Prstom po mape neobjavených miest: Na najodľahlejšom ostrove sveta ťa môže prekvapiť sopka či záhadné ponožky

Tristan da Cunha, Súostrovie

Tristan da Cunha je najodľahlejšie obývané súostrovie (Zdroj: commons.wikimedia.org/NASA ASTER)

#Pandémia škrtla väčšinu zahraničných aj domácich cestovateľských plánov a pomaly nás učí čerpať energiu aj z iných činností, ako z neustáleho brázdenia sveta. To však neznamená, že by sme mali prestať snívať. Kým skrotíme vírus a letecké spoločnosti naplno rozkrútia turbíny airbusov, prinášame ti príbehy z trochu iných krajín. Objav s nami najodľahlejšie obývané súostrovie Tristan da Cunha.

Dokonalá izolácia

Na ostrove Tristan da Cunha, ktorý leží 2 800 km západne od Kapského Mesta, žije len 267 ľudí, čo z neho robí najodľahlejší obývaný ostrov na svete. Keďže ide o doteraz činný vulkán, tvoria ho nesmierne príkre svahy pokryté bujnou zelenou trávou. Pristáť na ostrove je pre nedostatok rovnej plochy nemožné, a tak tu žiadne letisko nestojí.

Tristan da Cunha, Vulkán
Na ostrove Tristan da Cunha je stále činný vulkán (Zdroj: commons.wikimedia.org/Rodrigo.Argenton)

Jediný spôsob, ako sa sem dá prepraviť predstavujú výletné parníky a rybárske lode. V nich však vládne prísna hierarchia. Prednosť majú vždy lekári, oficiálne návštevy a miestni, ktorí sa vracajú domov. Cesta z Afriky môže lodnou dopravou trvať aj celý týždeň.

Raky, zemiaky a sopečná činnosť

Ostrovom s dĺžkou 11 km vedie len jedna budovaná cesta, po ktorej raz denne premáva aj autobus – jediná infraštruktúra, ktorú na aktívnej sopke v Atlantickom oceáne vybudovali. Obyvatelia žijú prevažne lovom rakov a langúst, na neveľkých poliach pestujú aj zemiaky.

Keďže lode sem chodia zriedkavo, naučili sa sebestačnosti. Na ostrove sa nachádza aj továreň na spracovanie račieho mäsa, nechýba ani škola, kostol, nemocnica, obchodík a múzeum. Ostrov je autonómnym územím Veľkej Británie, preto keď sa v roku 1961 k životu prebudila sopka Queen Mary’s Peak, všetkých ostrovanov evakuovali do Anglicka. Škody na majetku boli minimálne, a tak sa po dvoch rokoch mohli vrátiť do svojho izolovaného sveta.


Prstom po mape neobjavených miest: Preskúmaj s nami miznúce ostrovy, ktoré navštívi najmenej turistov


Traja odvážni a žiadne peniaze

Skupinu ostrovov objavil v roku 1506 portugalský admirál Tristan da Cunha. Ostrov sa viackrát neúspešne pokúšali osídliť, zmena nastala, až keď tu v roku 1816 zakotvila britská posádka. Keď bola po roku stiahnutá, traja členovia sa rozhodli zostať navždy. Postavili domy a člny zo zachráneného naplaveného dreva, potom vypracovali ústavu, ktorá deklarovala nové spoločenstvo založené na rovnosti a spolupráci. V priebehu rokov sa k nim pridali stroskotaní námorníci, osadníci z Európy a ženy z ostrova Svätá Helena. Koncom 19. storočia tu žilo 97 obyvateľov, ktorí až do druhej svetovej vojny nepoužívali peniaze ako platidlo.

Plavidlo, Loď, Tristan da Cunha
Skupinu ostrovov objavil v roku 1506 portugalský admirál Tristan da Cunha. (Zdroj: commons.wikimedia.org/Misson)

Prázdne väzenie, odomknuté domy

Až do spomínaného sopečného výbuchu ostrovania netušili, že ich hora Queen Mary´s Peak je aktívny vulkán. Keď sa jej vyčíňanie upokojilo, postavili nový prístav, cestu aj vodné, elektrické a kanalizačné zariadenia. Hurikán z roku 2001 vážne poškodil hlavné mesto Edinburgh of the Seven Seas. Aj vďaka pomoci zo zahraničia sa ho podarilo rýchlo obnoviť.

Kolektívny duch, ktorý roky udržiaval ostrov v izolácii, je stále prítomný. Na ostrove majú väzenie, ktoré nikdy nevyužili – slúži na skladovanie poľnohospodárskeho náčinia. V službe je aj jeden policajt, ktorý však neriešil žiaden prípad už roky – susedia nekradnú, domy sa nezamykajú.

Tristan da Cunha, Domy, Zemiakové polia
Obyvatelia žijú prevažne lovom rakov a langúst, na neveľkých poliach pestujú aj zemiaky (Zdroj: commons.wikimedia.org/Carport)

Srdečné jazero a tajné odkazy na ponožkách

Ostrovy síce nežijú z turizmu, no o atrakcie, najmä tie prírodné, nie je núdza. Vo východnej časti sa týči sopečný kužeľ s vulkanickým parkom – miesto pokoja a ticha, ktoré vzniklo na pamiatku 50. výročia výbuchu sopky. Vrchol Queen Mary´s Peak (2062 m) ponúka aj jedinečný výhľad na kráterové jazero s tyrkysovou vodou v tvare dokonalého srdca – pohľad ako stvorený pre zaľúbencov. Ide však o pomerne nebezpečný výstup, ktorý sa dá absolvovať len za dobrého počasia a vždy s dvomi sprievodcami.

Ostrovania pletú aj tradičné ľúbostné ponožky, ktoré zahŕňajú tajné romantické správy pre tých, ktorým ich daruješ. Tajomstvo je ukryté v počte, farbe a hrúbke pásikov a môže v sebe šifrovať city ako priateľstvo, zamilovanosť a dokonca aj žiadosť o ruku. Dnes je už v hlavnom meste Edinburg of Seven Seas aj internet a televízia, miestni si však radšej zájdu do jedinej kaviarne Café da Cunha, ktorá sídli v rovnakej budove spolu s poštou. Poslať pohľadnicu z najopustenejšieho ostrova sveta patrí k obľúbeným zvykom – doručenie môže trvať aj tri mesiace.


Muž žije na vlastnom ostrove: Neuveriteľné zábery zachytávajú jeho nezvyčajné bývanie


Neprístupný ostrov

Okrem osídleného ostrova tvoria súostrovie Tristan da Cunha ďalšie štyri ostrovy. Za pozornosť stojí najmä Inaccessible Island – Neprístupný ostrov, ktorý zostáva verný svojmu menu. Je obklopený takými strmými skalami, že zakotviť tu je takmer nemožné. Ostrov však skrášľujú vodopády a vzácne vtáctvo.

Posledný pokus o jeho osídlenie v roku 1871 sa skončil neúspešne. Na úlohu sa podujali bratia Stoltenhoffovci z Nemecka, po dvoch rokoch však svoje snahy vzdali a ako uviedli: „Uživiť sa na ostrove bolo pre ťažký prístup do vody dlhodobo neudržateľné.“

Praktické info

  • Ak sa rozhodneš vydať na ostrov Tristan da Cunha, mal by si vedieť, že na vstup potrebuješ povolenie. Ide skôr o formalitu, ktorú oznámiš úradu mailom, musíš doložiť aj spiatočný palubný lístok a zdravotné poistenie.
  • Na ostrove je dovolené fotografovať len s povolením.
  • Kempovanie je zakázané, hotely tu nie sú, ubytovanie si treba vybaviť u domácich.
  • Dĺžka cesty závisí od poveternostných podmienok. Z Kapského mesta vypláva loď len raz za dva mesiace, niekedy raz za mesiac. Plavba trvá 5-7 dní, rezervovať si ju treba dlhé mesiace vopred.
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame