Mladík si vytvoril jedinečného chatbota: Pripomínať mu má hlas zosnulého člena rodiny

Tento krok umožňuje používateľom z celého sveta urobiť to isté (Zdroj: Freepik/freepik)

#Stratiť blízku milovanú osobu je veľká bolesť. Smútiace rodiny často túžia počuť hlas svojho milovaného ešte aspoň jediný raz. To je prípad aj istého mladého muža, ktorý sa so stratou svojho najbližšieho vysporiadal po svojom. Vytvoril geniálnu spomienku, ktorá mu ho bude navždy pripomínať.

Nádherné gesto

Mladík menom James Vlahos sa ešte v roku 2016 dozvedel negatívne správy o zdravotnom stave svojho otca. Po tom, čo sa členovia rodiny museli zmieriť s verdiktom smrteľnej choroby, boli odhodlaní využiť čas so svojím milovaním ockom čo najlepšie.

„Miloval som svojho otca, hoci som ho strácal,“ uviedol James pre BBC. Čas, ktorý jeho ťažko chorému otcovi zostával, sa rozhodol využiť efektívne. Rozhodol sa, že si spomienku na svojho otca uchová aj v audiálnej podobe. Pustil sa teda do projektu, ktorý teraz mnohým vyrazí dych. „Robil som s ním doslova historický projekt. Strávili sme pri nahrávaní jeho životného príbehu dlhé hodiny,“ spomína mladík.

Vývin chatbota

Čas hral proti nemu – vzhľadom na to, že Jamesov otec zomrel necelý rok na to, teda v roku 2017, musel sa autor so svojim dielom poponáhľať. Skúmal možnosti, ktoré ponúkala umelá inteligencia v tej dobe, čo bolo základom pre jeho dnešné majstrovské dielo.

Už počas nahrávania spomínaného projektu mal jasno, ako zvukové nahrávky použije. Pomyslel som si: Bože, čo keby som z toho mohol urobiť niečo interaktívne? Nájdem spôsob, ako si dlhšie udržať živé spomienky.“ Hoci Jamesov otec John zomrel v roku 2017, čo je skôr, než James vytvoril to, čo dnes pozná spomínaný chatbot. Nahral do neho otázky o otcovom živote a AI na ne odpovedala otcovým hlasom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Internet je skvelým miestom pre podvody: Dávaj si pozor, nech nenaletíš výtvoru AI ako táto žena

Bolesti a smútku sa nezbavil

Hoci je toto umelé „oživenie“ človeka príjemnou spomienkou pre smútiacich pozostalých, nedokáže odstrániť bolesť, ktorú cítia. „Nie je to liek na bolesť, sú to spomienky. Mám tento skvelý interaktívny súbor, na ktorý sa môžem kedykoľvek obrátiť,“ uviedol John. Takéto využívanie umelej inteligencie na čiastočné oživenie ľudí sa už vo vede a vývoji technológií skúma dlhodobo. AI to teraz umožnila aplikovať do reálneho života.

Dostupné pre všetkých

V roku 2019 James sprístupnil svojho chatbota s názvom HereafterAI širokej verejnosti. Tento krok umožňuje používateľom z celého sveta urobiť to isté – čiastočne môžu oživiť svojich milovaných. Zatiaľ čo používatelia HearafterAI môžu nahrať fotky svojich milovaných, aby sa im objavili na obrazovke ich smart zariadenia, ďalšia firma, ktorá mení ľudí na AI chatbotov, napreduje o čosi viac.

Konkurenčný boj

Spoločnosť DeepBrain AI vytvára video avatarov pomocou natáčania videoklipov a zvuku, čím zachytáva hlas, tvár, ale aj správanie osoby. „Klonujeme podobu danej osoby na 96,5% pôvodnej podoby,“ hovorí Michael Jung, hlavný finančný riaditeľ DeepBrainu. „Väčšinou sa pozostalá rodina necíti nepríjemne aj napriek tomu, že hovorí so zosnulým členom rodiny,“ opisuje svoje skúsenosti Jung.

Podľa spomínanej spoločnosti je takýto technologický posun dôležitou súčasťou rozvoja ľudskej kultúry, hoci ani zďaleka nejde o lacnú záležitosť. Vytvorenie takéhoto avatara stojí okolo 50-tisíc dolárov! Služba sa, aj napriek astronomickej cene, teší veľkému záujmu.

Spôsob terapie

Psychológ Laverne Antrobus pre BBC uvádza, že takéto online oživenie mŕtvych môže byť vnímané ako istá technika vyrovnania sa so stratou a smútkom, najmä v čase nátlaku najsilnejších emócii. Na druhej strane však upozorňuje, že by sa ľudia nemali ponáhľať s využitím tejto služby krátko po strate. „Myšlienka, že by ste mohli počuť ich hlas, by vás mohla znepokojiť. Pred použitím niečoho takého by ste mali byť celkom emočne stabilnými,“ uzatvára problematiku svojim odporúčaním na záver.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chcel by si vedieť svoj dátum smrti vopred? Vďaka AI je to možné, vedci však zdvíhajú varovný prst

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame