Tieto jednoduché triky predĺžia životnosť vašej umývačky riadu

Tieto jednoduché triky predĺžia životnosť vašej umývačky riadu

Tieto jednoduché triky predĺžia životnosť vašej umývačky riadu. (Zdroj: Vladyslav Lehir/shutterstock.com)

#Aká je životnosť umývačky riadu? Podľa odborníkov asi 10 rokov. Či to však bude 10 bezproblémových rokov záleží v nemalej miere aj na vás. Životnosť vášho spotrebiča totiž ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane toho, ako riadne sa oň  staráte. Ako teda prežiť desaťročie bez toho, aby ste museli volať opravára? Tip, na ktorom sa všetci odborníci zhodnú je:  Riadiť sa pokynmi v návode na použitie, najmä časťou o opláchnutí filtra, ak ide o manuálne čistený typ umývačky. Avšak tipov na bežnú údržbu, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť vašej umývačky, je oveľa viac. Čítajte ďalej.

1. Vyberte správny prostriedok na umývanie riadu

Vedeli ste, že jednoduchá zmena typu umývacieho prostriedku, ktorý používate, môže predĺžiť celkovú životnosť vašej umývačky riadu? Čistiace prostriedky na gélovej báze sa často vyrábajú s chlórovými bielidlami, čo môže časom poškodiť váš spotrebič. Držte sa radšej tabliet na báze prášku, ktoré sú šetrnejšie k vášmu spotrebiču.

2. Čistite filter raz týždenne

Vo väčšine umývačiek riadu je v spodnej časti zariadenia umiestnený filter. Keď sa filter zanesie zbytkami jedla, alebo inými nečistotami, váš spotrebič nebude vedieť stopercentne fungovať a tým sa zároveň skracuje aj jeho životnosť. Aby ste predišli upchávaniu, skontrolujte filter aspoň raz týždenne a podľa potreby ho vyčistite.

Všetky umývačky riadu sa trochu líšia (vždy si môžete prečítať pokyny výrobcu), ale tieto základné pokyny fungujú pre väčšinu modelov:

  • Odstráňte spodný kôš, aby ste odhalili dno umývačky riadu – a nájdete filter. Otočením filtra proti smeru hodinových ručičiek vyberte dvierka filtra a potom vyberte filter.
  • Opláchnite filter a dvierka filtra tečúcou vodou a pomocou zubnej kefky odstráňte všetky prilepené častice jedla. Filter môžete tiež namočiť do bieleho octa
  • Akonáhle je filter čistý, vložte ho späť. Otočte dvierka filtra v smere hodinových ručičiek a presvedčte sa, že zapadli na svoje miesto.

3. Riad do umývačky ukladajte správnym spôsobom

Odborníci zdôrazňujú dôležitosť správneho uloženia  riadu – vždy, pri každom jednom umývaní. Tu je náš kompletný sprievodca ako na to, ale tiež niekoľko základných zásad, ktoré je potrebné mať na pamäti.

  • Umiestnite riad tak, aby najšpinavšie povrchy smerovali dovnútra do stredu zariadenia.
  • Hrnce a šálky položte lícom nadol, aby do nich mohla striekať voda.
  • Odstráňte zvyšky jedla a zvyšky obalov. Tieto veci by mohli poškodiť riad, vytvárať hluk alebo dokonca spôsobiť poruchu produktu tvrdia profesionáli a testy umývačiek riadu to len dokazujú.

Môžete preplniť umývačku riadu? Definitívne! A keď do umývačky vložíte príliš veľa hrncov, panvíc a riadu, môže mať problém s efektívnym chodom. Je pravda, že plná umývačka riadu je energeticky účinnejšia ako menej nabalená, ale doprajte svojmu riadu dostatok priestoru, aby sa voda nezachytila vo vašich obľúbených hrnčekoch a aby ste neskončili tak, že polovicu naloženého riadu musíte znova umyť. Summa summarum,  miniete menej vody a energie, ak ju naplníte správnym spôsobom – jednoducho ju nepreplňujte!

(Zdroj: Kichigin/shutterstock.com)

4. Používajte soľ do umývačky riadu

Používanie soli do umývačky riadu je dôležité, pretože pomáha spotrebiču zvládnuť tvrdosť vody a zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Keď sa rozsvieti kontrolka, nezabudnite doplniť zásobník soli. Vždy používajte lievik dodaný s umývačkou riadu a zotrite všetky pretekajúce granule soli alebo slanú vodu, pretože môžu poškodiť vnútro spotrebiča.

5. Okraje a tesnenie dverí udržiavajte čisté

Hrany a tesnenia dvierok vašej umývačky riadu nie sú počas cyklu vystavené vode a teplu, preto sa ani nečistia, keď sa spotrebič používa. Každý mesiac teda utrite okraje a tesnenia dverí handričkou a neabrazívnym čistiacim prostriedkom. Tým sa zabráni tvorbe plesní a húb, alebo akýchkoľvek nepríjemných baktérií spôsobujúcich zápach.

6. Udržujte čisté ostrekovacie ramená 

Rotujúce ostrekovacie ramená dodávajú vašej umývačke riadu čistiacu silu,  takže zabezpečenie ich čistoty a správneho fungovania je kľúčom k údržbe tohto spotrebiča. V tryskách sa môžu hromadiť zvyšky jedla, alebo vodný kameň, ktoré ich blokujú, čím sa znižuje ich čistiaca schopnosť. Pravidelne ich kontrolujte a pomocou špendlíka odblokujte zanesenú trysku. Mali by ste ich tiež  každých niekoľko mesiacov vybrať a dôkladne vyčistiť.

7. Umývajte iba položky vhodné do umývačky

Existujú vhodné veci, ktoré je možné vložiť do umývačky riadu, a potom sú veci, ktoré môžete považovať za vhodné, ale umývačke riadu skutočne škodia. Napríklad porcelán a kryštál sú vo všeobecnosti veľmi jemné materiály, o ktorých je známe, že sa ľahko štiepia, najmä pri silnom pracom cykle. Ak by sa náhodou počas cyklu odlomili, tieto úlomky – malé alebo veľké – by mohli ľahko poškodiť interiér umývačky riadu a dokonca aj filter. Venovaním pozornosti tomu, aby sa do vašej umývačky riadu dostal iba vhodný riad, predídete poškodeniu spotrebiča.

(Zdroj: Malikov Aleksandr/shutterstock.com)

8. Oškrabte tanier – ale neoplachujte ho

Väčšina umývačiek riadu nevyžaduje predbežné opláchnutie, ale pred vložením riadu odstráňte kosti, špáradlá a iné pevné položky. Tieto tvrdé časti môžu upchať odtokovú hadicu, roztrhnúť filter alebo poškodiť čerpadlo.

9. Neignorujte stojatú vodu

V niektorých umývačkách riadu zostane v spodnej časti spotrebiča trochu vody, ale ak si všimnete viac ako 2 centimetre vody, môže to byť varovný signál upchatia. Ale tu je aj dobrá správa. Existujú kroky, ktoré pre odblokovanie umývačky viete vykonať aj vy a nemusíte volať servisného technika. Informácie a pokyny pre váš konkrétny model umývačky riadu nájdete v príručke k produktu.

10. Umývačku používajte pravidelne

Častá prevádzka zariadenia je v skutočnosti vynikajúci spôsob, ako ho udržať v dobrej kondícii. Zabraňuje usadzovaniu zvyškov jedla na dne umývačky, alebo vo filtri a vy budete musieť prejsť akýmkoľvek hĺbkovým čistením menej pravidelne.

11. Spustite samočistiaci cyklus alebo použite čistiaci prostriedok na umývačky riadu

Udržať svoju umývačku v dobrom stave znamená udržiavať ju v čistote. Niektoré spotrebiče majú samočistiaci cyklus, ktorý používa vysoké teploty na zničenie všetkých baktérií a dôkladné a hlboké čistenie vane. Tieto cykly by ste mali spustiť raz za dva mesiace, ale pred tým sa uistite, že je stroj prázdny.

Môžete tiež použiť čistiaci prostriedok na práčky. Na trhu je dostupných viacero a odstránia nahromadené baktérie, vodný kameň a zvyšky jedla. Pred použitím si vždy prečítajte návod, pretože sa produkt od produktu môže líšiť.

12. Hrdzu majte pod kontrolou

Umývačky riadu často obsahujú kovové časti, ktoré môžu byť náchylné na hrdzu. Nerezová oceľ sa používa na diely, ktoré sú v kontakte s vodou, ale u starších modelov sa na to nie vždy myslelo. Nehrdzavejúca oceľ, aj keď je odolná voči hrdzi, môže sa napriek tomu poškodiť. Diely, na ktorých objavíte hrdzu a/alebo poškodený kov by mali byť ihneď vymenené. Hrdza sa môže šíriť a spôsobiť všetky druhy vnútorných problémov, ktoré si už vyžadujú zásah odborníka.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov nielenže udržíte svoju umývačku v dokonalom stave, ale dáte jej všetky šance na existenciu presahujúcu očakávanú životnosť.

Zdroj: PR článok, repairaid.co.uk, beko.com
Odporúčame