Umelá inteligencia ti nevezme prácu: Bill Gates tvrdí, že AI nikdy nezastúpi ľudí naplno

Špecialisti na AI sa zhodujú, že chatbot nemá vlastný zámer (Zdroj: Freepik/freepik)

#Napredovanie umelej inteligencie je skvelým krokom pre celú spoločnosť. Jej postupný rozvojom a prienikom do viacerých vedných odborov sa už nejaký čas ponúka otázka, či je tento krok vpred bezpečný. Polemiky, ktoré okolo situácie s AI sú diskutovanou témou nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj v kruhoch odborníkov. Ako to teda v skutočnosti je?

Úžasný krok vpred?

Portál Tech Crunch informoval o stretnutí herečky Oprah Winfrey s jej hosťami, medzi ktorými nechýbal Bill Gates, Sam Altman, influencer Marques Brownlee a súčasný riaditeľ FBI Christopher Wray. V diskusii padli na umelú inteligenciu rôzne názory – samotná herečka ju označila za džina, ktorý bol vypustený z fľaše.

Na adresu umelej inteligencie smerovala pochybnosti, ktoré hovoria, okrem iného, aj o tom, že sa s chatbotmi bude musieť ľudstvo zžiť za každých okolností – bez ohľadu na to, či budú následky jej vplyvu pre spoločnosť dobré alebo zlé.

Vlastné zmýšľanie chatbota

Diskusia sa vyvíjala celkom nepredvídateľne. Kým herečka vyjadrila obavy z toho, že umelá inteligencia je stále nepoznaná a nedá sa s určitosťou povedať, do akej miery je ovládaná človekom, hostia v šou mali odlišný názor.

Altman tvrdí, že umelá inteligencia sa stále učí odhadovať, čo bude nasledovať. Dáta vyhodnocuje na základe informácií, ktoré už dostala – ak ju napríklad naučíš tisíc slov, naučí sa na základe toho odhadnúť, čo bude nasledovať ďalej.

Špecialisti na AI sa zhodujú, že chatbot nemá vlastný zámer či úmysel, ktorým by mohol ľudstvu uškodiť. Funguje len na princípe štatistického konania. Altman zároveň dodáva, že aj napriek tomu je pri testovaní systémov naozaj nevyhnutné myslieť na bezpečnosť.

 

AI v roli pomocníka

Podľa Billa Gatesa by umelá inteligencia mohla reálne posunúť ľudstvo vpred aj v zložitejších odboroch, akými sú napríklad medicína či školstvo. Rozhodne však nemôže plnohodnotne zastúpiť ľudský faktor.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na Slovensko prichádza európsky unikát: Otvára sa prvá stredná škola umelej inteligencie

 „Umelá inteligencia je ako tretia osoba, ktorá sedí na lekárskom vyšetrení, všetko zapisuje a navrhuje ďalšie kroky. Namiesto toho, aby lekár pozeral na monitor počítača, komunikuje s vami a softvér sa stará o to, aby bolo všetko zaznamenané,“ uviedol Gates.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame