Prehľad galérií a múzeí po celom Slovensku: Ktoré z nich by si mal navštíviť?

letecký pohľad na Danubiana Meulensteen Art Museum

Danubiana Meulensteen Art Museum (Zdroj: Facebook/Danubiana)

#Či už pochádzaš zo západu, stredu, alebo východu našej malebnej krajiny, je isté, že aj v tvojom okolí sa nejaké takéto miesto nachádza. Preto ti dnes predstavíme zopár galérií, ktoré sa nachádzajú na Slovensku a svojím prevedením sa môžu rovnať aj svetovým múzeám.


Priamo z domu do všetkých kútov sveta: Slávne múzeá ponúkajú virtuálne prehliadky, ktoré môžu obohatiť tvoj život


Danubiana Meulensteen Art Museum (Bratislava)

Iba zopár kilometrov od Bratislavy sa nachádza múzeum, ktoré svojím vzhľadom a netradičnou polohou privoláva pozornosť turistov z najrozmanitejších krajín. Danubiana Meulensteen Art Museum sa rozlieha na polostrove uprostred Vodného diela Čunovo, ktoré poskytuje autentickú prírodnú scenériu.

Od roku 2000, kedy bolo múzeum otvorené, sa v jeho interiéroch a exteriéroch prestriedali diela mnohých významných slovenských i zahraničných umelcov. Vďaka svojej netradičnej polohe, zaujímavej architektúre aj rozmanitosti, patrí Danubiana k najkrajším múzeám moderného umenia v Európe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovakia Travel (@onlyslovakia),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Giulia Pracucci (@viaggiarecongliocchiali),

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (Medzilaborce)

Ani východ našej krajiny nezaostáva, dokonca sa môže pochváliť menom svetového významu. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa zaoberá hlavne životom a dielom tohto svetoznámeho umelca, ktorého rodičia pochádzali z obce Miková.

V stálej expozícii, ktorá sa venuje priamo Warholovi, môžeš vidieť unikátne diela, ktoré sú zapožičané z New Yorku a od súkromných zberateľov. Bonusom sú neustále prebiehajúce pridružené podujatia, v ktorých sa predstavujú diela rôznych celosvetových umelcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Taylor Sullivan (@goodtaylor_),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa •K•r•¡•s•t•¡•n•A• (@kik.ka),

Slanický ostrov umenia (Oravská priehrada)

Slanický ostrov umenia patrí k stálym expozíciam Oravskej galérie. Ostrov je pozostatkom, ktorý sa zachoval po záplave piatich obcí počas výstavby Oravskej priehrady. Barokovo-klasicistický kostol a kalváriu dnes dopĺňajú stále expozície tradičného umenia ľudových maliarov, rezbárov a kamenárov. Bonusom pri návšteve je plavba loďou, ktorá preváža turistov z pevniny na ostrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovensko z neba (@slovensko_z_neba),


Zaujímavé zákutie Bratislavy doslova dýcha históriou: Pozri si múzeum zamerané na predvojnové Československo

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maroš 🇸🇰 (@vancurlis_photography)

Liptovská Galéria Petra Michala Bohúňa (Liptovský Mikuláš)

Architektúra budovy Liptovskej Galérie Petra Michala Bohúňa je prvým prvkom, ktorý ti padne do oka. V jej vnútri nájdeš stále expozície, ktoré sa venujú tvorbe umelcov počas rôznych období, portrétom, krajine, ale aj oblasti Liptova.

Medzi stále expozície patrí aj Bohúňova sieň, ktorá je venovaná umelcovi, po ktorom je pomenovaná celá galéria. Okrem tej tu však nájdeš aj výstavy súčasných umelcov, ktoré sa neustále obmieňajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Liptovská galéria P. M. Bohúňa (@galerialm_sk),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Liptovská galéria P. M. Bohúňa (@galerialm_sk),

Galéria Nedbalka (Bratislava)

Táto galéria ťa iste očarí jednoduchým, avšak premysleným prevedením. Kruhovité poschodia núkajúce diela slovenských velikánov 19. a 20. storočia utvrdzujú v človeku pocit, že sa nachádza v budove svetového formátu.

Jednotlivé poschodia v sebe ukrývajú rôzne stále expozície, ako napríklad diela Slovenskej moderny či skupiny Mikuláša Galandu. Tieto sú sprevádzané kratšími výstavami predstavujúcimi domácich umelcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nikola Zlatohlávková (@nzlatohlavkova),


Milovníci potápania sa ocitnú v siedmom nebi: Grécko otvára svoje prvé múzeum pod vodou


 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Festa (@andreafestafineart),

Východoslovenská Galéria (Košice)

Už podľa názvu je možné odhadnúť, že sa táto galéria venuje dielam a tvorcom pochádzajúcim z východnej časti našej krajiny. Smutnou udalosťou v jej histórii bol požiar v roku 1985, pri ktorom bolo zničených 1030 umeleckých diel a predmetov.

Neskôr však časť budovy zrekonštruovali a vytvorili nový podzemný priestor, ktorý slúži na prezentáciu moderného umenia. V galérii prebiehajú viaceré rôznorodé výstavy, pri ktorých si každý divák príde na svoje. Návštevníci si môžu okrem výstav pozrieť aj sprievodný program, ktorý je neustále obmieňaný a zabaví deti aj dospelých.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa kessaouri vassili (@kessaouri),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa veronika (@veron_we),

Ktorá galéria ti učarovala tak, že by si ju odporučili turistom z celého sveta? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame