Myslíš si, že je Lego len pre deti? Umelec pomocou viac ako pol milióna dielikov napodobnil Monetove lekná

Monetove obrazy sú vystavované najmä vo Francúzsku (Zdroj: flickr.com/Albyn Davis)

 #Už tento mesiac sa návštevníci londýnskeho Múzea dizajnu môžu stretnúť s jedinečnou transformáciou svetoznámych lekien od Clauda Moneta. Ak si už niekedy narazil na obraz zachytávajúci hladinu rybníka s leknami, takmer istotne šlo o dielo tohto francúzskeho výtvarníka, považovaného za zakladateľa impresionizmu.

Čínsky umelec Ai Wej-wej si na napodobnenie Monetových malieb zvolil skutočne zvláštnu techniku – vytvoril monumentálny obraz pomocou kociek Lega. Použil na to neuveriteľných 650 000 kúskov v 22 rôznych farbách.

Ai Wey-wey spája známe dielo s vlastným životom

Takmer 15 metrov dlhý obraz s názvom Vodné lekná #1 (Water Lilies #1) je umelcovým najväčším dielom zhotoveným zo stavebnice. Aiova verzia zobrazuje idylické ľaliové jazierka za Monetovým domom v Giverny (Francúzsko), doplnené o „temný portál“, ktorý odkazuje na Aiovo detstvo v čínskom regióne Sin-ťiang. Tmavé miesto predstavuje dvere do podzemného úkrytu, kde sa počas exilu v 60. rokoch ukrýval aj so svojím otcom.

Vo Vodných leknách #1 integrujem Monetovu impresionistickú maľbu, ktorá pripomína zenizmus na východe, a konkrétne skúsenosti môjho otca a mňa do digitalizovaného a pixelovaného jazyka,“ uviedol Ai vo vyhlásení múzea. „Svojou pevnosťou a potenciálom pre dekonštrukciu odrážajú hračkárske kocky atribúty jazyka v našej rýchlo sa rozvíjajúcej dobe, kde sa ľudské vedomie nepretržite rozdeľuje.“

Nebojí sa experimentovať s najrôznejšími materiálmi

Ai vo svojich inštaláciách a konceptuálnych umeleckých dielach použil celý rad materiálov – od keramiky, dreva, porcelánu až po film, fotografiu a nájdené predmety. Od roka 2000 si do svojho repertoáru pridal aj kocky Lego.

S touto dánskou spoločnosťou mal ale isté nezhody (v roku 2015), pričom mu dokonca zamietla hromadnú objednávku kociek na nový projekt (spoločnosť neskôr svoje rozhodnutie zmenila). Počas trvania tejto kauzy sa ale Aiovi fanúšikovia a verejnosť postavili na jeho stranu a poslali mu vlastné kocky –  tie budú rovnako súčasťou novej londýnskej výstavy v inštalácii pomenovanej ako Bez názvu (Lego Incident).

Výstava Ai Weiwei: Making Sense ťa prinúti zamyslieť sa

Táto výstava je sprístupnená od 7. apríla do 30. júla v Múzeu dizajnu v Londýne, preto, ak sa v tom čase vyberáš do Británie na dovolenku, stáž či za prácou, nájdi si čas aj na moderné umenie.

Čaká ťa tu množstvo inštalácií  – ako je 200 000 porcelánových chrličov z čajových kanvíc dynastie Song a tisícky fragmentov sôch, ktoré boli zničené, keď Aiovi zbúrali pekinské úrady v roku 2018 štúdio. Hlavný kurátor múzea Justin McGuirk uviedol, že Aiove diela návštevníka vyzývajú k tomu, aby premýšľal o tom, čo si v živote cení a čo ničí.

McGuirk sa k Vodným leknám #1 vyjadril: „Na jednej strane si Ai Wei-wei obraz  prispôsobil vložením dverí svojho púštneho detského domova a na druhej strane ho odosobnil použitím priemyselného jazyka modulárnych Lego kociek. Ide o monumentálne, komplexné a silné dielo a sme hrdí na to, že sme prvým múzeom, ktoré ho ukazuje.

Máš rád moderné umenie?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame