#Pandémia škrtla väčšinu zahraničných aj domácich cestovateľských plánov a pomaly nás učí čerpať energiu aj z iných činností, ako z neustáleho brázdenia sveta. To však neznamená, že by sme mali prestať snívať. Kým skrotíme vírus a letecké spoločnosti naplno rozkrútia turbíny airbusov, prinášame ti príbehy z trochu iných krajín. Objav s nami najodľahlejšie obývané súostrovie Tristan da Cunha.
Dokonalá izolácia
Na ostrove Tristan da Cunha, ktorý leží 2 800 km západne od Kapského Mesta, žije len 267 ľudí, čo z neho robí najodľahlejší obývaný ostrov na svete. Keďže ide o doteraz činný vulkán, tvoria ho nesmierne príkre svahy pokryté bujnou zelenou trávou. Pristáť na ostrove je pre nedostatok rovnej plochy nemožné, a tak tu žiadne letisko nestojí.

Jediný spôsob, ako sa sem dá prepraviť predstavujú výletné parníky a rybárske lode. V nich však vládne prísna hierarchia. Prednosť majú vždy lekári, oficiálne návštevy a miestni, ktorí sa vracajú domov. Cesta z Afriky môže lodnou dopravou trvať aj celý týždeň.
Raky, zemiaky a sopečná činnosť
Ostrovom s dĺžkou 11 km vedie len jedna budovaná cesta, po ktorej raz denne premáva aj autobus – jediná infraštruktúra, ktorú na aktívnej sopke v Atlantickom oceáne vybudovali. Obyvatelia žijú prevažne lovom rakov a langúst, na neveľkých poliach pestujú aj zemiaky.
Keďže lode sem chodia zriedkavo, naučili sa sebestačnosti. Na ostrove sa nachádza aj továreň na spracovanie račieho mäsa, nechýba ani škola, kostol, nemocnica, obchodík a múzeum. Ostrov je autonómnym územím Veľkej Británie, preto keď sa v roku 1961 k životu prebudila sopka Queen Mary’s Peak, všetkých ostrovanov evakuovali do Anglicka. Škody na majetku boli minimálne, a tak sa po dvoch rokoch mohli vrátiť do svojho izolovaného sveta.
Traja odvážni a žiadne peniaze
Skupinu ostrovov objavil v roku 1506 portugalský admirál Tristan da Cunha. Ostrov sa viackrát neúspešne pokúšali osídliť, zmena nastala, až keď tu v roku 1816 zakotvila britská posádka. Keď bola po roku stiahnutá, traja členovia sa rozhodli zostať navždy. Postavili domy a člny zo zachráneného naplaveného dreva, potom vypracovali ústavu, ktorá deklarovala nové spoločenstvo založené na rovnosti a spolupráci. V priebehu rokov sa k nim pridali stroskotaní námorníci, osadníci z Európy a ženy z ostrova Svätá Helena. Koncom 19. storočia tu žilo 97 obyvateľov, ktorí až do druhej svetovej vojny nepoužívali peniaze ako platidlo.

Prázdne väzenie, odomknuté domy
Až do spomínaného sopečného výbuchu ostrovania netušili, že ich hora Queen Mary´s Peak je aktívny vulkán. Keď sa jej vyčíňanie upokojilo, postavili nový prístav, cestu aj vodné, elektrické a kanalizačné zariadenia. Hurikán z roku 2001 vážne poškodil hlavné mesto Edinburgh of the Seven Seas. Aj vďaka pomoci zo zahraničia sa ho podarilo rýchlo obnoviť.
Kolektívny duch, ktorý roky udržiaval ostrov v izolácii, je stále prítomný. Na ostrove majú väzenie, ktoré nikdy nevyužili – slúži na skladovanie poľnohospodárskeho náčinia. V službe je aj jeden policajt, ktorý však neriešil žiaden prípad už roky – susedia nekradnú, domy sa nezamykajú.

Srdečné jazero a tajné odkazy na ponožkách
Ostrovy síce nežijú z turizmu, no o atrakcie, najmä tie prírodné, nie je núdza. Vo východnej časti sa týči sopečný kužeľ s vulkanickým parkom – miesto pokoja a ticha, ktoré vzniklo na pamiatku 50. výročia výbuchu sopky. Vrchol Queen Mary´s Peak (2062 m) ponúka aj jedinečný výhľad na kráterové jazero s tyrkysovou vodou v tvare dokonalého srdca – pohľad ako stvorený pre zaľúbencov. Ide však o pomerne nebezpečný výstup, ktorý sa dá absolvovať len za dobrého počasia a vždy s dvomi sprievodcami.
Ostrovania pletú aj tradičné ľúbostné ponožky, ktoré zahŕňajú tajné romantické správy pre tých, ktorým ich daruješ. Tajomstvo je ukryté v počte, farbe a hrúbke pásikov a môže v sebe šifrovať city ako priateľstvo, zamilovanosť a dokonca aj žiadosť o ruku. Dnes je už v hlavnom meste Edinburg of Seven Seas aj internet a televízia, miestni si však radšej zájdu do jedinej kaviarne Café da Cunha, ktorá sídli v rovnakej budove spolu s poštou. Poslať pohľadnicu z najopustenejšieho ostrova sveta patrí k obľúbeným zvykom – doručenie môže trvať aj tri mesiace.
Muž žije na vlastnom ostrove: Neuveriteľné zábery zachytávajú jeho nezvyčajné bývanie
Neprístupný ostrov
Okrem osídleného ostrova tvoria súostrovie Tristan da Cunha ďalšie štyri ostrovy. Za pozornosť stojí najmä Inaccessible Island – Neprístupný ostrov, ktorý zostáva verný svojmu menu. Je obklopený takými strmými skalami, že zakotviť tu je takmer nemožné. Ostrov však skrášľujú vodopády a vzácne vtáctvo.
Posledný pokus o jeho osídlenie v roku 1871 sa skončil neúspešne. Na úlohu sa podujali bratia Stoltenhoffovci z Nemecka, po dvoch rokoch však svoje snahy vzdali a ako uviedli: „Uživiť sa na ostrove bolo pre ťažký prístup do vody dlhodobo neudržateľné.“
Praktické info
- Ak sa rozhodneš vydať na ostrov Tristan da Cunha, mal by si vedieť, že na vstup potrebuješ povolenie. Ide skôr o formalitu, ktorú oznámiš úradu mailom, musíš doložiť aj spiatočný palubný lístok a zdravotné poistenie.
- Na ostrove je dovolené fotografovať len s povolením.
- Kempovanie je zakázané, hotely tu nie sú, ubytovanie si treba vybaviť u domácich.
- Dĺžka cesty závisí od poveternostných podmienok. Z Kapského mesta vypláva loď len raz za dva mesiace, niekedy raz za mesiac. Plavba trvá 5-7 dní, rezervovať si ju treba dlhé mesiace vopred.
Zdieľať na