Novoobjavené podivné tvory môžeme nájsť aj v Európe: Neuveríš, po čom boli pomenované

ploskavka

Vedci pomenovali čudného tvora po Covide (Zdroj: Eurekalert/PIERRE GROS)

#Ochorenie COVID-19 sa za posledné dva roky stalo prakticky bežnou súčasťou našich životov. Spôsoby, akými pracujeme, zapájame sa do nášho okolia a vidíme rodinu a priateľov, sa počas prebiehajúcej pandémie drasticky zmenili. Jednoznačne najhoršie boli úmrtia všetkých blízkych, ktorých nám choroba vzala. Teraz vedci pomenovali novoobjavený druh ploskavca názvom inšpirovaným pandémiou – Humbertium covidum.

Špecifický názov je venovaný obetiam

„Špecifický názov covidum bol vybraný ako pocta početným obetiam pandémie COVID-19 na celom svete,“ píše vo svojom novom článku tím vedený Národným prírodovedným múzeom francúzskeho parazitológa Jean-Lou Justina. „Okrem toho veľká časť tejto štúdie bola napísaná počas lockdownu.“

Ploskavky kladivohlavé (známe ako rod Bipalium) sú druhom dravého suchozemského červa s výraznou hlavou v tvare kladiva. Mnohé z nich využili nás a našu lásku k rastlinám na prechádzku po celom svete a mnohé z nich sú invázne druhy v USA a Európe.

ploskavka
Vedci pomenovali čudného tvora po Covide (Zdroj: Eurekalert/PIERRE GROS)

Môže spôsobiť inváziu?

Vedci tiež veľmi podrobne popisujú pohlavné orgány červov, čo je dôležitá metóda na rozlíšenie rôznych druhov a podrodín. Všetky druhy plochých červov sú hermafroditné, takže ich rozmnožovanie môže byť sexuálne alebo asexuálne. Nový druh je je malý, asi 3 centimetre dlhý a je kovovo čiernej farby bez pruhov. Objavené bolii v Taliansku a Francúzsku.

Tím expertov použil metódu genetického sekvenovania na preskúmanie obsahu žalúdka H. Covidum. Chceli touto cestou zistiť, čo červ konzumoval. Výsledky analýzy ukazujú, že ploskavka jedla najmä slimáky, čo by mohlo ovplyvniť ekosystém oblasti. Je však zaujímavé, že aj napriek tomu, že ide o invázne druhy, do iných oblastí sa za posledné roky zatiaľ nerozšírili.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame