Jedna z najväčších tragédií Británie: Veľký londýnsky požiar trval 5 rokov, vďaka nemu dostalo mesto novú tvár

VEľKý LONDýNSKY POžIAR

Veľký londýnsky požiar bol jednou z najtragickejších udalostí Veľkej Británie (Zdroj: Wikipedia)

#V súčasnosti prežívame obdobie, ktoré bude bez pochýb zapísané do dejín. Napriek tomu, že sú dnešné dni pre mnohých azda tým najhorším, čo dosiaľ zažili, stále sa to dá vydržať. Opatrenia sú vykonávané v zrýchlených procesoch a my máme nádej, že čoskoro bude všetkému koniec. Ako to však vyzeralo v minulosti, keď bolo mesto sužované katastrofou aj roky? Priblížime ti Veľký londýnsky požiar, trval neuveriteľných 5 rokov!

Prevencia stojaca na dvoch pilieroch

veľký londýnsky požiar vypukol v roku 1666, kedy bola sieť záchranných zložiek v hlavnom meste Veľkej Británie v podstate nulová. Aj keď boli požiare v tom čase veľmi časté, pretože budovy v najväčšom meste krajiny boli drevené, hasiči nefungovali tak ako ich poznáme dnes.

veľký londýnsky požiar
Veľký londýnsky požiar (Zdroj: Wikipedia)

Princíp bol jednoduchý. Existovala špeciálna domobrana, ktorá hliadkovala dňom aj nocou v uliciach Londýna a v prípade požiaru okamžite začali zvolávať všetkých obyvateľov, ktorí nosili vedrá s vodou a spoločnými silami nešťastiu zabraňovali.

Ďalšou, veľmi účinnou prevenciou šírenia ohňa z budovy na budovu, bolo jednoducho zhodenie horiacej stavby. Takáto technika sa nazývala „firebreaking“. Thomas Bloodworth, lord, ktorý bol v tom čase „primátorom“ Londýna však tentokrát neudelil povolenie na spomínaný postup. Požiar podcenil, čo sa mestu nakoniec stalo osudným.

JurajVie v novom náučnom VIDEU prezradí, či sú lesné požiare naozaj zlé

Začiatok a rozšírenie horiacej katastrofy

Pravdou o vzniku poiaru je, že požiar vypukol v pekárni na Pudding Lane. Príčinou bola iskra, ktorá pekárovi vyskočila z pece a dopadla na hromadu dreva približne hodinu po polnoci. Rodina Thomasa Farrinera, majiteľa pekárne, bola uväznená na poschodí a rozhodli sa preliezť do susedného domu, aby si zachránili život. Ich slúžka mala z lezenia strach a stala sa prvou obeťou.

Mapa veľkého londýnskeho požiaru. Zdroj: Wikipedia/Bunchofgrapes

Oheň sa začal rozširovať na okolité budovy a panika začala stúpať. Tu do celého priebehu vstúpil Thomas Bloodworth, ktorý, ako sme už spomínali, nepovolil zničenie horiacich budov a umožnil tak voľný priebeh katastrofy. Plamene prechádzali z domu na dom a nezastavili sa pred ničím. Najznámejšou budovou, ktorá bola zničená dôsledkom požiaru  bola katedrála sv. Pavla, ktorá zhorela na popol.

Zaujímavosťou je, že jej hlavný architekt, Christopher Wren, žiadal o schválenie rekonštrukcie budovy ešte pred vypuknutím požiaru. Táto požiadavka bola zamietnutá, no osud ponúkol Christopherovi inú cestu.

Katedrála sv. Pavla
Katedrála sv. Pavla (Zdroj: Wikipedia/Mark Fosh)

Požiar dostihol každého

Plamene boli pre mesto devastujúce. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu až po neuveriteľných piatich rokoch a počas tohto času zanechal 85% populácie Londýna bez domova. Ďalším z dôvodov bolo aj obrovské trápenie ľudí, len rok pred ničivým ohňom mesto sužoval mor. Ten si vyžiadal až 100-tisíc obetí.

FOTO Krásna Hôrka 6 rokov po požiari: Takto sa obnovuje slovenská kultúrna pamiatka

Veľký londýnsky požiar
Veľký londýnsky požiar (Zdroj: Wikipedia)

Londýn, ako ho poznáme dodnes

Celkovo v Londýne vyhorelo približne 15 000 domov a na obyvateľov mesta bola vyvinutá obrovská finančná záťaž, z ktorej sa dalo dostať veľmi ťažko. V roku 1680 sa objavil Nicholas Barbon s revolučnou ideou – poisťovacími agentúrami. Jeho myšlienkou bolo predísť útrapám ľudí v budúcnosti. Desať rokov po vzniku prvej poisťovacej spoločnosti na svete, bol poistený každý desiaty dom v Londýne.

Aj napriek obrovským obetiam, mesto nakoniec z tragédie prosperovalo. Tým, že prišlo o obrovské percento budov, začala sa výstavba s novými materiálmi a úplne odlišnými bezpečnostnými protokolmi, ktoré napomohli vzniku mesta tak, ako ho poznáme dodnes.

pamätník
Pamätník Veľkého londýnskeho požiaru (Zdroj: Wikipedia/Padraig)
Zdroj: historyhit.com, wikipedia.org
Odporúčame