Tvoje sny a vytrvalosť žiadna prekážka nezastaví

Nepredávate, nedarí sa vám v biznise, alebo prežívate celkovo ťažké obdobie? (Zdroj: Filip Kuna)

Nepredávate, nedarí sa vám v biznise, alebo prežívate celkovo ťažké obdobie?

Tak to si určite prečítajte inšpiratívny príbeh istej Joanne, ktorú 100 % poznáte.

V živote nemala na ružiach ustlané. Najprv sekretárka, potom výskumníčka, potom nezamestnaná. Mama jej zomrela po 10 rokoch náročnej choroby. Ďalšiu obrovskú traumu prežila, keď potratila svoje prvé dieťa. Len štyri mesiace po tom, čo sa jej narodila prvá dcéra, sa s ňou manžel rozviedol. Podpora jej nestačila ani na normálne ubytovanie, mala problém uživiť seba a bábätko. V rozhovoroch dnes priznáva, aké depresie prežívala, že uvažovala aj nad samovraždou. 

Joanne odmalička rada písala a raz, keď čakala na meškajúci vlak, dostala nápad na detskú knihu o kúzelníkoch.

Avšak tento žáner v tej dobe veľmi nešiel, odmietal ju preto každý jeden vydavateľ, ktorému poslala svoj rukopis. Ani to jej na psychickej pohode nepridávalo, aj to bol ten dôvod, prečo jej trvalo dopísať tú knihu dlhých 7 rokov.

Ale ona vytrvalo, po troškách si robila zápisky, písala kedy sa jej dalo, a stále hľadala toho vydavateľa. 

Dvanásti (!!!) ju odmietli, až ten trinásty (Bloomsbury) jej napísal, že má záujem. „Bol to ten najlepší list, aký som kedy dostala,“ priznáva.

Ale všetky náklady na tvorbu išli z jej vrecka, písala po kaviarňach, ako tí najväčší startuperi a hipsteri.

Jej literárny agent jej radil, aby si našla prácu, pretože to nemal byť žiaden komerčný úspech:  „Uvedomuješ si, že na detských rozprávkach nikdy nezarobíš normálne peniaze?“

Supernízke očakávania mali aj v Bloomsbury, preto keď už aj Joanne knihu dopísala, vytlačili ju v náklade len 500 kusov, z ktorých 300 kópií venovali knižniciam.

A musela si tiež zmeniť meno, skrátiť, lebo ženské autorky vraj dobre nefungovali na cieľovú skupinu, mladých chlapcov. Tak aby to nebolo také očividné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Akí verní sú Vaši zákazníci? Werich tú smutnú pravdu poznal už pred 75 rokmi

Nakoniec, po všetkých tých rokoch tvorenia a písania bol jej prvý šek v hodnote 600 libier. Menej ako stovka ročne, menej ako 10 mesačne.

Joanne, celým menom Joanne Kathleen Rowlingová vydala prvého Harryho Pottera: Kameň mudrcov po 7 rokoch písania, 26. júna 1997.

O rok na to z nej bola milionárka.

Odvtedy vydala 6 ďalších pokračovaní, ktoré boli preložené do 80 jazykov. Predalo sa 500 miliónov kópií a jej knižná séria sa stala najpredávanejšou všetkých čias.

Natočilo sa niekoľko filmov, predalo obrovské množstvo hračiek, oblečenia, tovarov. Rowlingová je prvou autorkou, ktorej odhadovaný majetok presiahol 1 miliardu dolárov.

Až tak ďaleko to zašlo, že v 2012 vtedajší britský premiér David Cameron vyhlásil 2. máj, kedy Harry finálne porazil Lorda Voldemorta, za Medzinárodný deň Harryho Pottera.

Takže ak sa práve vášmu biznisu nedarí, všetci vás odmietajú, hlavu hore, veľká väčšina úspešných to tak mala. Veď si len pozrite ďalšie tri neuveriteľné príbehy a odvahe a vytrvalosti v plnení snov.

Tešte sa z každého nie, lebo ste o krok bližšie k tomu svojmu áno. Je to len hra čísel.

Ktovie, možno ten najbližší pokus bude práve váš 13. vydavateľ.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Filip Kuna
Odporúčame