročné tvory, ktoré vydržia bez potravy aj mesiac. Majú dokonca schopnosť samoregulácie, takže ak je v kompostéri málo potravy, nerozmnožujú sa. Pred odchodom ich len poriadne nakŕmiš, zvyšky nepokrájaš na drobno, ale necháš ich trochu sa potrápiť a určite vydržia.

Recenzia z prvej ruky

Ak sme ťa ešte stále nepresvedčili o tom, že by si si mal zadovážiť tento zázračný a nenáročný kompostér, prinášame ti ešte milé vyjadrenie Gabiky, ktorá takto recykluje bioodpad už viac ako jeden rok

„Spočiatku som sa obávala najmä zápachu a dážďovky mi tiež neboli ktovieako sympatické. Tento nápad sa mi však veľmi pozdával. Bol šetrný, nenáročný a ideálny do môjho skromného bytu. Zo začiatku som dážďovky kŕmila opatrne, no dnes viem s istotou povedať, čo im chutí. Neodolajú mrkvovým či zemiakovým šupkám. Jablčné ohryzky sú taktiež veľkou pochúťkou a na moje prekvapenie im veľmi chutia aj banánové šupky.

Šedý vermikompostér mám vždy vedľa sporáka v kuchyni a párkrát sa ma už návšteva spýtala, čo za verne napodobiteľnú vôňu lesa tu schovávam. To je pre mňa vždy milé prekvapenie. Aspoň viem, že kompostujem správne, vtedy totiž kompost vonia ako naozajstný les. Tento spôsob recyklovania sa mi páči, zbavím sa odpadu a zároveň mám skvelú hlinu a hnojivo pre moje kvety.“

Verím, že si v tomto článku našiel všetko, čo si o vermikompostovaní potreboval vedieť. Nenáročná škatuľka s dážďovkami je skutočne skvelá vychytávka, ktorá sa bude páčiť nie len tebe, ale aj našej planéte.

Zdroj: Hashtag.sk kompostuj.me
Odporúčame