Čo skrýva Slnko? Vedci uvažujú nad spôsobom, akým by mohli preskúmať jeho vnútro!

Táto myšlienka vznikla pri nedávnej štúdií, ktorá sa zaoberala tým, ako by gravitačné vlny mohli pomôcť pri preskúmaní vnútra Slnka (Zdroj: Freepik/ kjpargeter)

#Astronómia je i napriek všetkým pokrokom stále len v počiatočnom štádiu. Doposiaľ sa venovala skôr výskumu gravitácie a gravitačných vĺn, čiernych dier či neutrónov hviezd. Teraz to má byť ale inak! Astronómovia veria, že sa im podarí preskúmať vesmír spôsobom, ktorý doteraz nebol možný!

Gravitačné vlny?

Sú v mnohom podobné tým svetelným. Jeden z rozdielov je, že väčšinu objektov veda preskúmala práve kvôli nim. Svetlo môže byť pohltené, rozptýlené alebo blokované hmotou, no gravitačné vlny prechádzajú cez každý útvar. Môže dôjsť k rozptýleniu vplyvom hmotnosti objektu, no nikdy nie k úplnému blokovaniu.

To znamená, že gravitačné vlny by sa mali dať použiť ako nástroj na nahliadnutie do vesmírnych telies podobným spôsobom, ako k tomu dochádza pri röntgene či magnetickej rezonancie pri skúmaní ľudského tela.

Preskúmajú Slnko?

Táto myšlienka vznikla pri nedávnej štúdií, ktorá sa zaoberala tým, ako by gravitačné vlny mohli pomôcť pri preskúmaní vnútra Slnka. Hoci je toto teleso veľmi horúce a husté.

Jediné informácie o slnečnom jadre pochádzajú z helioseizmológie, ktorou astronómi študujú vibrácie na povrchu Slnka. Sú spôsobené zvukovými vlnami pochádzajúcimi z vnútra Slnka.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa SPACE & TIME (@spaceandtime_timepiece)

 

Čo sľubuje nová štúdia?

Má pomôcť k tomu, aby gravitačné vlny rotujúcich neutrónových hviezd mohli efektívne použiť pri výskume Slnka. Hoci ono samo nemá žiadne gravitačné vlny, disponuje asymetrickými rotujúcimi objektmi.

Neutrónové hviezdy môžu mať deformácie spôsobené ich vnútorným teplom alebo magnetickými poľami. Ak sa takáto neutrónová hviezda rýchlo otáča, vytvára nepretržitý prúd gravitačných vĺn. Tieto gravitačné vlny sú príliš slabé na to, aby boli pozorované súčasnými teleskopmi, ale budúca generácia gravitačných observatórií by ich mala byť schopná odhaliť.

Je to bežné...

Keďže neutrónové hviezdy sú v galaxii dosť bežné, niektoré z nich sú umiestnené tak, že slnko prechádza akoby pred nimi.

Keďže Slnko je priehľadné voči gravitačným vlnám, jediný účinok, ktorý na ne má Slnko, je jeho gravitačná hmotnosť. Ako vlny prechádzajú slnkom, sú trochu gravitačne rozptýlené.

Pravdepodobne sú tu stovky rýchlo rotujúcich neutrónových hviezd, ktoré prechádzajú poza Slnko počas mnohých rokov. Takže ak sme schopní pozorovať ich gravitačné vlny, mali by nám poskytnúť vynikajúci výhľad na našu najbližšiu hviezdu, na Slnko.

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame