Neuveriteľný objav vedcov! Desiatky rokov sa pozerali na obrovské lekno, až teraz odhalili toto

Odhalili nový druh lekna.

Odhalili nový druh lekna. (Zdroj: Reprofot: YouTube/ ZEIT ONLINE)

#Aj tebe sa už určite stalo, že si niečo hľadal dlhé hodiny, a potom si zistil, že si to vlastne mal celú dobu priamo pred nosom. Niečo podobné sa stalo aj vedcom, ktorí sa dlhé desaťročia pozerali na skutočne unikátny a obrovský druh lekna. Objaviť sa im ho však podarilo až teraz. Ako je to možné?

Všetko to začalo jednou fotografiou, na ktorú narazili odborníci v roku 2006. Išlo o snímok obrovského lekna, ktorý sa už 177 rokov nachádza v botanickej záhrade Kew Gardens, ktorá je v Spojenom kráľovstve konkrétne v meste Londýn. Okrem toho toto lekno taktiež rastie aj v botanickej záhrade v Bolívii. Doteraz sa však botanici nazdávali, že ide o existujúci druh Victoria amazonica.

Odborník Carlos Magdalena sa ale tomuto druhu lekna po objavení fotografie začal úpenlivo venovať. „Takmer dve desaťročia som skúmala každý jeden obrázok divokých lekien Victoria cez internet, čo je luxus, ktorý botanik z 18., 19. a väčšiny 20. storočia nemal,“ poznamenal pre IFLscience. Po dlhom skúmaní sa nakoniec skutočne ukázalo, že ide o jedinečný nový druh lekna.  Výsledok výskumu potvrdila aj analýza DNA, pomocou ktorej zistili, že tento druh je geneticky veľmi odlišný od dvoch existujúcich známych druhov lekien.

Nový druh lekna, ktorý sa odborníkom podarilo objaviť, sa volá Victoria boliviana. Nesie názov krajiny Bolívie, kde sa táto rastlina nachádza. Ide pritom o najväčší druh lekna, ktorý môže dorásť do dĺžky neuveriteľných 3 metrov. Listy však môžu dosiahnuť až 3,2 metra.

Páči sa ti táto rastlina?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, iflscience.com
Odporúčame