Kúpele v Korytnici boli svetoznáme, dnes sú z areálu ruiny: Svitá komplexu na lepšie časy?

Kúpele v Korytnici boli svetoznáme, dnes sú z areálu ruiny

Kúpele v Korytnici boli svetoznáme, dnes sú z areálu ruiny (Zdroj: Wikimedia Commons Xtrodinary)

#Slovensko má veľké množstvo prírodných krás, ktoré sa oplatí navštíviť. Patria k nim rozhodne aj kúpele. Tých máme v našej malej krajine naozaj požehnane. Niektoré aj po stovkách rokoch prosperujú, iné toľko šťastia nemali. A Korytnica patrí do druhej kategórie.

Kúpeľníctvo v osade Korytnica má bohatú históriu, doložené počiatky siahajú už do 16. storočia. Minerálna voda z tohto miesta získala v minulosti medaily na svetovej výstave 1873 vo Viedni a 1904 ako jediná európska minerálna voda na svetovej výstave v americkom St. Louis.


Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!


Do roku 1974 premávala do kúpeľov úzkorozchodná železnica. V kúpeľoch sa okrem iného liečili aj cisár František Jozef a Ľudovít Štúr. Kúpele boli v deväťdesiatych rokoch počas vlády Vladimíra Mečiara sprivatizované. V roku 2002 sa dostali do konkurzu a chátrajú.

V roku 2013 kúpil plničku minerálnej vody Korytnica, ako aj časť tamojšieho areálu francúzsky podnikateľ s chorvátskymi koreňmi, Zlatko Banovi, ktorý vlastní firmu AMOS-SERVICES, s.r.o. Postupne zrekonštruoval pramene, takže verejnosti je prístupných päť prameňov – Vojtech I. , Vojtech II., Žofia, Jozef a Anton.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kúpele Korytnica (@korytnica_kupele)

Začiatkom júna 2016 otvorili penzión Svätopluk, ktorý vytvorili rekonštrukciou nevyužitej budovy bývalej pošty a kaviarne. Do Korytnice vedú dve cyklotrasy Ružomberok – Korytnica a Donovaly Korytnica, ktoré sú vhodné aj pre pešiu turistiku. Trasa vedúca z Ružomberka (Cyklokorytnička) bola novootvorená v lete 2016 a slúži aj ako náučný chodník aj pre rodiny s deťmi.

Komplexu tak svitá na lepšie časy. Otázkou však zostáva, či sa podarí prinavrátiť Korytnici jej zašlú slávu. To, ako to tam vyzeralo v roku 2018 sa dozvieš z videa od Opustené SK.


Čo naň hovoríš? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube/Opustené SK, Wikimedia Commons
Odporúčame