Vieš správne recyklovať krabice od pizze či polystyrén? Máme pre teba niekoľko super tipov

Koše na recyklovanie

Krabice od pizze by nemali ísť do modrej nádoby (Zdroj: Unsplash/Pawel Czerwinski)

#Recyklovanie je dnes už povinnou výbavou každého mladého človeka. Pokiaľ chceme, aby naša planéta fungovala ako má, každý musí priložiť ruku k dielu. Začiatky triedenia odpadu však môžu byť náročné. Množstvo materiálov na prvý pohľad pôsobí jasne, no pritom patria na iné miesto. Pokiaľ si presne v tomto bode, určite nestrácaj nádej a recykluj ďalej. Pripravili sme si pre teba niekoľko tipov, vďaka ktorým vždy zahodíš smeť na to správne miesto.

Polystyrén

Materiál, s ktorým sa dá skvelo zabaviť celé hodiny. Do ktorého koša ale patrí? Aj tento materiál sa totiž dá recyklovať. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento materiál patrí do plastov, nie je to však pravda. Ideálne je zaniesť ho na zberný dvor. Môže sa však stať, že ťa otočia pri vchode, pretože ide o materiál, ktorý sa pomerne ťažko recykluje.

Bublinkové fólie

Ani tento materiál nepatrí medzi typické plasty. Rovnako ako pri polystyréne platí, že sa veľmi ťažko recykluje. Rovnako ho môžeš odovzdať na zbernom dvore v mieste tvojho trvalého bydliska. Daj si však pozor – plastové sáčky alebo bublinkové fólie musia byť poriadne vyčistené.

Elektronika

Pri elektronike triedenie závisí najmä od druhu. Ak ide o batérie či žiarovky, zberné nádoby nájdeš takmer v každom obchode s elektronikou. Pokiaľ ide o väčšie veci, najlepšie je priplatiť si pri objednávke za odvoz starého spotrebiču. To platí napríklad aj pri toneroch do tlačiarne a podobne.

Krabice od pizze

Tieto krabice sa zvyčajne vyrábajú z recyklovaného papiera. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že patria do modrého koša. To je aj pravda, pokiaľ nie sú mastné. Práve olej výrazne sťažuje proces recyklovania. Niektoré mestá majú osobitné zberné miesta aj na tento materiál – skús sa informovať. Pokiaľ nič také nenájdeš, stále sú najlepšou možnosťou zberné dvory. Poslednou možnosťou je podľa portálu Mic kompostovanie, keďže ide o rozložiteľný materiál.

Zdroj: hashtag.sk, mic.com
Odporúčame