Nosíš na nákup vlastnú tašku? Tento zvyk pomáha ušetriť tony plastov ročne

Kaufland eko sieťka

Kaufland eko sieťka (Zdroj: Kaufland)

#V roku 2016 bolo podľa WWF na svete vyprodukovaných vyše 390 miliónov ton nových plastov, pričom 100 miliónov ton každoročne končí vo voľnej prírode, z toho približne 9 miliónov ton v moriach. Pokiaľ okamžite neznížime spotrebu plastového odpadu, v roku 2050 bude v oceánoch viac plastu než rýb.

Minimalizovať spotrebu plastu pomáha aj Kaufland. Pri jeho pokladniach si preto klasickú igelitku už dlhšie nekúpiš – tie najpredávanejšie boli z ponuky vyradené v roku 2017 a ostatné jednorazové igelitové tašky v januári 2020.

Chlieb, ovocie či zeleninu do plastu baliť nemusíš

Pokiaľ chceš prispieť k zníženiu množstva plastového odpadu aj ty, jedným z najúčinnejších riešení je predchádzať jeho vzniku. Napríklad tým, že si na nákup prinesieš vlastnú tašku, prípadne siahneš po niektorej z opakovane použiteľných alternatív, ktoré Kaufland ponúka, akou jebavlnená taška s certifikátom GOTS, sieťovka alebo recyklovateľná taška, ktorá je klimaticky neutrálna* a vyrobená z 80 % z odpadových fólií.

Vedel si, že nákup ovocia a zeleniny v Kauflande môže byť úplne bezobalový, prípadne môžeš využiť ekosieťku či zelené vrecko? V rokoch 2020 – 2021 sa ich dokopy predalo vyše 100 000 kusov, čo by pri ich opakovanom používaní pri každom nákupe znamenalo, že zákazníci pomohli v roku 2021 ušetriť až 270 ton odpadu. Opakovane použiteľné obaly je možné používať aj pri nákupe pečiva.

Igelitku si už v Kauflande nekúpiš
Igelitku si už v Kauflande nekúpiš (Zdroj: Kaufland)

Menej plastu, lepšia recyklácia

Plastové obaly je v niektorých prípadoch možné nahradiť aj ekologickejšou alternatívou. Počul si už o obaloch z vlákien byliny Silphie? Ich výrobný proces je efektívny z hľadiska šetrenia prírodných zdrojov a nevyžaduje si použitie chemikálií. Táto novinka sa používa aj pri balení K—Bio údeného lososa v celku i v plátkoch.Kaufland má vo svojom sortimente iba uhorky bez jednorazového plastového obalu.

Mliečne produkty privátnych značiek nemajú sekundárne plastové vrchnáky ani viečka. Naopak, na ich vzduchotesné uzavretie v chladničke máš k dispozícii alternatívu na opakované použitie, ktorá je vhodná aj do umývačky riadu. A s výnimkou téglikov na proteínových jogurtoch, boli z výrobkov privátnych značiek odstránené všetky čierne plasty.

Kaufland proti jednorazovosti

„Snahe odľahčiť životné prostredie od plastového znečistenia venujeme v Kauflande mimoriadnu pozornosť,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko a dodáva: „Prijali sme viacero opatrení, vrátane stratégie REset Plastic, vďaka ktorým dokážeme predchádzať vzniku zbytočného odpadu, čím pomáhame budovať udržateľnejšiu budúcnosť.“

Do konca roka 2025 spoločnosť plánuje zvýšiť maximálnu recyklovateľnosť obalov svojich vlastných značiek na 100 % a používať pri ich výrobe v priemere 25 % recyklátu. Rovnako sa zaviazala znížiť objem plastu v obaloch privátnych značiek o pätinu, vrátane obalov, ktoré sa používajú pri preprave.

*Nevyhnutne vyprodukované emisie CO2 pri výrobe klimaticky neutrálnej tašky kompenzujeme podporou certifikovaného projektu na ochranu klímy.


Zdroj: PR článok
Odporúčame