Zachránime ohrozené živočíšne druhy klonovaním? V Číne sa narodil klon arktickej vlčice

vlčie mláďa

Najnovším prírastkom do klonovanej zvieracej rodiny je mláďa vlka arktického (Zdroj: Unsplash/Jonatan Pie)

#Zmena klímy a globálne otepľovanie ohrozuje čoraz viac živočíšnych druhov. Najideálnejším spôsobom, ako ich zachrániť, je samozrejme snaha tieto negatívne javy spomaliť. Je tu však aj ďalšia možnosť. Ako uvádza Live Science, vymieraniu druhov môže zabrániť klonovanie. Najnovším zvieracím klonom je klon arktickej vlčice Mayi.

Zachráni klonovanie ohrozené živočíšne druhy?

Čínska spoločnosť zameraná na klonovanie domácich miláčikov pred nedávnom svetu predstavila mláďa vlka arktického. Vĺča sa volá Maya a je klonom vlčice rovnakého mena, ktorá žila v ZOO na severovýchode Číny. Prvá Maya na začiatku roku 2021 zomrela na starobu. Nová Maya sa narodila 10. júna v Pekingu. Spoločnosť Sinogene ju verejnosti ukázala vo videu 100 dní po jej narodení.

Sinogene je súkromná spoločnosť, ktorá sa zvyčajne špecializuje na klonovanie uhynutých domácich miláčikov svojich klientov. Svoje znalosti by však chcela využiť aj na záchranu ohrozených živočíšnych druhov. Klonovanie je však finančne aj časovo náročný proces. V prípade Mayi bolo vytvorených až 137 embryí. Osemdesiatpäť z nich sa podarilo úspešne transplantovať do tiel náhradných matiek, ale iba jediné sa plne vyvinulo.

Klonovaného vtákopyska sa len tak nedočkáme

Tým šťastlivcom bola práve malá Maya, ktorú porodila fenka bígla. Momentálne obe spolu žijú v laboratóriu, no malá vlčica by sa raz mala dostať práve do ZOO, kde žila aj jej predchodkyňa. Podľa zamestnancov parku ju však budú musieť s ďalšími vlkmi zoznámiť postupne, keďže doteraz žila len v izolovanom prostredí. Podľa Sinogene sa malo 22. septembra narodiť aj ďalšie mláďa vlka arktického, no doteraz o ňom spoločnosť nezverejnila žiadne novinky. Nadviazala ale spoluprácu so ZOO v Pekingu, v rámci ktorej by mala naklonovať ďalšie zvieratá žijúce v zajatí. Zatiaľ nevieme, o aké druhy pôjde.

Klonovanie však má svoje limity. V súčasnosti vedci dokážu vytvoriť klony cicavcov, rýb, obojživelníkov, ale aj niektorých druhov hmyzu. Nie však vajcorodých zvierat. Klonovaných vtákov, plazov, a niektorých cicavcov sa teda tak skoro nedočkáme.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com
Odporúčame