Práve prebieha VEGANuary: Čo by si mal o ňom vedieť a odkiaľ sa toto hnutie vzalo?

Dievča so zeleninou, zdravá strava

Mnohým z nás nerobí problém sa vzdať na určitú dobu mäsa a mäsových výrobkov (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Počul si už o VEGANuary? Slovná hračka, ktorá vznikla spojením pojmov vegan a january. Ide o projekt britskej neziskovej organizácie s rovnomenným názvom, ktorá ľudí po celom svete inšpiruje mesačnou výzvou na to, aby si vyskúšali, aké je to byť vegánom. Podľa portálu Body and Future ti má táto výzva (okrem iného) priniesť zvýšenie energie, žiarivú pokožku, prirodzený detox, rozvoj základných chutí.

Niektorí si to nevedia predstaviť

Mnohým z nás nerobí problém sa vzdať na určitú dobu mäsa a mäsových výrobkov. No dokázal by si byť skutočne striktným vegánom aspoň na týždeň? Dokážeš si predstaviť svoje raňajky bez vajíčka, olovrant bez jogurtu, či toust bez bežného syra?

Čo sa týka pomeru živín v tvojom jedálničku, nemusíš mať obavy, pretože vegánska strava vie byť vyvážená – živočíšne bielkoviny zameníš za tie rastlinné (napríklad strukoviny) a živočíšne tuky doplníš z prírodných zdrojov (výborné sú rôzne semienka a oriešky).

Väčšina ľudí by sa k tomu vrátila

Vegánstvo aj tak neznamená len striktnú zmenu jedálnička, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale ovplyvní celý tvoj život – vplýva na to, aké materiály preferuješ pri výbere oblečenia, či to, s akou kozmetikou sa umývaš.

Ide o trend, ktorý už od roku 2014 koluje na sociálnych sieťach práve počas prvého mesiaca v roku. Ľudia sú spravidla namotivovaní na svoje novoročné predsavzatia, najmä tie týkajúce sa zdravého životného štýlu.

Odhaľuje nové možnosti a búra mýty

Podľa portálu Frisch Vegan2021 táto výzva populárnou natoľko, že sa jej aktívne zúčastnilo viac než pol milióna ľudí, a takmer všetci by si túto výzvu radi zopakovali.

Hlavnou úlohou tejto kampane je dostať do povedomia širokej verejnosti výhody vegánstva. Nabáda ľudí k tomu, aby si na mesiac vyskúšali, aké je to žiť výlučne na rastlinnej strave, a zároveň im propaguje zdravotné benefity, ako napríklad zníženie rizika srdcovo-cievnych či zápalových ochorení, či dokonca cukrovky, ktoré si z toho celého môžu odniesť.

Je to aj o tom byť eko

V neposlednom rade sa výzva orientuje aj na čoraz populárnejšiu tematiku ekológie – počas jediného mesiaca, kedy zmeníš svoje stravovacie návyky, môžeš pomôcť planéte ušetrením CO2 a vody, či v neposlednom rade zachrániť mnohé zvieratá.

Podľa portálu Body and Future ti má táto výzva (okrem iného) priniesť zvýšenie energie, žiarivú pokožku, prirodzený detox, rozvoj základných chutí, či vyriešiť problémy s trávením a nadúvaním. Taktiež za jediný mesiac prispeješ k ušetreniu 2,5 mil. litrov vody a vyprodukovaniu vyše 40 tisíc ton CO2.

V súčasnosti sa tohto trendu chytili aj viaceré food blogy, ktoré ho vo veľkom aktuálne propagujú. A čo ty? Rozmýšľal si niekedy nad tým, že by si skúsil vegánstvo? Určite to za to stojí!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame